Следвайте "Гласове" в Телеграм
По-малко от половината (48%) от българите одобряват по принцип подкрепата от Европейския съюз за Украйна след инвазията на Русия. Това не се променя (49%) и когато биват питани да се замислят за по-конкретни действия като санкциите срещу Русия и хуманитарна, военна и финансова помощ за украинците. Това показва проучване на "Евробарометър".
Допитване на "Евробарометър" от втората половина на април (един месец след руското нападение), показа, че 73% от българите са изпитвали симпатии и съчувствие към украинците, 71% са били съгласни, че ЕС е проявил солидарност с тях и 47% - че бързо им е помогнал.
Настоящото проучване показва, че четирима от десет българи не са доволни и от сътрудничеството между страните от ЕС за справяне с последиците от войната.
Ако с действията си и блокирането на нови санкции управляващите в Унгария си изградиха репутацията на най-проруската държава в ЕС, то гражданите на страната подкрепят значително повече (63%) действията на ЕС в помощ на Украйна. И при по-конкретния въпрос там над половината (56%) дават одобрението си.
По този въпрос България не е и в категорията на Румъния - съответно 61% и 60% одобряват там действията на ЕС. "Нашата" група е тази с Гърция и Кипър.
Това показват резултатите от проучването на Евробарометър на Европейския парламент за есента на 2022 г., чиито резултати бяха публикувани днес. Средно 74% от гражданите на Европейския съюз одобряват подкрепата на блока за Украйна след инвазията на Русия.
В 24 държави членки на ЕС, по-голямата част от гражданите са съгласни с подкрепата от страна на ЕС. Най-значителните стойности са регистрирани в Швеция (97%), Финландия (95%), Нидерландия (93%), Португалия (92%) и Дания (92%), докато в България и Гърция подкрепата е най-ниска (48%).

Одобрявате или не одобрявате подкрепата на ЕС за Украйна след руската инвазия? (%-Одобрявам)© Евробарометър
Десет месеца след началото на войната в Украйна подкрепата за конкретните мерки, предприети от ЕС - под формата на санкции срещу руското правителство или финансова, военна или хуманитарна подкрепа за Украйна - се запазва на същото високо равнище от 73% (49% за България).

Одобрявате или не одобрявате конкретните мерки, предприети от ЕС – под формата на санкции срещу руското правителство или финансова, военна или хуманитарна подкрепа за Украйна? (%-Одобрявам)© Евроберометър
Най-висока е във Финландия и Швеция (и двете по 96%), а най-ниска - в Гърция (46%). Усилията на държавите членки за координиране на отговорите на последствията от инвазията са до голяма степен оценени. Общо 58% от гражданите на ЕС са доволни от нивото на сътрудничество между страните, докато 37% не са.

Колко доволни сте или не сте от сътрудничеството между държавите членки на ЕС в отговора на последствията от войната в Украйна?© Евроберометър
Одобрението е особено високо в Ирландия (84%), Португалия (83%), Дания (83%), Швеция (81%) и Финландия (80%). Гърците (34%), кипърците (40%), българите (41%) и словаците (41%) са сред най-слабо удовлетворените. Въздействието на руската война в Украйна се усеща ясно от европейските граждани. Заради войната и последиците от нея близо две трети вярват, че животът им ще се промени (65%), увеличение от 4 процентни пункта в сравнение с април/май 2022 г.
Демокрация
Анкетираните са на мнение, че демокрацията остава най-важната ценност, за която Европарламентът трябва да се бори, като 72% смятат, че страната им е спечелила от членството в ЕС. Това е и мнението на мнозинството във всички държави членки, като дяловете надхвърлят 90 % в Малта (95 %), Ирландия (92 %), Литва (91 %) и Люксембург (91 %).
Най-нисък е делът в Австрия (55%), България (60%) и Италия (61%).
Този резултат остава относително стабилен в повечето страни, като най-значително повишение се наблюдава в Малта (+6 процентни пункта), Финландия (+6 процентни пункта) и Швеция (+4 процентни пункта).

Взимайки всичко предвид, бихте ли казали, че страната Ви се е облагодетелствала или не от членството си в ЕС?© Евроберометър
В отговор на въпроса кои ценности следва да защитава приоритетно Европейският парламент, респондентите посочват най-често демокрацията (36%), следвана от защитата на правата на човека в ЕС и по света (29%) и свободата на словото и мисълта (28%). Гражданите искат тези основополагащи ценности на ЕС да бъдат отстоявани в Съюза и извън него.
В България, анкетираните посочват върховeнството на закона и свободата на движение като приоритетни.
Проучването е проведено между 12 октомври и 7 ноември 2022 г. за Европейския парламент от Kantar.
Източник: dnevnik.bg