Ръководителят на външната политика на Европейския съюз Кая Калас заявивъв вторник, че се надява министрите, събрани в Брюксел, да постигнат споразумение за отмяна на икономическите санкции срещу Сирия.
Малко по-късно страните членки на Европейския съюз одобриха премахването на всички икономически санкции срещу Сирия в стремеж да подпомогнат възстановяването на страната, опустошена от война,след свалянето на Башар ал-Асад, съобщиха дипломатически източници.
Посланиците на 27-те държави членки на ЕС постигнаха предварително споразумение за тази стъпка, което трябва да бъде официално обявено от външните министри на среща в Брюксел по-късно днес, предаде АФП.
Решението на Европейския съюз идва, след като миналата седмица американският президент Доналд Тръмп обяви, че Вашингтон отменя санкциите срещу Сирия.
Новите управляващи в страната настояваха за облекчаване на тежките международни санкции, наложени след като репресиите на Асад срещу опонентите му прераснаха в гражданска война.
Дипломати от ЕС заявиха, че споразумението трябва да предвижда отмяна на санкциите, които изолират сирийските банки от световната система, и замразяването на активите на централната банка.
Дипломати обаче заявиха, че блокът възнамерява да наложи нови индивидуални санкции срещу лицата, отговорни за разпалването на етническите напрежения, след смъртоносните атаки срещу алауитското малцинство.
Други мерки, насочени срещу режима на Асад и забраняващи продажбата на оръжие или оборудване, което може да бъде използвано за репресии срещу цивилни граждани, ще останат в сила.
Тази стъпка на ЕС следва първата, предприета през февруари, когато бяха суспендирани някои санкции срещу ключови сектори на сирийската икономика.
Официални представители заявиха, че тези мерки могат да бъдат въведени отново, ако новите лидери на Сирия не спазят обещанията си да зачитат правата на малцинствата и да предприемат стъпки към демокрация, предаде БГНЕС.