За втори път в големите секции в страната и чужбина - с 300 и повече избиратели, ще се гласува само с машини. Устройства ще има в 9399 секции в страната, като заради големия брой избиратели в 2121 от тях ще са по две, като и в 208 секции в чужбина, където навсякъде ще са по две. В малките секции - т.е. в селата и на повечето места зад граница, отново ще се гласува само с хартиени бюлетини.
И за президент, и за парламент избирателят ще гласува само на една машина и с една карта. Подаването на гласа е като боравене с банкомат, а устройството е с ограничители, за да не се вижда изборът. Избирателят получава карта, която може да използва само веднъж. Тя се поставя в отвор с чипа нагоре и напред, като влиза наполовина, а не цялата като в банкомата, и се чува щракване.
След това на екрана на машината се зарежда и избирателят първо трябва да избере дали да гласува и в двата вота или само за един от тях. Може да се избере само една от възможностите, а при грешка избирателят може само веднъж да се поправи. След "Потвърждавам" се зарежда бюлетината за избор на президент и вицепрезидент, която е от две страници, който се сменят чрез натискане на "Следваща страница" и съответно "Предишна страница". Изборът се маркира с докосване върху екрана в съответното поле, след което се маркира и поле "Към избори за НС".
Така се визуализира бюлетината за избор на депутати, която също е на две страници, които се сменят по същия начин. От лявата страна са разположени имената на партиите и коалициите, издигнали кандидати за депутати, независимите кандидати, ако има такива в съответния район, както и опцията "Не подкрепям никого". От дясната страна са кръгчета с номера от 101 нагоре, където може да се отбележи преференция за предпочитан кандидат от листата (номерът може да се провери предварително на разлепените пред секциите списъци с кандидати). Ако няма отбелязана преференция, гласът се брои за водача. И този избор се маркира чрез натискане върху екрана.
След това избирателят трябва да натисне "Преглед", да види изписан избора си и да продължи с "Гласуване" или "Промени избора", като вторият надпис е възможност да направи корекция, ако е допуснал грешка.
След като гласува, трябва да изчака машината да разпечата две разписки с различна дължина за двата вота, които после пуска в една непрозрачна кутия, и след сигнал от машината да извади картата. Накрая се подписва в избирателния списък - в различни колонки и по двата вота.
Избирателят няма право да заснема вота си. Ако има нужда от съдействие, член на комисията може да му помогне, но само ако стои на поне 2 метра от машината без да има видимост към нея. Очаква се машината да се изключи, ако той не е гласувал в рамките на 5 минути.
С хартиени бюлетини ще се гласува в малките секции - с под 300 избиратели, при гласуване с подвижна избирателна кутия, в лечебни заведения, в домове за стари хора и други специализирани институции за предоставяне на социални услуги и на плавателни съдове под българско знаме.
При извънредни обстоятелства и след решение на ЦИК в големите секции също може да се премине към гласуване с бюлетини.
Изборът на президент и на депутати става с две отделни интегрални бюлетини, като избирателят трябва да каже на комисията в кои избори иска да участва. Всяка бюлетина е отпечатана на бяла и непрозрачна хартия. На гърба й има място за два печата на избирателната комисия. В долния й десен ъгъл има осемцифрен номер, който се откъсва по перфорирана линия от член на СИК след гласуването.
Бюлетината за президентските избори включва списък на кандидатските двойки и опцията "Не подкрепям никого". От лявата страна на бюлетината за избор на народни представители са вписани наименованията на всички партии и коалиции, регистрирали кандидати за депутати, имената на независимите кандидати и опцията "Не подкрепям никого"; а от дясната има кръгчета за отбелязване на преференция, в които има номера от 101 нагоре, т.е. за кандидатите за народни представители в съответните листи.
Гласува се само в тъмната стаичка. Избирателят отбелязва вота за президент и вицепрезидент, като знак "Х" или "V" в квадратчето с номера на избраната от него двойка или в това на опцията "Не подкрепям никого". Отбелязването е действително само ако е с химикалка, пишеща със син цвят.
Вотът за парламент се отбелязва по същия начин - със знак "Х" или "V" в квадратчето с номера на партия, коалиция или независим кандидат за депутат или в това на опцията "Не подкрепям никого". Същото е и условието за действителност - отбелязването с тези знаци да е с химикалка, пишеща със син цвят. По желание избирателят може да отбележи и преференция, т.е. глас за предпочитан кандидат за депутат, като постави "Х" или "V" в съответното кръгче. Преференцията е действителна, ако е отбелязана само в едно кръгче със съответния знак. Ако няма отбелязана преференция, гласът се брои за водача на листата.
Всяка от бюлетините се сгъва отделно и така, че да не се вижда отбелязването. Препоръчително да се сгъне два пъти, като отгоре остане мястото за печати, където да се постави втори на излизане. Не се показва вотът, защото в противен случай гласът ще бъде недействителен и няма да се брои. Бюлетините се пускат в различни прозрачни урни. Едва след това избирателят полага подпис в избирателния списък.
Ако избирателят допусне грешка при гласуване, той връща сгъната сгрешената бюлетина на СИК и получава нова за същия вид избор. Това право се предоставя само веднъж.
Предварително раздаване на изборни книжа и материали.
Изнасянето на избирателните кутии, избирателните списъци и бюлетините извън изборното помещение.
Гласуването извън изборното помещение с изключение на случаите за гласуване с подвижна избирателна кутия.
Присъствието в тъмната стаичка за гласуване на други лица освен избирателя с изключение на случаите, в които е разрешено гласуване с придружител.
Присъствието на други лица на разстояние по-малко от 3 метра от тъмната стаичка за гласуване, когато в нея има избирател.
При гласуване с машина други лица освен избирателят да бъдат на по-малко от 2 метра разстояние, да имат видимост към екрана й и отбелязания вот.
Заснемането на начина на гласуване, като се използват мобилни телефони, фотоапарати или друга възпроизвеждаща техника. Глобата за това е 1000 лв.
Разгъването на бюлетината след попълването и преди пускането й в избирателната кутия по начин, който позволява да се види начинът на гласуване.
Влизането в изборното помещение с оръжие и/или предмети, опасни за живота и здравето на гражданите.
Да се извършват действия пред и в изборното помещение, които накърняват добрите нрави и обществения ред.
Източник: "Дневник"