И последният работещ генератор на ПАВЕЦ "Чаира" е излязъл извън строя преди седмица, с което ключовата за българската енергетика централа вече е напълно спряла. Това научи "Капитал" от три независими източника.
Това се случва само месец след като в края на март, при тестване на една от ново ремонтираните турбини, се получи силен воден удар и съоръжението буквално беше унищожено. Пораженията тогава бяха такива, че ремонт трудно би могъл да бъде направен и вероятно ще се наложи изцяло ново изграждане на мощността.
Помпено-акумулаторната ВЕЦ, която е най-голямата в Югоизточна Европа, разполага с общо четири агрегата. Освен споменатите по-горе и останалите два не работят. Единият от тях аварира още през миналото лято, а другият, който също беше ремонтиран, все още не е дори тестван заради страхове да не се повтори аварията от март.
Така мощността, която може да генерира 864 мВт електроенергия на час или почти колкото единия блок на АЕЦ "Козлодуй", ще остане изключена за неопределено време. Това означава по-малко предлагане на ток на борсата и съответно по-високи цени. Също така самият ПАВЕЦ "Чаира" ще пропуска да печели по около 50 млн. лв. за всеки месец, в който не работи.
Ситуацията всъщност е още по-нелепа, тъй като не работят и част от мощностите на ВЕЦ каскадата "Белмекен - Сестримо - Момина клисура", която също се захранва от язовир "Белмекен". А това създава друг проблем - точно сега започва пролетното снеготопене, а в планината има рекордни за последните години снежни запаси. Така, от една страна, този ресурс няма да може да се оползотвори, а има и риск от преливане на язовир "Белмекен", след като водата не може да се пусне през централите.
Цялата статия можете да прочетете в "Капитал"