Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Съюзници на Киев от редица европейски страни се събраха на среща на върха в Лондон, организирана от британския премиер Киър Стармър. Взети са четири важни решения, съобщи след разговорите Стармър.
- Да се запази военната помощ в Украйна, докато войната продължава, и да се увеличи икономическият натиск върху Русия;
- Всеки траен мир трябва да гарантира суверенитета и сигурността на Украйна, а Украйна трябва да бъде на масата за мирни преговори;
-В случай на мирно споразумение европейските лидери ще се стремят да възпрат всяка бъдеща инвазия на Русия в Украйна;
- Ще има "коалиция на желаещите" да защити Украйна и да гарантира мира в страната.
Също така Великобритания обяви, че ще позволи на Украйна да използва 1,6 милиарда британски лири, за да купи повече от пет хиляди ракети за противовъздушна отбрана. Те ще бъдат произведени в Белфаст, което обясни Стармът, ще създаде "нови работни места в отбранителния сектор".
Преди ден Лондон и Киев подписаха споразумение за отпускане на заем в подкрепа на отбранителния капацитет на Украйна в размер на 2,74 милиарда евро.
Срещата на европейските лидери в Лондон приключи след 4 часа преговори. "Нужно е превъоръжаване на Европа. Проведохме добра и откровена дискусия, обсъждайки какво е нужно на Украйна, коментира след срещата председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
"Украйна се нуждае от комплексни гаранции за сигурност, които да поддържат нейните икономически и военни позици", каза фон дер Лайен.
На въпрос какво послание отпраща на САЩ, тя каза: "Ние сме готови да защитаваме с вас демократията и върховенството на закона и че не може да се нахлува в чужда територия ... да се плаши съседа или да се мени границата със сила". Тя заяви, че европейците трябва да превърнат Украйна в "стоманено бодливо свинче, непревземаемо от потенциални окупатори". Британските медии напомнят, че преди няколко дни същия образ е използвал бившият британски премиер Борис Джонсън. След срещата Володимир Зеленски отлетя с хеликоптер за среща с крал Чарлз III в двореца Сандрингъм.
Преди срещата премиерът Киър Стармър заяви, че Великобритания и Франция заедно с Украйна работят върху мирен план, който ще бъде представен на САЩ. Той допълни, че след обсъждане с украинския президент Володимир Зеленски и френския президент Еманюел Макрон е постигнато съгласие, че Великобритания, Франция и "може би още една или две страни" ще работят заедно с Киев, за да спрат войната. След това съгласуваният план за устойчив мир ще бъде представен на САЩ.
Гостът на срещата Володимир Зеленски застана до Киър Стармър за снимката, а британскят приемиер се обърна към него с думите:
"Надявам се, че знаете, че ние всички сме с вас и народа на Украйна толкова дълго, колкото е необходимо, всички около тази маса“.
Преди началото на срещата стотици хора на митинг пред "Даунинг стрийт" пяха украинския химн. Те развяваха големи украински знамена, имаше плакат с надпис:
"Войната в Украйна не е свършила!“ и бяха издигнати призиви "Светът да се събуди!“. Чуха се и възгласи на благодарност към Великобритания.
London today pic.twitter.com/3lec6y8TTw
— распад и неуважение (@VictorKvert2008) March 1, 2025
На срещата пристигнаха всички поканени лидери от Италия, Франция, Германия, Дания, Италия, Нидерландия, Полша, Испания, Турция, Канада, Чехия и Румъния, председателите на Европейската комисия и Европейския съвет и генералният секретар на НАТО. Не присъстват прибалтийските страни, които изразиха предните дни недоволство, че са пренебрегнати.
Стармър посочи три условия за устойчив мир - подкрепа от САЩ, гаранции за безопасност от европейски страни и силна Украйна, въоръжена достатъчно, че да може да се отбранява срещу ново руско нахлуване.
Стармър твърди, че гаранциите за сигурност от САЩ се обект на "интензивни дискусии", пише The Guardian.
Срещата бе свикана след провала на преговорите между Зеленски и американския президент Доналд Тръмп.
Вчера той се срещна със Стармър, който потвърди пълната подкрепа на Великобритания за Украйна. Лондон предостави кредит от почти 3 млрд. долара, който ще бъде гарантиран и изплащан с доходите от замразените руски активи. Украйна ще получи парите на три транша, като първият ще постъпи още следващата седмица. С тях ще бъдат финансирани военни сделки за укрепване на отбраната. Зеленски уточни, че става дума за покупка на въоръжение от украинския ВПК.
Френският президент Макрон пък съобщи, че ЕС ще обсъди на 6 март програма за финансиране на Украйна за години напред. В интервю за La Tribune той каза, че "става дума за финансиране за стотици милиарди евро". "Целта на срещата е да се засили подкрепата на Украйна и да се възложи на ЕК да направи програма за мащабно съвместно финансиране на нашата обща сигурност. Лидерите на страните от ЕС ще обсъдят и създаването на архитектура за европейска сигурност", казва той. Макрон предупреди, че реализацията на такъв проект ще отнеме години, затова Европа трябва да направи всичко възможно, за да запази подкрепата от страна на САЩ.
Полският премиер Доналд Туск заяви: "Какъв парадокс, господа! 500 милиона европейци се молят на 300 милиона американци да ги спасят от 150 милиона руснаци! Европа е глобална сила и само трябва са си повярва".
Източници: segabg.com, БНР, dariknews.bg