Патриарх Даниил: С предмет "Религия" не искаме насила да правим децата вярващи, а да ги образоваме за важните неща в живота

Патриарх Даниил: С предмет "Религия" не искаме насила да правим децата вярващи, а да ги образоваме за важните неща в живота

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Въвеждането на редовен предмет в училищата "Религия-Християнство-Православие" няма за цел насила да прави децата вярващи, а да ги образова за важните неща в живота. Това каза българският патриарх Даниил в проповедта си на Неделя Кръстопоклонна в столичния храм „Въздвижение на Честния Кръст“. 

"Целта е не въцърковяване на учениците, а да се образоват, да им се даде информация как Църквата мисли и учи за празника Великден, за храма, за светийските празници, за Сътворението на света, за Раждането на Господ Иисус Христос, за Неговия живот, за живота на светите братя Кирил и Методий, за св. Йоан Рилски… – неща присъщи на живота, на бита на нашите предци и на редица хора от съвременното общество.

Защото днес децата научават всичко това често изкривено, по карикатурен и неподобаващ начин за предмета на нашата вяра. Как ще възприемат, как ще отговорят на това, което научават – дали ще го приемат със сърце или ще останат безразлични – това е въпрос на личен избор. Вярата е нещо лично. Отношението ни с Бога е съкровено и никой не може с принуда или с насилие да направи човека вярващ.

Дори в църковни среди излизат противостоящи мнения и възражения. Нека да не се поддаваме на такова разномислие по този въпрос, напротив, да се молим, така щото най-накрая да се даде подобаващо място на православното образование в училищата. Училището е произлязло от Църквата“.

В словото си Негово Светейшество обърна внимание на проблемите, от които боледува съвременното общество:

„Сега България също преминава през много трудности. Но когато възприемаме тези трудности по примера на Христа, с молитва и търпение, тогава Бог ще извърши Своята правда.

Изпитанията, които имаме с решението на ВКС за вписването на друга официална църква, което дава повод за нов разкол, изглежда не престават. Цялата Църква понасяме и ще понасяме трудности от такива решения. Но когато най-напред гледаме собствените си грехове и принасяме покаяние за тях, тогава ще имаме благоразположението и доверието в Бога, че Той е с нас и съдейства на молитвата ни: „Господи, помогни да се избавим от разкол, дай разумно решение на онези, които решават, на съдиите, на политиците, а онези, които са се отделили от Тялото на Църквата – да се обърнат и върнат в Нейното лоно; помогни нашите деца да имат възможността за достъп в училищата до просвета в истините на вярата, в евангелската история.

От времето на Кръстните страдания, смърт и Възкресение на Господ Иисус Христос, кръстното дърво е на голяма почит сред християните. Бидейки по онова време оръдие за най-страшно мъчение, на което били осъждани хора с най-нисък статут в Римската империя, кръстното дърво става символ на победата, и не само символ, но източник на сили и живот. Затова християните наричаме Честния Кръст Господен Животворящ“

„Св. ап. Павел казва, че за юдеите проповедта за кръста, за разпнатия Христос, е била съблазън (срв. I Кор. 1:23), защото в еврейския закон е записано проклет е всеки, който виси на дърво (Гал. 3:13). Затова и еврейските началници искали именно с най-позорна смърт, запечатана с проклятие, да осъдят Спасителя на света. Сред елините и римляните проповедта за кръста е била безумство (срв. I Кор. 1:23), защото Бог, Който Сам на Себе си не може да помогне и Който бил прикован на Кръста, как може да бъде Бог? Въпреки това, именно в тази среда проповедта за Кръста просвещава онези, които търсят истината, които нелицемерно изпитват Писанията и разказите на очевидците – светите апостоли, за живота и делото на Господ Иисус Христос, и най-вече онези, които тогава са усещали силата на Кръста и са пожелали да се обновят с тази сила. Именно в тази среда Църквата се разраства, укрепва, разпространява.

Днес по цялата земя виждаме как Кръстът увенчава куполите на храмовете, поставя се на височини и на места, където да свидетелства за силата на светото Възкресение. От най-ранното време при започване на каквито и да било дейности християните винаги са се ограждали с кръстното знамение, защото са осъзнавали, разбирали и виждали силата на Честния и Животворящ Кръст“.

„Някой би рекъл „Какво толкова, една заповед са прeстъпили“. Напротив, това е най-ужасната трагедия, случила се на човечеството. Още преди Грехопадението Господ е знаел какво ще последва, знаел е цената на непослушанието на нашите прародители, но е имал такава силна любов към човеците, щото като ни е създал, Той ни снабдил с всичко необходимо, за да бъдем образ и подобие на Бога. И за нашето изцеление беше нужно страданието, Кръстната смърт на Единородния Божий Син.

Със същата любов и днес Господ Иисус Христос очаква всеки един от нас да се обърне и заживее така, както ни е показал, че иска да живеем. Затова всяко едно непослушание от наша страна, небрежение, невнимание, упорството в земни прищевки и желания в отговор на любовта, с която Господ ни възлюби – на първо място вреди на нас самите. Ако понасяме благодушно страдания, несправедливости спрямо нас с упование на Бога, получаваме благодат, сили за живот по Бога“.

„Когато носим своя кръст като християни и си спомняме за онези, които в този момент без да са виновни търпят ужасни страдания, разрушения от войни, рани от бомбардировки, загуба на близки, разрушени домове и не се озлобяват, но понасят благодушно скърбите, то с това, заедно с нашата молитва за тези страдащи човеци, се попълва недостигът от скърби в Тялото Христово (срв. Кол. 1:24), за да може Бог да даде Своята милост и да проправи пътя за разрешаването на тези ужасни конфликти, непримиримост, особено в Сирия, където е насочена яростта, гнева. Понасяйки трудностите и несгодите в своя живот благодушно, предавайки се в Божии ръце и отправяйки молитви за онези, които страдат, това е израз, че сме част от живото Тяло Христово."

В края на словото си патриарх Даниил припомни важността на покаянието:

„Господ ни е показал по какъв начин носенето, понасянето на тези язви е душеполезно и ни води към Възкресение – има ли покаяние в народа, ще дойде и благоденствието, защото след Кръста идва Възкресението.

Бог да ни помага със силата на Честния Животворящ Кръст да носим своя кръст като християни и да свидетелстваме, че има не само разпятие, но и Възкресение, че не само изобразяваме кръстното знамение върху нас, но и живеем с Възкресната радост“.

Председателят на църковното настоятелство при храма иконом Любомир Стоянов изказа благодарност към Негово Светейшество за отслужване на божествената Литургия и в израз на синовна обич му поднесе подарък – цветя и икона на св. вмчк Мина.

Източник: spzh.bg

 

 

Коментари

  • Мен

    24 Март 2025 16:23ч.

    Поне имаме късмет с духовния ни водач. Мъдър човек е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "...защото в еврейския закон е записано проклет е всеки, който виси на дърво (Гал. 3:13)"

    24 Март 2025 16:37ч.

    Пътят на човека, пак според същата Библия, е невъзможен без плода на дървото - все едно дали на Живота или онова за познаване на Доброто и злото. Така че в известен смисъл всички, вкл. и самите еврейски законници, висят на дърво, защото и Животът на безгрешните, и псевдоживотът на грешниците, зависят от онова, което поначало дава дървото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    24 Март 2025 17:21ч.

    Точно защото всичко е произлязло от църквата и само до преди сто години атеисти почти не е имало, всички предмети трябва да почитат вярата, както се почита родител, баща и майка. По биология трябва да се каже, че произходът на човека не се доказва по никакъв начин с еволюционната теория, която е невъзможна от научна гледна точка и се позовава на някакво чудо, един вид да премине в друг, развивайки изцяло ново устройство и методи на размножаване, излизайки от водата и политайки в небето - категорично ненаучни твърдения, които трябва да си обясним само с изминаването на гигантски периоди от време, които са непосилни за нашите представи. Но тези теории се споменават, а не се споменава онова, което хората знаят от най-дълбока древност, което е също за някои само теория, но доста по-правдоподобна. Така и във всички останали науки трябва да се почитат бащите, които не само са били вярващи, но и са черпели вдъхновение от това и не са виждали противоречие с вярата. Светското образование уж зачита научната истина, а научната истина е, че цялата история на света, култура и всичко, е обвързано с религията. Нямам нищо против БПЦ да си има предмет и да каже поне част от това, но смятам, че наука, която бяга от религията, съдържа в себе си огромна лъжа. Всички предмети трябва да почитат корените си, които са в храмовете стотици хиляди години, където са работили най-просветените човеци за всяко време. Точно уокистите, които Тръмп намачка, си измисляха не само ново настояще, но и ново минало. Деца, които са принудени да учат каква да е наука, която е изкуствено осакатена откъм знание свързващо я с религията, което е било отсечено от нея, са също страдащи, макар по невидим начин, понеже са лишени от естествена храна, нужна на душите им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рис

    24 Март 2025 17:40ч.

