Следвайте "Гласове" в Телеграм
Анализ на екипа за глобални прогнози на Economist Intelligence показва, че все повече държави застават на страната на Русия.
EIU актуализира картата, която публикувахме за първи път миналата година, за да оценим нивото на подкрепа за Русия след нахлуването в Украйна. Картата показва кои държави подкрепят Русия, кои са на страната на западните държави и кои са по средата. Много държави, които са се смятали за неутрални или необвързани, са променили позицията си от началото на инвазията.

"Откакто Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., ние наблюдаваме развитието на глобалната подкрепа или враждебност към Русия, особено от страна на неприсъединилите се, неутрални държави. Използвайки дългосрочна оптика, ние оценихме прилагането на санкциите, моделите на гласуване в ООН, вътрешнополитическите тенденции, официалните изявления, както и икономическите, политическите, военните и историческите връзки."
Коди Фелдман, старши анализатор, глобално прогнозиране в EIU
През изминалата година картината не се е променила много за страните със западни нагласи; броят на страните, осъждащи Русия, се е увеличил от 120 на 121 (добавката е Бангладеш). Този воден от САЩ и ЕС блок, който представлява около 36% от световното население, демонстрира силно ниво на сътрудничество по отношение на санкциите, както и солидна военна и икономическа подкрепа за Украйна.
Броят на неутралните държави нарасна от 26 на 35 (сега те представляват почти 31% от световното население). Някои държави, които преди това са били западноориентирани, включително Колумбия, Турция и Катар, преминаха в тази категория на неутрални, тъй като техните правителства се стремят да извлекат икономически ползи от взаимодействието с двете страни (Русия и Запада бел. ред.).
Въпреки това Русия и Китай увеличават усилията си за набиране на страни, които не са присъединени и са неутрални.
"Русия (и Китай) ухажва необвързаните, неутрални държави в стремежа си да посее съмнение относно въздействието на санкциите върху Русия и да използва недоволството срещу бившите колониални сили. Смятаме, че и двете страни ще увеличат тези усилия през следващите години, поставяйки все по-големи предизвикателства пред западните демокрации и дипломация, които все още не са осъзнали пълния мащаб на това предизвикателство."
Агате Демара, директор глобални прогнози в EIU
Най-голямата промяна в позицията се наблюдава сред страните, които клонят към Русия: техният брой се е увеличил от 25 на 36. Китай остава най-значимата държава в тази категория, но други развиващи се страни (по-специално Южна Африка, Мали и Буркина Фасо) също са преминали в тази група, на която се падат 33% от световното население. Тези тенденции подчертават нарастващото влияние на Русия в Африка.
Източник: eiu.com