Автор: Лили Границка, mediapool.bg
Вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов успя да договори с Европейската комисия покупката на 35 мотрисни влака все пак да стане с европари, а не от бюджета. Това става ясно от съобщение на правителствената информационна служба.
Дванадесет от влаковете на стойност 363 314 981 лева ще бъдат финансирани от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), а останалите 23 на стойност 696.4 млн. лв. ще бъдат включени в Социалния план за климата на България.
"С цел максимално усвояване на средства от НПВУ и минимизиране на разходите от държавния бюджет, едновременно с подписването на основния договор, ще бъде подписано и допълнително споразумение, одобрено от Европейската комисия", се казва в съобщението на правителството.
Преди това обаче Министерството на транспорта и съобщенията ще получи безлихвен заем от 278.6 млн. лв. за покриване на авансово плащане по договора с консорциум "Булему".
Днес правителството даде съгласие Гроздан Караджов да подпише договора за доставка на 35 едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака.
Плановете са контрактът между Министерството на транспорта и съобщенията и консорциум "Булему" да бъде подписан в петък в Министерския съвет в присъствието на премиера Росен Желязков, така както беше сключен договорът с "Шкода" за 20 нови мотрисни влака през септември 2024 г.
Консорциум "Булему", в който влизат румънската Alstom Transport S.A., италианската Alstom Ferroviaria SpA и българската "РВП Инвест" ЕООД, която се свързва с хазартния бос Васил Божков, беше избран да достави 35-те влака през март 2025 г. Това стана след решение на Върховния административен съд, след като обединението обжалва избора на изпълнител.
Първоначално за доставчик беше избрано полското подразделение на швейцарската "Щадлер", но компанията се отказа без обяснения. Последва пряко договаряне с втория класиран - полската "Песа", но "Булему" обжалва решението на транспортното министерство и то падна в съда.
Новото финансиране от Социалния план за климата
Новото при покупката на влаковете е, че близо две трети от европейските пари ще дойдат от Социалният план за климата. Той е с бюджет от 65 млрд. евро за всички страни членки на ЕС и ще действа в периода 2026 - 2032 г.
България все още не е разработила своя Социален план за климата. В края на март правителството одобри постановление за организация и координация на подготовката на плана и на органите и структурите, които ще отговарят за него.
Страната ни трябва да предаде документа на ЕК до 30 юни 2025 г., за да получи финансирането, което се очаква да е в размер на 2.5 милиарда евро. Средствата са предназначени за намаляване на социалното въздействие от зелената трансформация и с тях ще бъдат подкрепени енергийно бедните, уязвими микропредприятия и потребители на транспорт с ниски доходи.
Сред основните приоритети, които се очаква да бъдат заложени в Социалния план за климата, са мерки за подобряване на енергийната ефективност на жилищния фонд, подкрепа за преминаване към по-екологични и икономични начини на отопление, както и улесняване на достъпа до устойчив транспорт.
Социалният план за климате е европейско изискване в рамките на Зелената сделка и новата разширена Схема за търговия с емисии, която засяга секторите на сградите и транспорта.
Източник: mediapool.bg