Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Министърът на финансите Людмила Петкова продължава да дава "на крак" откъслечни и неясни обяснения как смята да запълни дупката от около 11-12 млрд. лв. в Бюджет 2025 г., така че да сведе дефицита до приемливото за повечето парламентарни сили ниво от 3% от БВП (около 6.5 млрд. лв.). В понеделник, докато участваше в Седмицата на еврото в УНСС, Петкова разкри пред журналисти част от мерките, които тя обсъжда неформално с политическите сили, с работодателите и синдикатите, но които за момента крие от обществото.
Въпреки съветите на експерти, че правилните мерки са в посока свиване на разходите, Петкова ще заложи предимно на увеличаване на приходите (с около 9 млрд. лв.), но без вдигане на основните данъци - ДДС, данъка върху доходите и корпоративния данък, стана ясно от нейното изявление.
Амнистия за неплатени задължения към хазната е една от мерките, с която Министерството на финансите смята да вкара повече приходи в бюджета догодина. Новината съобщи служебният министър на финансите Людмила Пекова.
Според кратките обяснения на Петкова се обсъждали две възможности за амнистия. Едната е за доброволно внасяне на декларирани, но просрочени задължения, като лихвите по тях ще бъдат опростени. Другата е физическите лица, които не са декларирали доходи, да получат еднократна възможност да ги декларират, като те ще бъдат обложени с по-висока ставка - между 15 и 20%, без санкция и лихви.
"Само за физическите лица, които не са декларирали доходите си, се предоставя еднократна възможност да бъдат декларирани, като съответно ставката на данъка ще бъде по висока - не 10%, а между 15 и 20%, като идеята е да се декларират доходите, няма да бъдат търсени лихви, няма да се налагат глоби и санкции" , каза Людмила Петкова, цитирана от БНР.
По принцип амнистията е легализиране на укрити доходи или такива от незаконни дейности чрез заплащане на данъците върху тях.
Странно е, че правителството търси точно по този начин да увеличи приходите в хазната, докато в същото време планира да иска извънреден доклад от Еврокомисията за готовността ни да приемем еврото и станем член на еврозоната.
Преди седмица първи за тази скандална мярка, предлагана от МФ, предупреди бившият финансов министър Владислав Горанов. Той изказа възмущение, че се обмислят подобни планове на фона на това, че България вече втора година е в сивия списък за пране пари на глобалния надзорен орган Financial Action Task Force (FATF).
Не е ясно и какви приходи се очакват от амнистията. От всички мерки в приходната част на проектобюджета за следващата година се очакват около 9 млрд. лева повече в хазната, стана ясно от думите на Петкова.
Тя изброи и какви други мерки се предлагат от МФ - увеличаване на акцизите върху цигарите наведнъж с вече предвидените стъпки за 2025 и 2026 г., увеличаване на събираемостта, евентуално налагане на данък върху свръхпечалбата на банките, възстановяване на единната 20% ставка на ДДС за ресторантьорските услуги и фитнеса, но все още се обмисля дали ДДС върху хляба да остане 0%,
По думите й партиите и социалните партньори, с които се провеждат разговори, са обединени около предложените мерки за проектобюджета за следващата година, тъй като не предвиждат вдигане на основни данъци.
В разходната част разговорите били около планираното увеличение на заплати в някои сектори. МФ предлага замразяване на обещаното увеличение на заплатите в МВР, отбраната и образованието.
Петкова изрази увереност, че бюджетът за 2025 г. ще бъде гласуван от парламентарно предстaвените партии в 51-вия парламент, като все пак не изключи възможността да се стигне до удължаване на действията на тазгодишния бюджет през следващата година.
Източници: segabg.com, mediapool.bg