Министерството на енергетиката е успяло да договори днес слот за разтоварване на един танкер с втечнен газ в Турция. Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов на пресконференция в сградата на ведомството. По думите му, по този начин е приета офертата на "Шениер" за доставка на танкер с втечнен газ през октомври. За ноември и декември не са намерени слотове, които да са на цена, която прави доставките икономически изгодни, добави той. Министърът не пожела да посочи точната цена, на която ще бъде доставен танкерът с втечнен газ, като само уточни, че е между 300 и 400 лева за мегаватчас. Този танкер ще задоволи горе-долу една трета от нуждите за октомври. Доставките на газ от Азербайджан ще задоволят още една трета, така че остава да се договорят доставки за още една трета от нуждите за октомври и съответно нужните количества за месеците ноември и декември.
"Преговорите за намиране на слотове бяха изключително тежки и искам да изкажа специални благодарности на колегите от Турция и специално на заместник-министъра Байрактар, така че с общи усилия успяхме да осигурим слота за разтоварване", заяви служебният министър.
По този начин е обезпечено голямо част от нужното количество газ за октомври на конкурента цена спрямо пазарните условия, отбеляза Росен Христов. Продължава работата за осигуряване на достатъчно количества газ, като оттук нататък усилията ще бъдат насочени към подписване на средносрочни договори, така че да се осигурят системни доставки на газ по газопровод на конкуренти цени. В момента има оферти за доставка на газ. Това, което най-много притеснява Министерството на енергетиката, е цената и тенденцията на пазара на системно повишаване на цените. В момента страната ни получава газ на цени над 300 лева за мегаватчас, което е гранично за повечето компании от индустрията и над тази цена ще се предизвика инфлация, която е трудно да се понесе от някои компании. Затова оттук нататък фокусът ще бъде в намирането на газ на възможно най-ниски цени, изтъкна служебният министър.
Служебният министър не пожела да посочи точната цена, на която ще бъде доставен танкерът с втечнен газ от компанията „Шениер“, като само уточни, че е между 300 и 400 лева за мегаватчас. Този танкер ще задоволи горе-долу една трета от нуждите за октомври. Доставките на газ от Азербайджан ще задоволят още една трета, така че остава да се договорят доставки за още една трета от нуждите за октомври и съответно нужните количества за месеците ноември и декември.
Другите два танкера, които трябваше да пристигнат през ноември и декември, няма да може да ги приемем, тъй като няма налични слотове, каза още служебният министър. Тези, които са налични, цената им, включително разходите за разтоварване, регазификация и транзит, са двуцифрени суми в милиони евро. Това прави цената на газа, доставен до България, неконкурентна, подчерта служебният министър Христов.
Ще се преговаря с Азербайджан за увеличаване на количествата. Има и индикации от турски компании, които са готови да доставят тръбен газ, коментира още Росен Христов.
По повод доставките на втечнен газ България ще участва в търговете, които терминалът в Ревитуса планира да обяви в края на август и началото на септември за слотове за 2023 г. Ако има възможност страната ни да закупи слотове на конкурентна цена, съответно ще договорим и доставка на танкери. В момента офертите за доставка на танкери с втечнен газ са достатъчно. Проблемът е цената, като по-голям проблем е наличието на слотове и съответно тяхната цена. "Ако успеем да договорим слотове на нормална цена, не мисля, че е проблем да осигурим и танкери с LNG. Но предпочитанията са доставка на тръбна газ, което е много по-управляемо и много по-системно", допълни служебният министър на енергетиката Росен Христов.
Източник: БТА