Олаф Шолц
Европейският съюз трябва да ускори процеса на присъединяване на страните от Западните Балкани в ЕС, тъй като само силна и сплотена Европа може да играе важна роля в един многополюсен свят, заяви днес германският канцлер Олаф Шолц в изказването си пред Мюнхенската конференция по сигурността, съобщиха германските медии, цитирани от БТА.
Не е достатъчно да се обявява, че перспективата за разширяване на ЕС в този регион е стратегическа цел. Трябва активно да ускорим този процес, заяви Шолц.
Aлбания, Северна Македония, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина и Косово са сред страните кандидатки от Западните Балкани за присъединяване към ЕС. Преговорите с тях напоследък бяха много бавни. Засега нито една от страните няма ясна времева перспектива за прием, посочи Шолц, цитиран от "Ханделсблат".
По-рано Европейската комисия заявяваше, че приемането на страните от Западните Балкани в ЕС е геостратегическа цел на общността. В същото време бе изтъквано, че "процесът на присъединяване трябва да се основава на взаимно доверие и ясни ангажименти на Европейския съюз и Западните Балкани". По-специално доверието трябва да бъде укрепено чрез още по-голямо внимание към фундаменталните реформи, като се започне от върховенството на закона, функционирането на демократичните институции и на държавното управлението и икономиките на страните кандидатки. Когато страните партньори изпълнят условията, подчертаваха от Европейската комисия, тогава страните членки ще се съгласят да преминат към следващия етап от процеса.
Така нареченият Берлински процес - механизъм за подкрепа на европейската интеграция на държавите от Западните Балкани - беше иницииран през 2014 година от Ангела Меркел, която тогава бе канцлер на Германия. Процесът има за цел да подкрепи интеграцията в ЕС на Черна гора, Сърбия, Северна Македония, Албания, Босна и Херцеговина и Косово. През есента на 2018 година тогавашният председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че според него Сърбия и Черна гора ще се присъединят към ЕС до 2025 година.