КС образува дело по искането на Радев заради върнатия от Киселова референдум за еврото

КС образува дело по искането на Радев заради върнатия от Киселова референдум за еврото

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев. Докладчик по делото е съдия Красимир Влахов.

В петък президентът Румен Радев сезира КС за задължително тълкуване на Конституцията и обявяване за нищожен отказа на председателя на НС Наталия Киселова да постави за разглеждане от парламента предложението за произвеждане на национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?".

Радев иска Конституционният съд да даде задължително тълкуване на следните въпроси:

"Задължено ли е Народното събрание да се произнесе по предложение за произвеждане на национален референдум, направено от конституционен орган, овластен в закон?".

"Съобразно конституционните си правомощия разполага ли председателят на Народното събрание с компетентност да преценява изискванията, при които е допустимо произвеждане на национален референдум, като отклонява предложение, направено от конституционен орган, овластен в закон".

Източник: dariknews.bg

 

 

Коментари

  • Излизайте масово на протести, не се връзвайте на фоерверките на Радев

    27 Май 2025 17:07ч.

    Радев няма да свърши нищо, в най-добрият вариант ще има някакъв кратък скопен дебат в пленарна зала, след което дапутатите ще гласуват против референдума. Алкохолика Желязков много правилно закова тримореца като спомена, че ей оня отгоре на снимката е подписал лично закона за влизане на България в Еврозоната миналата година.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По- добре си

    27 Май 2025 17:33ч.

    Спретнете една изрожденска република в Борован или в Камчия и си въведете там рублата

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До: 27 Май 2025 17:33ч.

    27 Май 2025 17:36ч.

    Никога не съм гласувал за Възраждане, а според просташката ти логика Великобритания, Швеция и Дания и те ли искат да приемат рублата, олигофрен?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    27 Май 2025 18:05ч.

    Законът не е над закона, образно казано. Който е приел такъв закон, сигурно е разчитал, че ще наруши конституцията, непозволявайки на суверена да се произнесе за глупостите, които творят неговите ужким "народни пердставители". Защо изобщо е бил приет такъв клиентелистки закон през гърба на народа?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    27 Май 2025 17:21ч.

    На мястото на Радев, всяка седмица ще внасям в НС предложение за референдум с леко фризиран въпрос. Пък нека оная грозотия всяка седмица да го "връща"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чии са

    27 Май 2025 17:32ч.

    Курилските острови го питали Мунчо в Япония и той отговорил - ами руски са, чии са са.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Майна

    27 Май 2025 17:53ч.

    Не ти вярвам, Радев .. Надявам се на българите-31.5. !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЖОРО

    27 Май 2025 18:07ч.

    Моля Ви, прочетете подписания закон август 2024 год. от Радев, съдържанието му и тогава цитирайте човечето от "костинбродската афера". Благодаря Ви!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Схемата

    27 Май 2025 18:37ч.

    Знаете, че КС е много тежък орган и по-скоро не може да му се търси сметка относно сроковете за произнасяне. Изнтачално това важи за простосмъртните. Тук сега реагираха доста спретнато относно допустимостта. Решението и срокът на неговото постановяване ще ни дадат някаква допълнителна информация относно процесите и разположението на силите. Позициите на Радев не ги оценявам като достатъчно силни. Мотивите му си остават неясни, поне официално. С основание колегите биха казали, че докладите ще излязат буквално през следващата седмица и това ще превърне цялата картина в нещо грозно и объркано. Нашата изп. власт ще натиска нещата да се придвижват, а при приети и публикувани доклади, формално няма да има пречка т.н. Еврогрупа (финансовите министри) да придвижи процеса още по-напред. Тук обаче се сещам за това, което се случи в Румъния. Там техният КС реагира като ужилен и взе решение буквално от петък до понеделник заради Джорджеску. Няма никакви причини да предполагаме, че КС на Румъния работи при някакви други условия и коренно различна нормативна база. Когато искат или е НАЛОЖИТЕЛНО, могат да действа и бързо. Това е особено валидно в тази част на Европа! Зависи много, откъде иде натискът!? И политическата целесъобразност!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи