Френският президент Еманюел Макрон беше обвинен, че е предал Украйна, тъй като последните данни показват, че вносът на газ от Русия във Франция се е увеличил рязко след началото на войната.
Откакто руските войски нахлуха в Украйна на 24 февруари, европейските държави се стремят да прекратят зависимостта си от вноса на руски газ. Блокът беше силно зависим от руските енергийни доставки, като през 2021 г. те съставляваха около 40% от вноса му. Докато останалата част от ЕС търси начини да намали доставките на енергия от Москва чрез внедряване на възобновяеми енергийни източници или сделки за доставка на газ с други държави, Франция изглежда не е получила бележката.
Според данни на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (Crea), Франция, Белгия и Нидерландия са закупували руско гориво на преференциални цени.
Докладът показва, че през април и май Франция е получила доставки на втечнен природен газ (LNG) и други продукти от изкопаеми горива на стойност почти 900 млн. евро (773 млн. паунда).
Лаури Миливирта, анализатор в Crea, заяви пред Telegraph: "Франция и Белгия се открояват като купувачи на руски втечнен природен газ на спот пазара." "Тъй като ЕС обмисля по-строги санкции срещу Русия, Франция е увеличила вноса си, за да се превърне в най-големия купувач на втечнен природен газ в света." "По наши оценки увеличението от февруари-март до май е 18%".
Експертите смятат, че предвид зависимостта на ЕС от руския газ, блокът по същество финансира инвазията в Украйна.
Докладът на Crea показва, че през първите 100 дни от войната в Украйна Русия е реализирала 93 млрд. евро (80 млрд. паунда) от износ на изкопаеми горива.
От тази цифра ЕС е отговорен за 61% от общия износ на изкопаеми горива от Русия, на стойност около 57 млрд. евро (49 млрд. паунда).

Алтернативи на руския газ
Източник: express.co.uk