Красимир Вълчев: Образованието ни е светско и ще остане такова, както е във всички европейски страни, в които се учи религия

Красимир Вълчев: Образованието ни е светско и ще остане такова, както е във всички европейски страни, в които се учи религия

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Българското образование е светско и ще остане такова, както е във всички други европейски страни, в които се учи религията. Но трябва да дадем на децата си знания и умения, чрез които да опознаят собственото си минало и идентичност, и да развият критериите си за добро и зло. Ние не предлагаме задължителен час по религия, това ще бъде много повече час по етично възпитание, час по възпитание в добро, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на дискусия, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища. 

Ако предложението се приеме от Народното събрание, ние считаме, че трябва да се разработи различна от сегашната неконфесионална учебна програма, с фокус върху формирането на ценности и добродетели, програма, съчетаваща хуманистичното, философското, културното, етичното възпитание със знанията за религиите. Тя ще е подобна на програмите в Норвегия, Дания, Испания, Словакия, Германия и в още редица други европейски страни. И сега имаме елементи на религия в учебните програми, защото цялата българска и европейска цивилизация е продукт на християнското ни наследство, отбеляза министър Вълчев. 

Децата ни учат за Зевс и извличат поуки от старогръцките легенди и митове, защо да не могат да го правят и за Иисус чрез библейските разкази. Планираме до 8 май да публикуваме концепцията на алтернативната програма, която съм учебен, че ще даде много повече яснота от тази, която в момента имаме, каза образователният министър.

Той започна изказването си с думите, че нашите деца ще живеят в хармонично и щастливо общество само, ако днес успеем да ги възпитаме в добродетели, да им формираме зряла ценностна система, морални убеждения и да ги направим отговорни. Това може би е и най-важната ни мисия, като родители, за съжаление, като че ли констатираме все повече неуспех в тази си мисия. Учители и родители сме склонни да се обвиняваме взаимно, а всъщност сме еднакво безпомощни, защото сме в неравна конкуренция с все по-мощни фактори на информационната среда, защото сме детронирали традиционните авторитети и защото не сме успели заедно да дефинираме как се справяме, каза министър Красимир Вълчев.

По думите му нараства усещането за социален безпорядък и отчуждение, за неспобност да се справим с увеличаващата се агресия и порочни зависимости. Училището не може да остане безучастно, то е призвано, освен да обучава, но и да възпитава. Всяка образователна система има за цел да направи децата, освен знаещи и можещи, и добри хора. Цел на всяка образователна система е духовно-нравственото развитие на детето. Тази цел е задължителна, а не избираема. Има го и като цел в нашия Закон за предучилищното и училищното образование. Ние сме убедени, че трябва да усилим възпитателната функция на образователната система и имаме два основни инструмента за това. Първият е да подчертаем възпитателния елемент във всеки един час, във всяка една учебна програма, факт е, че нашата образователна система е срамежлива във възпитателната си функция, ако я погледнем през учебните програми. Вторият начин да го направим това е да имаме отделен час по възпитание в добро, той ще ни даде фокуса и ще ни помогне да се справим с тази мисия. Последните седмици чухме и чуваме редица мнения, подкрепящи, критични, конструктивни. Чухме, обаче и някои неверни тези, и аз се чувствам длъжен да ги коментирам. Като тази, че предлагаме задължително вероучение и ще отменим светския характер на образованието, или ще се учи по действащата неконфесионална програма, заяви министър Вълчев. 

На форума се обсъждат различните гледни точки по темата. На него присъстват българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, народни представители, ректори, университетски преподаватели, учители, родители и други. Сред поканените са и представители на гражданския сектор - неправителствени организации и други. 

Кръглата маса за въвеждането на Религия в училищата може да гледате във видеото: 

 

Източник: БТА

 

 

Коментари

  • Светски Смешки

    24 Апр 2025 14:58ч.

    В католическа Италия религия е изборен предмет в държавните училища.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир Вълчев: Образованието ни е светско

    24 Апр 2025 15:28ч.

    Красимир Вълчев: Образованието ни е сороско!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    24 Апр 2025 16:26ч.

    Както може да се очаква, „доводите“ за въвеждане на религиозно обучение в светското училище са не само несъстоятелни, а изцяло лицемерни. Училището трябвало да възпитава? Ами да, сега ли го открихте! Само че натрапването на религиозен светоглед няма нищо общо с възпитанието в нравственост. И нека не ни пробутват сравнения със Зевс и гръцката митология, защото тях никой не предлага да се изучават като религия – като нещо, в което се изисква да вярваш. Или казано иначе: ако някой ще разказва евангелски приказки точно така, както се разказват старогръцките легенди и митове, тогава може. Но не това се натискат да пробутат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Подкрепям мнението ви !

    24 Апр 2025 18:12ч.

    Имаше преподаватели в Богословски факултет в София, които още в студенстките си години бяха давали сведения на ДС за свои колеги. Това изградени добродетели в религията ли са ?!- Не, разбира се ! Да не говорим за съвременните попове и пр. Имам огромни резерви към хората, които ще преподават Вероучение или Религия в българското училище. Те по нищо няма да приличат на начетените францисканци от католическата църква, за които спомена един от участниците в дискусията. Масата излизащи от богословските факултети в България имат огромни интелектуални липси. Тяхната опора са Библията, богослуженията, песнопенията и ученията на светите Отци.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до подкрепящия

    24 Апр 2025 19:04ч.

    Ами какво да им е опора бе, тъпанар? Коранът ли или Бхагавад-гита? Смотаняшки глупендър!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Начи, с тоз вой прутиф жси риче чуек

    24 Апр 2025 18:50ч.

    чи у чъсувети пу рилигиа жа припудаа сътънатъ и няъ са учът дисте Божи запуеди дет на праат ръзлични ут жуотнити. дей гиди гнъсну племи сне българете се ниверници нъ куит мъркасизама ний първъ природъ и димитроффф пръф учител

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    24 Апр 2025 19:02ч.

    Министърът да си го каже направо: ДЕМОКРАЦИЯТА доразруши всеки помен от морал и нравственост, който беше останал от социализма. Ама не му стиска!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи