Еврозоната преди 2028 г. е химера. За четири години Асен Василев влезе в учебниците как се фалира стабилна икономика

Еврозоната преди 2028 г. е химера. За четири години Асен Василев влезе в учебниците как се фалира стабилна икономика

Автор: Стефан Антонов за "Гласове"

Ако получавах по 10 лева всеки път, когато обяснявам защо ни подвеждат политиците, когото казват, че можем да приемем еврото в обозримо бъдеще, на Летище „София“ щеше да има частен самолет, готов да ме откара където пожелая, на разположение 24 часа в денонощието седем дни в седмицата. Ето и сега, данните за инфлацията отново показват, че поне към декември България продължава да не покрива инфлационния критерий, но въпреки това сред онази част от обществото, която си мисли, че еврото ще ни реши всички проблеми, безотговорни политици отново опитаха да насаждат  безсмислен ентусиазъм. 

На първо място, инфлационните данни за декември, които виждаме са експресни оценки (т. нар. flash estimates) и предстои да се потвърдят в следващите 40 дни. Освен това, за някои от ключовите държави, които са решаващи за България още няма нови оценки и те също ще предстоят на ревизиране поне шест седмици след публикуването им. 

Иначе, раздвижването сред евроентусиастите се дължи на факта, че у нас хармонизираната инфлация (мерена според критерии на Евростат, а не на НСИ) е 2.61% и това е съвсем малко 1.6 процентни пункта над средната инфлация в трите страни от еврозоната с най-ниско покачване на цените. Това са Литва, Финландия и Италия, за които средната инфлация през миналата година е била 0.97%. Като се добавят 1.5 процентни пункта толеранс, с които кандидатстващата за еврозоната държава може да надвишава средната инфлация на трите страни, излиза, че по предварителни данни през декември са ни делили едва няколко базови точки – стотни от процентния пункт, което е съвсем малко отклонение. 

Положителното в новината за еврофеновете е, че ако тази тенденция се запази, неизбежно през тази година ще се сближим още повече в ценово отношение. Притеснителното за тях, е че тенденцията едва ли ще се запази. Заложените увеличения на доходите, поскъпването на тока, евентуално на хляба и ресторантьорските услуги, за които поне в момента няма ДДС облекчение вещаят покачване на цените и  то забележително. Което е по-важно, дори с някакъв нов закон ДДС за този месец да се намали отново за хлебари и ресторантьори, то няма как цените да паднат, защото става дума за вече сключени сделки при по-високи цени. Второ, да видим кой ще си понижи цените през февруари или март, след като е видял, че клиентите са преглътнали и по-високите цени през януари. 

Точно несигурното сближаване на инфлацията в България и еврозоната накара евроентусиастите да вярват, че България може да настоява за политическо решение, при което една, или повече страни с най-ниска инфлация просто се вадят от осредняването под предлог, че при тях има извънредни обстоятелства, които временно потискат цените по начин, който не се проявява в останалите икономики. По подобен начин две държави бяха извадени при оценка за покритие на инфлационния критерия от страна на Хърватска през 2022 година. 

Това даде основание на Кирил Петков да говори за преговори с Урсула фон дер Лайен и в изтеклия запис да се хвали, че е поискал решение тип „Хърватска“, нещо като изчисляване на инфлацията без ефекта война в Украйна. За същия тип изключения не спря да говори и заместник-министърът на финансите при Асен Василе Георги Клисурски. 

Carpe Diem 

Ако има някакъв шанс България наистина да влезе в еврозоната примерно от 2026 или 2027 година, той е в следващите месеци и включва огромни политически компромиси от страна на Европейската комисия и на претендиращата да е независима Европейска централна банка. Само сега и само тук евентуално би могло с много политически натиск и тиха дипломация да се постигне нещо. 

Изискванията на Маастрихт са за устойчиво покритие на петте критерия – нисък дълг, дефицит, инфлация, лихви и стабилен валутен курс. Устойчиво означава да има доверие, че отчетеното по време на проверката ще може да се запази в средносрочен план – поне една-две години. Всичко останало е като човек с наднормено тегло да глътне корема си и да задържи дъха си за снимка. След като камерата запечата образа му и се отпусна отново ще е видимо за всички, че е с наднормено тегло и фотографът или трябва да е най-добрият приятел на снимания, или да е страшно наивен да обяснява, че снимката се покрива с реалността. 

Ако разчитаме проверката на ЕЦБ да потвърди ниска инфлация, шансът е сега. Ако искаме да я приеме за устойчиво ниска, ще е компромис. Ако искаме да ни приемат в еврозоната на база на тази инфлация, ще е компромис на няколко нива. И най-вероятно това няма как да се случи. Далеч по-голям е шансът да останем извън еврозоната поне до 2028 година и по-късно. 

В първото си изказване като министър на финансите отпреди няколко часа Теменужка Петкова обяви като свой приоритет да свие бюджетния дефицит, който иначе върви към 18 милиарда лева. Моменталното обръщане на тази стойност към очаквания БВП показва, че новият министър на финансите признава риска от свръхдефицит. Това най-вероятно вече е попаднало в сводките с преглед на печата в ЕЦБ и Европейската комисия и те вече знаят да следят за шансовете да постигаме устойчиво не само ниски цени, а и дефицити в рамките на три процента на БВП. 
 
Или ако трябва да се направи обобщение, заявката за един извънреден преглед на българското изпълнение на критериите за еврозоната би изглеждал така: 

Правителството подава заявка за него;

Подава отчет за изпълнението на бюджета на начислена основа;

То трябва да бъде потвърдено от Евростат, някъде към април, и след това тук може да започне проверка на всичко останало. Само че това означава да се гледа инфлацията за април и май, а не инфлацията към декември, за която евроентусиастите възлагат надеждите си;

И ще трябва да се види убедителен план за ограничаване на бюджетния дефицит устойчиво под три процентовия праг спрямо БВП;

Ако пък по някаква случайност се случи да получим дата за влизане в еврозоната през 2026 или 2027 година, това ще е фантастично натрупване на компромиси, политически съображения и отстъпки от страна на претендиращата да е неутрална Европейска централна банка. 

Освен ако заради очертаващата се криза в еврозоната, критериите отново не се отменят, както по време на коронакризата. Тогава вратите ще се отворят за България, но отново заради благоприятно стечение на външни обстоятелства, без никакъв оглед, че тук публичните ни финанси са в насипно състояние. 

От лятото на 2021 до момента в сила са влизали все бюджети и актуализации, предлагани от Асен Василев. За тези близо четири години България почти се докара до примера от учебниците по финанси за първокурсници, в които се описва най-левашкия начин да фалираш, когато имаш стабилен бизнес, когато си добре приет на пазара, когато имаш клиенти, когато работниците и доставчиците са доволни да работят с теб. И понеже не си планираш вземанията да се осребряват по-бързо от падежа на задълженията, бързо изпадаш в неплатежоспособност. Така и България, която често с Литва си оспорва първото място за най-ниско задлъжняла държава (спрямо БВП) в Европейския съюз, може тази година да изпадне в ликвиден недостиг равняващ се на нещо между 6% и 9% спрямо БВП. 

Политическо говорене срещу неудобни истини

Струва си да обърнем внимание и на това, което се случва със служебния министър на финансите във вече разпуснатото правителство на Димитър Главчев. Людмила Петкова се завърна на обичайния си пост – заместник-министър, отговарящ за данъчната политика. До голяма степен това се дължи на факта, че успя да вдигне шум за тежкото състояние в публичните финанси без директно да предупреждава за последствията от батака, в който се намира бюджетът. Росица Велкова, която два пъти предупреди, че няма как да покрием Маастрихтските критерии без извънредни мерки, беше обвинена, че саботира похода към еврото и след като освободи поста си не беше допускана в Министерство на финансите без придружител, благодарение на Асен Василев, който ни успокояваше, че няма да се стигне до свръхдефицит, но премълча, че за целта ще опоска всички останали видими и скрити резерви - Енергиен фонд, Български енергиен холдинг, авансови вноски от големи данъкоплатци и накрая опит да обложи дори газовото потребление на Северна Македония и Унгария. 

За разлика от Росица Велкова Людмила Петкова успя да прокара числото 18 милиарда като очакван дефицит без да го назове. Остави медиите да го назоват и не спря да настоява, че може да се избегне, както и, че еврозоната е постижима. Но това остави бюджета в страни от предизборните дебати.

Ако България не влезе в еврозоната през януари 2026 година (моите очаквания са това да не се случи до 2028 година), ще се окаже, че прямотата се наказва, дипломатичността води до дълголетие, но който и от сценариите да се реализира, не отменя факта, че следващите месеци трябва да се реши задачата за свиване на разходи и намиране на приходи в размер на 12 милиарда лева, за да можем за пореден път да приключим с „дупка от само шест милиарда, или три процента от БВП“.

Има един ясен показател кога една държава се намира в добро състояние. Ако за бюджет се говори само от октомври до декември, когато той и данъчните закони се гласуват в парламента, положението е добро. Ако бюджетът занимава и вълнува политическата класа през цялата година, значи положението е толкова тежко, че от връзване на двата края не остава време за секторните политики.  
 

 

Коментари

  • гласувах за величие

    17 Яну 2025 8:30ч.

    Човекът е прав,но вчера от финансовото министерство казаха,че БГ отговаря за 3% инфлация и ще иска да влиза в еврозоната............А като влезеш в магазина.цените са с 30-50 % нагоре.На кого да вярваме:на очите си или на експертите?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хах

    17 Яну 2025 9:40ч.

    Няма критерий за 3% инфлация, но гласуващите за фараона е нормално да сте неадекватни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гласувах за величие

    17 Яну 2025 18:59ч.

    Да,процента би бил 2,61 този месец.А ти за Шиши ли гласуваш.та си толкова начетен?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • им посибълл

    17 Яну 2025 8:54ч.

    Да, игрите на гладът, игра на калмари... Робърт Монро — "Пътуване извън тялото" описва един свят в който работата на човекът в който се вселява е да прави някакво изкуство нещо като театър, сега това напомня на влогърството, доход само от изкуство в бъдещето. Но и сега уж ИИ прави изкуство, но по фантазията на човекът, сякаш ИИ няма да развие фантазия!!?? Вече може да се спести напълно бюджетът за висше и средно образование. И съкрати напълно бюджетът за заплати в останалите училища. До 10 години, един робот по-добър от всеки работник, ще струва една заплата плащана сега на работник, може и два три пъти по-малко. Толкова ще е цената и на любовницата, жиголото, лекарят, полицаят, военният, чиновникът, личният шофьор... Президентът?? при това на най-високо нива, крайно - дори безкрайно високо ниво.. Учете се на земеделие и строителство, за да живеете без пари. Мислех, че новото поколение ще седи пред екран и управлява камион, трактор, ще е пазач, шофьор, дистанционно, с 5-ДЖИ, и заради практиката си да все на екранът. НО НЕ БИ, НИКОЙ НЕ ЗНАЕ БЪДЕЩЕТО. ХА ХА ХА и игрите на гладът няма да са дистанционно - може да използваш ИИ. Само ще рискуваш живота си в ИГРИ НА КАЛМАРИ. И БАЗОВ ДОХОД... ...................... ВЕДНАГА ЛИКВИДАЦИЯ НА БДЖ, И 1000 БЕЗПЛАТНИ АВТОБУСА НА ТОК, НОВИ СПИРКИ И РЕНОВИРАНИ АВТОГАРИ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • а народа какво казва

    17 Яну 2025 9:27ч.

    От няколко дни отново сме под обсада по всички тв от обслужващите лобисти на финансовите среди как сме готови за Еврозоната и как правителството ще иска доклад за приемането на еврото от 2026 г и това си е пълен абсурд. Подложиха народа под чудовищен експеримент с 3% дефицит, въпреки че е на ръба на оцеляването, а Борисов го подложи на геноцид с идването си на власт заради кражбите на милиарди вече 15 г и вече няма на къде. Да не говорим за фалшифицираните и манипулирани данни на НСИ, които стават за смях и доказват, че точно за това хората не вярват на институциите, защото всички са потърпевши от вдигането на цените на хранителни стоки почти на всичко с над 50%, а на някои и с направо 100% /маслото/. И най-важното, политици и власт след като служат на суверена и той им е работодател са длъжни да го питат за неговото мнение, но това не само, че не се случва, а напротив, забраниха подписка за референдум за лева, а и никога до сега такива решения не са взимани със съгласието на суверена, винаги властта еднолично решава. А както знаем у нас само и единствено престъпници и мафиоти са се настанили удобно във властта и чрез купени и фалшифицирани избори си стоят все едни и същи в нея. Българските политици не работят в името на народа както е по Конституция, в която се кълнят, а работят против народа си, в ущърб на държавата и националната сигурност. Явно и у нас ще трябват по-сериозни действия от суверена, защото договорът между власт и народ отдавна е нарушен от мафиотизираната власт и това е нарушение на Конституцията, което трябва да се поправи възможно най-скоро

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тоя чалгар шибан

    21 Яну 2025 14:08ч.

    Нали го избрахме, за да осигури правото на референдум за народа , а той осигури правото на мутрите да произволничат над народа и това да продължи до безкрай

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Обективен

    17 Яну 2025 9:41ч.

    Бюджет не могат да приемат а напъват за еврозона,а там цените са по високи и ние ще ги изравним нали,,,,,,,,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Отказването от лева гарантирано ще завърши с приемането на рублата в Северна България и на турската лира в Източна Румелия

    17 Яну 2025 9:56ч.

    В Жълтопаветната Шаламандурия най-вероятно ще пазаруват в сръбски динари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    17 Яну 2025 10:19ч.

    Динарът е със същата покупателна сила на тоалетна хартия както и северноазиатската рубла. Не се притеснявай за нас.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Santana

    17 Яну 2025 10:21ч.

    Жълтопаветната си е по начало в Княжество България, така че и там ще битува рублата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    17 Яну 2025 11:23ч.

    Копейкин,Пеевски не ви ли плаща в турски лири на ибрикчиите ? Там как е покупателната способност ? Май не много добре щом още кръжиш около контейнера хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    17 Яну 2025 12:18ч.

    Рублите може да ги ползвате в старческите, като алтернатива на памперсите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    17 Яну 2025 14:29ч.

    Това от личен опит ли Копейкин пропаднал ? В Курило не ти ли сменят памперса барем хахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гласът на разума

    17 Яну 2025 10:02ч.

    Харесвам анализите на тоя икономически компетентен автор, но считам, че ЕЗ съвсем не се съобразява с критериите за икономически стабилитет, а с нещо съвсем конюнктурно и просто: евромафията в областта на финансите да печели от спекулативните борсови курсове между националната (местна) валута и еврото, установени, разбира се, в полза на еврото. Въвеждането на еврото е смърт главно защото не искат да ни приемат със съотношение на курса 1:1. Защото по този начин няма да ни откраднат парите от спестяванията и заплатите, при запазване на същия номинал на цените, обаче вече в евро. Така че много приказки по въпроса не са нужни, въпреки професионализма и компетентностите на авторите в областта на икономиката. Достатъчно е да кажете на хората, че ако имат например 10000 лева спестени, на сутринта ще се събудат два пъти по-бедни, защото ще притежават 5000 евро и същите търговски цени, които ще са вече в евро. Същото ще стане и със заплатите. Няма държава и закон, които да са в състояние да се справят с ценовите спекулации, особено във вълчи времена, в които вече никой не бръсне никого за каквото и да е. разбира се, кармата ще си я поемат виновните, обаче със закъснение. Затова - не си купуваме фабрика на 8 септември и толкоз.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Антонов, доразвийте тезата!

    17 Яну 2025 10:47ч.

    Антонов следи мненията тук. Да съобрази Протокол 13 относно Критерии за Конвергенция. https://www.ecb.europa.eu/ecb/orga/escb/html/convergence-criteria.bg.html "Член 1 от Протокола (№ 13) относно критериите за конвергенция, посочени в член 140, параграф 1 от Договора, гласи: „Критерият за ценова стабилност, посочен в член 140, параграф 1, първо тире от Договора за функционирането на Европейския съюз означава, че в съответната държава-членка е налице ценова стабилност и средният темп на инфлацията за период от една година преди осъществяването на прегледа на резултатите не превишава с повече от 1,5 % този, който съществува най-много в три държави-членки, имащи най-добри резултати в областта на ценовата стабилност. Инфлацията се измерва посредством индекс на потребителските цени на съпоставима база, като се отчитат различията в националните дефиниции“. " Преглед (особено извънреден) сега ще констатира НЕизпълнение на критерия. Пълна глупост би било да искаме по наша инициатива такъв преглед. Той анализира минали периоди! Това са едни глупашки, подвеждащи, бодряшки приказки, които целят единствено демонстрация на активност и правилен исторически оптимизъм. Законът смислово изисква да се констатира, че Прегледът , който се ще извърши някъде през 2026 г., би констатирал, че в периода Дек. 2024 до Дек 2025 г., изискванията за показателя Инфлация са покрити, поради което приемането на България в Еврозоната би могло да се случи от 01.01.2027 г. Най-Рано! Очевидно ясно е, че няма никакъв рационален елемент, да се натискаш за констатиране на собствената ти неадекватност! Това е според изискванията на Договора и регламентите. Съвсем отделен е въпросът, доколко страните членки и ЕС, респективно ЕЦБ работят при спазване на договора и регламентите! Харесвам метафората с глътнатия корем! Антонов, доразвийте тезата! Аргументът за задължителния едногодишен срок е незаобиколим!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СЕВЕРОМАКЕДОНЕЦ

    17 Яну 2025 11:03ч.

    Май по ще ни прилягат гривни и шаги, да не резилиме светлото минало на лева.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • чалгарски простии

    17 Яну 2025 12:25ч.

    и лъжи

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    17 Яну 2025 14:30ч.

    Истината боли,а ПеПеруга ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    17 Яну 2025 14:39ч.

    Цените на храните цяла година не са помръднали, дори има качествен внос на по-ниски цени. За мен в БГ трябва да се отчита спад на цената на храните, а не ръст. Цените на дрехи и обувки са същите като през 2019г. Само цените на имотите и на публични и държавни услуги са нагоре. Комбинацията банков съюз, борд, бюджетни разхищения и ЕЦБ да ти определя курса без да си в еврозоната е възможно най-ужасното нещо. Затова трябва спешно да се влиза 1.7.25г. Всяко удължаване на усилието е с отрицателно действие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Долна центаджийска измет

    17 Яну 2025 15:39ч.

    Това е някакъв сарказъм надявам се,не може някой да е толкова лъжлив нещастник

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • При мен увеличение

    17 Яну 2025 15:16ч.

    храни. Сьомга от 29 на 39 лева килограм, 32 лева на промоция. Качествени протокали от 2.80 на 5.20. Качествен кашкавал от ферма от 23 на 28 лева . Черен качествен хляб от 2.80 на 3.50 за 380 грама. Баничка 2022 1.40, 2024 2.50. Грозде без семки от 3 на 9 лева. Дезедорант от около 4 лева, десет лева. Градински домати от около 6 лева 2023, 9 лева 2024 г. Миналата година череши стигнаха април 50 лв. килограм. Хигиенни продукти с намалени грамажи, увеличение. Много зависи от качеството на храната, некалкулирана в статистиките на НСИ. А там инфлацията е безумна. За 6 месеца юли и декември 2024 увеличени: вода 24%, ток 12%, газ 30%, местни данъци 50% за една година. Увеличени осигуровки, тех. прегледи, застраховки, мобилни, телевизии, интернет, цена на таксита. 2024 г. няколко пъти увеличени акцизи. В Хърватия след прием евро, за поред път слагат таван на цени. Ще опоскат 66 милиарда лева резерв, а за българите кредиторите от последна инстанция, които ще намалят пенсии и заплати, увеличават цени, конфискуват материални активи, вклч. 47 тона злато, срещу цифров въздух наречен евро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мъжко и профес. честолюбие

    17 Яну 2025 15:33ч.

    Авторът отдавна страда от наранено професионално честолюбие от Асен Василев. Не е възможно да станеш по-значим за чужда сметка. Асен Василев е най-добрият финансов министър досега. Завистта е порок на посредствеността.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хахаха

    17 Яну 2025 15:42ч.

    Ти ли си дежурният ибрикчия,който ще ни забавлява с тъпи вицове ? Ококореният финансов мошеник е най големият крадец досега,дори и само заради показанията на Банкова трябваше да е следствен,но Шиши го пази. Колко некадърен е Ококореният ПеПеруга е друга тема,но на него можем да благодарим за отложеното далеч във времето приемане на еврото хахахаха

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    17 Яну 2025 18:06ч.

    Има нещо което се пропуска -структурата на дефицита. Не става дума за "инвестиции"(дори да са "захарни" аутобани с афлалт до първи сняг или джепане на безумни цени)-ще се теглят дългосрочни заеми за покриване на текущи нужди(с две думи-ще задлъжнеем за да серем). Което си е път към дефолт.Рано или късно ще се реже живо месо(кат начало-усвояващата администрация, но сме е ли някой да си докара протестъри на жълтите павета...)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Питам

    17 Яну 2025 18:45ч.

    Забрави ли Вл. Горанов/Магнитски/? Кога ти се увеличи заплатата, ако работиш, а не само псуваш? Скоро подобно нещо няма да ти се случи.И не споменавай за доброто на България. Сигурна съм, че не ти пука!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    17 Яну 2025 19:09ч.

    Колкото и невероятно да звучи, в тая страна все още има хора, дето не чакат заплата от Държавата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • яко ще ни сготвят

    17 Яну 2025 18:49ч.

    Като се има пред вид, че тия дето най-натискат без да се съобразяват с мнението на суверена както е по Конституция да ни бутнат в пропастта и окончателно да ни приключат са откраднали милиарди от народа как ли ще си легализират гепеното при влизане в Еврозоната...?! Тя служителката на Данчо ментата и намагнитената свиня буля Людмила Петкова за това предложи финансова амнистия, та за това и корумпираната Теменужка Петкова си я взе за заместник, вместо да бъде натирена от М Ф поради липса на всякакъв интегритет и злоупотреба със служебно положение

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стоян Пенчев

    18 Яну 2025 11:48ч.

    изнесе информация, че бивши премиери и министри са привиквали собственици на хранителни вериги, банки да намалят цените на определени стоки и услуги, които да включат в статистиките на НСИ. За да се намалят данни за инфлация. Затова променят методологията на статистика на НСИ. Ако казаното е вярно налице е груба фалшификация на данни за инфлация, вероятно дефицит. Данни за дефицит не бяха предоставени на граждански организации, според Сарийски. После се чудим защо семейните бюджети са в минус 600 лв. месечно за една година. Като много стоки риба, черен хляб, грозде, хигиенни продукти, препарати от първа необходимост, изобщо не са включени в статистики на НСИ. Увеличения на ток, вода, газ, местни данъци, осигуровки, мобилни, сериозни пера в бюджета на всяко едно домакинство.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    18 Яну 2025 15:45ч.

    Инфлацията е продукт изцяло на държавното управление през тези 4години. За да се установи промяна в цени трябва да купуваш едно и също от едно и също място.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тоя идиот защо не е в лудницата

    21 Яну 2025 14:06ч.

    Аз ако съм на Асен Василев ще му заведа дело за клевета за 1 милион лева

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи