ЕК след решението на съда: Не открихме важни съобщения между Фон дер Лайен и "Пфайзер"

ЕК след решението на съда: Не открихме важни съобщения между Фон дер Лайен и "Пфайзер"

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
  
Европейската комисия е проверила и не е открила съхранени важни съобщения, свързани с искането за достъп до информация на изданието "Ню Йорк таймс" във връзка с преките договорки между председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и ръководителя на фармацевтичния производител "Пфайзер" за доставка на над един милиард дози ваксина против коронавирусна инфекция на стойност няколко милиарда евро. Това съобщи днес говорител на комисията на пресконференция в отговор на въпрос, свързан с днешното решение на Съда на ЕС.

По-рано днес Европейският съд отхвърли отказа на ЕК да предостави исканата информация. Изданието бе поискало от Брюксел да предостави достъп до всички текстови съобщения между Фон дер Лайен и Алберт Бурла, главен изпълнителен директор на "Пфайзер", между 1 януари 2021 г. и 11 май 2022 г., а ЕК отхвърли това искане с обяснението, че не пази тези документи. 

От комисията уточниха, че са проверили дали има регистрирани документи, засегнати от искането и не са открили данни. След това се уверихме дали такива документи може да съществуват, без да са регистрирани и също не открихме такива данни, добави говорител на ЕК. Не казвам, че са били изтрити съобщения, посочи говорителят в отговор на въпрос.

Днешното съдебно решение не поставя под въпрос правилата на ЕК за регистрация на документи, а постановява, че комисията трябва да даде по-подробно обяснение при какви обстоятелства не регистрира документи, заяви говорителят. Той изрази надежда да не бъдат предприемани последващи стъпки от жалбоподателя.

Говорителят цитира правила, според които служителите на комисията не трябва да използват размяна на кратки съобщения за обсъждане на важна информация, а когато все пак това се наложи, следва да препращат тези съобщения към имейл, за да бъдат регистрирани в системата на ЕК за документооборот.

Съдът на ЕС днес казва, че това не е достатъчно добре обяснено и ще се съобразим с неговото изискване, каза говорителят. Той добави, че не се предвиждат промени в системата на ЕК за документооборота. Ще въведем по-подробни правила за прилагането на съществуващите изискванията, допълни той, но не уточни дали комисията ще обжалва постановлението на Европейския съд в законовия двумесечен срок.

Източник: dnes.dir.bg

 

 

Коментари

  • Contra

    14 Май 2025 16:47ч.

    Проверихме себе си и решихме сами, че всичко е точно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еврокомисар

    14 Май 2025 16:49ч.

    Добре казано!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ...дали има регистрирани документи...

    14 Май 2025 16:57ч.

    И без проверка е ясно, че няма документи за "откриване". Ако е имало някакви следи, те своевременно са изтрити. Но имаше твърдение за огромни суми пари дадени на нейният съпруг, И е естествено, нужно е и разделение на труда. Тя поръчва, Те плащат, Той получава. Там да търсят. Инак, опитът като военен министър на Германия е ценна, но и там следите, са много пресни и може би ги има. Лошото е, че няма последствия. ... - Хайде, нека не се правим на смешни: - То и затова няма коментари тук.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • de5

    14 Май 2025 16:59ч.

    Тази корумпирана вещица трябва да бъде натикана в сливенския затвор до живот

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • НРБ

    14 Май 2025 17:19ч.

    Нищо не пречи български прокурор да започне проверка и при наличие на данни за престъпление да повдигне обвинение. България също е засегната от сделката с ваксините и ако има данни за престъпление, то щетата е в особено големи размери (милиарди левове). Възможност за световна слава. Има ли амбициозни прокурори в България?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    14 Май 2025 17:00ч.

    Не са ви питали какво сте открили, а да го предадете на журналистите. Те може и да ви посочат какво не сте открили.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    14 Май 2025 17:01ч.

    Иначе добре, е те твай усмивката 24 зъба!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бялджип

    14 Май 2025 17:36ч.

    Има орган наречен Европейска прокуратура. Води се за независим орган на Европейския съюз, отговарящ за разследването, наказателното преследване и предаването на съд за престъпления против финансовите интереси на ЕС, включващи: измами корупция изпиране на пари трансгранични измами с ДДС Дейността на Европейската прокуратура започна на 1 юни 2021 г. Начело на него е една видна дама. Няма ли да чуем нещо от нея?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Donald J. Trump

    14 Май 2025 18:07ч.

    Браво! Една урсула - единица мярка за честност! Сега трябва и да я наградят... финансово, разбира се...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    14 Май 2025 18:25ч.

    "Шефката е чиста и невинна като момина сълза"! Бе скоро ще висне и тя на бесилото.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    14 Май 2025 18:51ч.

    финансов одит на ек за всичко на какво основание се изпращат пари на украина като не е член на ес и се издържат неини поданици в различни държави

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи