Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Новият папа е американецът Робърт Превост. Приема името папа Лъв XIV
Американският кардинал Робърт Превост беше избран изненадващо за нов лидер на Католическата църква, приемайки името Лъв XIV, ставайки първият американски понтифекс.
Папа Лъв се появи на централния балкон на базиликата „Свети Петър“ около 70 минути след като бял дим се издигна от комин на върха на Сикстинската капела, което означаваше, че 133-мата кардинали-избиратели са избрали нов лидер за Католическата църква с 1,4 милиарда членове.
The first American Pope, Pope Leo XIV, is Robert Prevost from Chicago, and he gets emotional on the balcony of St. Peter's Basilica at the Vatican.
— Art Candee 🍿🥤 (@ArtCandee) May 8, 2025
He is 69 years old and is viewed as a centrist, but is progressive on some key social issues.
Like Pope Francis who championed… pic.twitter.com/SqXqIk0Vdo
Изборът на Превост беше обявен от френския кардинал Доминик Мамберти с латинските думи „Habemus Papam“ (Имаме папа) пред десетки хиляди хора, събрали се на площад „Свети Петър“, за да чуят новината.
Лъв става 267-ият католически папа след смъртта миналия месец на папа Франциск, който беше първият латиноамерикански папа, ръководеше Църквата в продължение на 12 години и се стремеше да отвори строгата институция за съвременния свят.
Кардинал Превост е роден в Чикаго, но е прекарал 20 години в Перу, където е бил епископ и е получил гражданство. 69-годишният августински монах е глава на Ватиканската дикастерия за епископите.
Роден в Чикаго през 1955 г., Превост има дипломи от Университета Виланова в Пенсилвания, Католическия богословски съюз в Чикаго и Папския университет „Свети Тома Аквински“ в Рим.
През 1985 г. Превост се присъединява към августинската мисия в Перу, ставайки част от религиозния орден, вдъхновен от Свети Августин, който се стреми да намери баланс между „любов и учене“. Августински монаси водят полумонашески живот и се занимават с редица занимания, като образование или работа в затвора.
На 30-годишна възраст Превост отива да работи в Перу, където служи до 1999 г., с кратък престой в Чикаго през 1987 г., за да работи като пастор за духовни звания и директор на мисии за августинската провинция.
През ранните си години в Перу, Превост е изпълнявал редица длъжности, включително преподаване в епархийската семинария, служене като съдия в църковен съд и ръководене на енория в покрайнините на град Трухильо.
През 1999 г. Превост е избран за глава на провинцията на августинците със седалище в Чикаго. А след това, през 2001 г., е назначен за генерален приор на световния орден, който ръководи до 2013 г. През това време той е базиран в Рим, но прекарва по-голямата част от времето си на път и във въздуха, посещавайки близо 50-те страни, където присъства августинският орден.
През 2014 г. Франциск го изпраща обратно на мисионерското поле, назначавайки го за епископ на Чиклайо, в северно Перу, където служи, докато папата не го призовава отново в Рим за пълновременна служба в Римската курия през 2023 г.
Според профила на ватиканския репортер Кристофър Уайт в National Catholic Reporter, кардинал Превост е силен поддръжник на синодалността, ключов приоритет на папството на Франциск, а в интервю за Vatican News през 2023 г. той заяви, че църквата трябва „да следва наистина Светия Дух и духа на търсене на истината, който живее в Църквата“.
По въпросите, свързани с LGBTQ, The New York Times съобщи тази седмица, че през 2012 г., година преди избора на папа Франциск, кардинал Превост изрази разочарование от факта, че някои западни медии проявяват „съчувствие към вярвания и практики, които са в противоречие с Евангелието“, по-специално „хомосексуалния начин на живот“ и „алтернативните семейства, съставени от партньори от един и същи пол и техните осиновени деца“.
Същевременно има съмнения и медийни публикации, че през 2022г. кардинал Робърт Превост е прикрил случай на сексуално насилие. Три жени твърдят, че перуанска епархия не е наказала двама свещеници, които те обвиняват в сексуално насилие над тях, когато са били непълнолетни.
Епархията на Чиклайо отрече обвиненията в прикриване, като в изявление от 10 септември заяви, че жертвите са били лично посетени от тогавашния епископ, кардинал Робърт Превост – сега префект на Дикастерията за епископите – през април 2022 г.
Техните обвинения и заключенията от местното разследване, според епархията, са били изпратени на Дикастерията за доктрината на вярата, която разследва обвинения за сексуално насилие от духовенство, през юли 2022 г. Разследването на Ватикана не е намерило достатъчно доказателства, според епархията.
„Това, което програмата Cuarto Poder твърди – че кардинал Робърт Превост е прикрил свещеника Елеутерио Васкес Гонсалес и че е мълчал пред оплакванията – не е вярно“, се казва в изявлението на епархията.
„От момента на получаване на жалбата и запазвайки правото на презумпция за невиновност, църквата е действала в съответствие с насоките си, както при предварителното разследване, така и при прилагането на предпазните мерки: отстраняване от енорията и забрана за публично упражняване на свещеническото служение.“
Източници: outreach.faith, ncronline.org