    Уважавам Патриарха, но той в случая застава на лицемерна позиция. Щом в учебната програма се появи предмет религия-християнство-православие, това е равносилно на задължение всички деца да приемат точно една религиозна теза. И всяко отклонение ще бъде преследвано. Твърдо съм за независимост на образованиерто от религии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 111

    24 Март 2025 18:17ч.

    Страх тее да повярваш ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    24 Март 2025 18:37ч.

    Не, рис, не съществува образование свободно от религия, няма такава неутралност, дори в науката. Да, образованието стана светско, за да има повече свобода за учените да говорят по съвест, без да ги е страх от църковни наказания. Но определени среди го разтълкуваха като правото да изрежат всичко, което човечеството е постигнало благодарение на вярата, включително християнската етика, понеже са „ненаучни“. Благодарение на тази крайност и екстремизъм се появи нова религия - теориите за тоталната произволност на морала, нравстевостта, половете, правото, взаимоотношенията. Нищо от това не беше научно, просто се наложи като такова, понеже е обратното на християнската нравственост, на инат. Но тия нови религиозни водачи имат монопол над цялото образование, затова трябва да се възвърне баланса. Живеем в свят, в който децата никога не чуват нито едно нравствено правило, което хиляди години е било базата на цивилизацията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Родина

    24 Март 2025 18:23ч.

    РИС. Какво те притеснява? Има еврейски училища , ливанско училище, италиански лицей , ислямски училища . Толерантност! Не , виждам проблем.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • защо математиката, химията и

    24 Март 2025 19:22ч.

    физиката не са по желание, а са задължителни? А предметът по възпитание на децата в добро е хитро пренебрегнат. Вероучението е бил в българското училище до девети.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • защото пишеш простотии на компютъра си точно благодарение

    24 Март 2025 19:36ч.

    на математиката, химията, физиката и биологията. Никой не те спира да отидеш в манастир и да се отдадеш само Библията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не следва да се изолират визионистите или да се пращат в психиатрии или манастири без да си даваме сметка какво правим и за смисъла да го правим

    24 Март 2025 19:57ч.

    И това защо трябва да предизвиква сатанинска гордост у някого? Апаратният фетишизъм е форма на отчуждение от самия себе си. Когато акцентът се постави върху синтеза на душевните способности, се оказва, че в лингво-лого-органиката на душевно-телесната конфигурация, създадена от Създателя ни, се таят всички оперативни възможности и заложби (че и неизразимо повече), които днес посредством доброволен отказ от вътрешното себе получаваме протезно отвън, откъм разни технологични джаджи. Разбира се докато това не се осъзнае от всички, няма как да се отменят техническите и технологични постижения, но последните не са абсолютни, а само една реализирана възможност, наместеността в чиято ниша и измерение си има цена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Накратко!

    24 Март 2025 21:30ч.

    Богоугодно дело! Мъдро говори нашия Патриарх!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рене от съпротивата

    24 Март 2025 23:45ч.

    Дедо попе стига йезуитщина, говорите за свободен избор а такъв не давате а задължавате. На българчетата от мюсюлмански/католически/протестантски/будистки/атеиски и всякакви други семейства и на тях ли ще им дадете "свободен избор" да учат задължително православие/вероучение? Нали сме уж светска държава и църквата/религията е отделена от държавата, и точно затова религията няма място в обществените училища.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • държавата не е някаква константа, както впрочем и църквата

    25 Март 2025 8:51ч.

    Нали знаеш, че т.нар. "свободен избор" ще избере по-лесното според злободневието на деня. Всъщност да избереш Духа е най-прекият път към Истината, обаче хората обичат оправданията и заобиколностите да живеят без да полагат усилия за усъвършенстване. Трябва да се балансира по някакъв начин заради коректива на всичко светско откъм духовното (светското само по себе си няма оправдание за себе си, защото бива осветявано), а иначе принципно и аз съм за свободния избор, особено що се отнася до буквата на вярата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи