Красимир Вълчев: Водим разговор "Добродетели и религии" да е задължителен предмет в училище

Красимир Вълчев: Водим разговор "Добродетели и религии" да е задължителен предмет в училище

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

И сега в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) имаме учебен предмет "Религия", който е част от раздела с факултативните часове. Бяха създадени и утвърдени три програми след много обсъждания, между които се избира. Едната е за православно християнство с елементи на конфесионално образование, другата е ислям с елементи на конфесионално образование, а третата е без елементи на конфесионално образование, с акцент върху история на релиигиите. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на актуален въпрос на какъв етап е идеята за въвеждане на предмета "Добродетели и религия" и каква е визията на него, който му беше зададен на днешното заседание на Комисията по образованието и науката в Народното събрание.

Това, което ние водим като разговор, е предметът да бъде част от задължителния учебен план и второ, да бъде разширен като значение и да не е единствено само "Религия", а да бъде "Добродетели и религии", обясни министър Вълчев.

"Това означава, че ще поставим акцент не толкова и само върху религията, а върху формирането на социално-етични и културни компетентности у учениците. И с фокус върху етичните норми, които обединяват, а не само върху конфесионалния елемент. Ще предложим и текст, че учениците ще имат възможност за избор между програми, както в момента имат тази възможност за избор, като тези програми най-вероятно пак ще бъдат три. Може да се обмисли и четвърта програма, но най-вероятно ще бъдат три програми. Две с елемент на конфесионално образование, както е в момента, и трета - без елементи на конфесионално образование, която вероятно ще изберат най-голяма част от учениците и родителите. Това ще го предложим с промените в ЗПУО, които възнамеряваме да публикуваме за обществено обсъждане вероятно до средата на май", каза министър Красимир Вълчев.

Ще дадем и свобода, но ще акцентираме и върху възпитателната функция. Убедени сме, че ако обединим усилията с Българската православна църква, с духовенството, ако имаме такъв час, в по-голяма степен ще постигнем целта на образователната система - да направи децата добри хора, а не само да ги направи знаещи и можещи", изрази увереност образователният министър.

БТА припомня, че на 19 февруари тази година министърът на образованието и науката Красимир Вълчев се срещна с българския патриарх и Софийски митрополит Даниил. На срещата те обсъдиха сътрудничеството между Министерството на образованието и науката (МОН) и Българската православна църква (БПЦ), съобщи тогава пресцентърът на МОН.

"В момента подготвяме промени в учебните програми като целта ни е да засилим елемента на възпитание", обясни тогава на срещата министър Вълчев. По думите му възпитанието е във всеки час, затова трябва да се акцентира върху него и във всяка учебна програма, по всеки предмет. "Заедно с това обсъждаме и въвеждане на час по добродетели и религии", каза министърът. Подобни часове има и в повечето европейски държави, а честа практика е в тях да не се поставят оценки на учениците. "Ако този час влезе сред задължителните, ще има възможност за избор между различни програми. Тези, които не желаят да учат религия, ще могат да изберат час, в който в по-голяма степен ще се учи етика, добродетели, ценности", обясни тогава министър Красимир Вълчев.

На срещата през февруари патриарх Даниил поздрави министър Вълчев за заявената воля и изрази готовност експерти от БПЦ да се включат в обсъждането на бъдещи промени. Той подчерта, че това ще подпомогне не само образователната система, но и ще даде още повече знания на децата, както ще им даде нравствена и морална перспектива, което е предпоставка и за намаляване на агресията. По време на срещата бе подчертан и натрупаният опит през последните години след влизането на избираем час по православно християнство в училищата и разработените учебници за него. Патриарх Даниил подчерта и че това следва да бъде образователен предмет, чрез който да се изучават ценности, история и християнско изкуство, а само при желание тези знания да се надграждат.

Източник: БТА

 

 

Коментари

  • Чудно, нема що

    02 Апр 2025 20:33ч.

    Продажници и национални предатели ще ни учат на ценности и морал. Администрация, която вкара букърчето в учебните програми, ще ни учи на култура. За религията даже не ми се започва. Язък за употребата на Партиарха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    02 Апр 2025 20:45ч.

    Нека да започнат с Кръстоносните походи например !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Доста неясна

    02 Апр 2025 21:00ч.

    концепция. Конфесионалното и неконфесионалното обучение са принципно различни неща. "Добродетели и религия"е някакво "измъкване" от казусите, пред които се оказва това иначе добро намерение. Изобщо религиозните учения са дори в етически план доста различни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • логореята

    02 Апр 2025 21:37ч.

    Етичното обвързване може да се поставя в лоното на религиозни предания, но щом това се случва в общообразователно и единно средно държавно училище, това според мен трябва да става на сравнителен принцип между основните световни религии, а не в лоното на едно доминиращо предание. Връзката между категоричния императив на етиката и религията е връзка преди всичко чрез практически разум, а не просто чрез вяра. В противен случай пак да се допуска грешката за доктринализация на етиката, което при социализма се извършваше в лоното на атеизма, а днес имаме тенденцията да го обвързваме с една конфесия на доминиращо вероучение. Затова изучаването на вероучение трябва да става в неделните училища към църквите, а в общообразователния план на средното образование да се разглежда връзката на етиката и вярата с оглед на културно-религиозните различия на доктриналните ценностни императиви. И обучаемият да бъде оставян, доколкото е възможно, сам и разумно да извършва преценката и преоценката за етическата стойност на една или друга вяра, а не да му се вменява дисциплинарност на вярата извън общността на църквата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мара канибала

    02 Апр 2025 21:41ч.

    Предупреждаваме, че за хулителски или неизползващи свестни доводи и добри намерения постове уредниците на сайта пак има вероятност да закрият дискусията. Два пъти вече го направиха под подобни теми. Така че - бъдете внимателни какво пишете и как го пишете!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Така че - бъдете внимателни какво пишете и как го пишете!"

    03 Апр 2025 3:01ч.

    В смисъл че, ако се усъмня в "добродетелите" на тоя деМОНски министър, който през годините окончателно доразсипа с либерастките си "реформи" българското образование - и средно, и висше - резултатите са очеизвадни, ще ми заТрият мнението? А сега какво - купува си индулгенция за престъпните си дотук действия? На Негово светейшество вярвам, на тоя @@@@@ - абсолютно никак.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ПРОГРАМА "ислям" В ПРАВОСЛАВНА СТРАНА?

    03 Апр 2025 3:16ч.

    Не беше това, което си спомням от статията с Патриарх Даниил

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи