WSJ: Лидерите на богатите страни никога не са били толкова нехаресвани, нито един няма положителен рейтинг

WSJ: Лидерите на богатите страни никога не са били толкова нехаресвани, нито един няма положителен рейтинг

Автори: Макс Колчестър, Дейвид Лунов, Wall Street Journal

Една от поуките на безпрецедентната година на избори по целия свят е, че избирателите в индустриализираните държави са особено недоволни, готови да свалят непопулярни лидери от власт и да затруднят политиците на власт да задействат дръзки програми за промяна, пише Wall Street Journal.

Рядко политическите ръководители на богатия свят са били толкова силно нехаресвани. Нито един ръководител на индустриализирана страна с изключение на Швейцария няма положителен рейтинг, сочи допитване сред около 25 демокрации, осъществено от института Morning Consult. Управляващите партии, които отидоха на избори тази година, до голяма степен бяха наказани, включително в САЩ и Великобритания.

Президентът на САЩ Джо Байдън има рейтинг на одобрение от 37%. Канадският премиер Джъстин Трюдо има 26% одобрение, френският президент Еманюел Макрон е одобряван от едва 19% от французите, а германският канцлер Олаф Шолц – от само 18% от германците, показват данните на Morning Consult. Популярността на Доналд Тръмп нараства, откакто той спечели изборите през ноември, но е възможно да започне мандата си с негативен нетен рейтинг и беше единственият президент в съвременната история, който започна първия си мандат с одобрание под 50%.

Избирателите в индустриализираните страни са притеснени и гневни след годините на несигурност, предизвикани от пандемията, войната в Европа, високата инфлация, стагниращите реални заплати и нарастващата имиграция. Ръководителите не успяват на реагират, ограничени от вялия икономически растеж, по-високите лихви по заемите и нарастващите дефицити, заради които те все повече предлагат на избирателите труден избор.

Това е послание, което много избиратели не искат да чуят, подготвяйки почвата за ера на все по-неспокойна политика, тъй като партиите се карат как да разделят икономически пай, който, с изключение на САЩ, не расте. В европейските държави това може да доведе до спирала от неблагоприятни развития, при които непопулярни ръководители често се опитват да запазят разнородни коалиционни правителства, не успяват да прокарат важно законодателство, което не им позволява да решат проблемите, избирателите искат най-вече от тях да решат.

Френското правителство падна от власт миналата седмица за първи път от 1962 г. след битка за бюджетни съкращения при Макрон, който в петък обяви нов центристки премиер. През ноември коалиционното правителство в Германия падна поради разногласия за икономическата политика, предизвиквайки избори през февруари, на които Шолц вероятно ще претърпи поражение. Непопулярният президент на Южна Корея Юн Сок-йол беше отстранен от власт, след като неотдавна обяви за кратко военно положение, което също беше свързано с битки за бюджета.

Изводът: Гответе се за още политически сътресения. Тази дисфункция създава плодородна почва за опозиционните партии, популистите и антисистемни политици – от Тръмп в САЩ до крайната левица и крайната десница в Европа. И подкрепени от социалните мрежи, политическите цикли рухват. В САЩ управляващата партия вече е загубила три последователни избори за първи път от 90-те години на 19-и век.

Дори новите ръководители не се радват на дълъг меден месец. Британският премиер Киър Стармър, който свали непопулярния Риши Сунак, когато спечели изборите през юли, има рейтинг на одобрение от едва 30% спрямо 59% неодобрение, само пет месеца след като пое поста. Рейтингът му пострада, след като първият бюджет на лейбъристкото му правителство повиши данъците в опит да запълни недостиг на финансиране.

Това не говори добре за либералните демокрации, казва Семаа Шах, която оценява изборите в междуправителствената организация Международния институт за демокрация и изборна помощ. „Хората са недоволни от качеството на живота им, а институциите, към които поглеждат за помощ, са слаби“, допълва тя.

В година, в която половината от населението на света имаше възможност да гласува, резултатите показват, че избирателите са по-гневни в богатия свят в сравнение с развиващите се страни, където лидерите са по-популярни или поне не толкова непопулярни.

От 71 национални избори, проведени по целия свят от началото на тази година, около една трета доведоха до свалянето от власт на управляващите, съобщава организацията на Шах.

Но избирателната активност беше много по-висока в индустриализираните страни. В бавно растящата Европа шестима настоящи ръководители бяха сменени при десетте най-важни парламентарни и президентски избори, проведени от началото на годината. На практика делът на избирателите на всички управляващи партии намаля спрямо последните избори. Дългогодишната управляваща партия в Япония, Либерално-демократическата партия, изгуби абсолютното си мнозинство, а крехкото миноритарно правителство на премиера Шигеру Ишиба вероятно няма да издържи до края на следващата година.

„Да си управляващ в индустриализирания свят преди беше предимство, но вече все повече е недостатък. Повечето от тях губят“, казва Рушир Шарма, ръководител на международния бизнес на хедж фонда Rockefeller Capital Management. Средната популярност на ръководителите на седемте най-богати държави в света постепенно намалява от пандемията насам, сочат данните на Morning Consult. 

В близо половината от водещите 35 развити страни в света почасовите възнаграждения, коригирани към инфлацията, са под нивото си през 2019 г., съобщава Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Само 24% от респондентите в развития свят са заявили, че очакват да са по-богати след пет години спрямо 61% в развиващите се страни, сочи допитване от 2023 г. на пиар компанията Edelman.

Голямото изключение са САЩ, но ръстът на заплатите там е неравномерен. Средните доходи нарастват, но това до голяма степен се дължи на ръстовете при хората с най-високи доходи. Средните доходи леко са намалели спрямо 2019 г., което означава, че много американци не се чувстват заможни. Липсата на достъпни жилища за много от по-младите американци и европейци подхранва усещането, че играта е нагласена в тяхна вреда, казва Шарма.

Макар че данните за нагласите на потребителите в по-богатите държави се подобряват след инфлационния шок напоследък, „това изглежда не убеждава хората, че техните икономики непременно са по-сигурни в по-дългосрочен план“, казва Джейсън Макман, ръководител на политическите анализи в Morning Consult. Например испанската икономика се възстанови силно от пандемията, но премиерът Педро Санчес има рейтинг на одобрение от едва 32%. 

И тримата най-популярни ръководители в света в допитването на Morning Consult са в развиващи се страни, въпреки че всички представляват антисистемни движения, които свалиха традиционни политици – индийският националист Нарендра Моди (одобрение от 76%), пламенният либертарианец Хавиер Милей в Аржентина (66%) и Клаудия Шейнбаум в Мексико (64%). Милей спечели избори преди една година като външен човек за политиката с обещанието да смекчи бюрокрацията в Аржентина.

Богатите страни имат проблем, който бедните нямат. Те застаряват бързо, което означава, че разходите им за здравеопазване, пенсии и други разходи нарастват бързо в момент, когато икономическият им растеж е в застой. Това означава по-малко данъчни приходи за заплащане за услуги. През последните две десетилетия правителствата в богатите страни се насочиха към вземането на дълг за запълване на недостига.

Но това до голяма степен достига своите граници. Брутният държавен дълг сред клуба на богатите страни от Г-7 е нараснал от 74% от БВП през 2001 г. до 124% през 2023 г. Лихвите по държавния дълг нараснаха значително през последните две години. Извън САЩ повечето от тези правителства няма да могат да продължат да заемат средства без да предизвикат нарастващи притеснения сред инвеститорите за способността им да ги изплатят. Това означава, че политиците ще се изправят пред още трудни и политически непопулярни избори – нарастващи данъци, намаляване на разходите или и двете, ако не направят разходите по-ефективни или не подкрепят производителността.

Източник: investor.bg

 

 

Коментари

  • баба мара

    16 Дек 2024 8:21ч.

    убиици

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    16 Дек 2024 9:04ч.

    ............. и на които не им пука за това !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аква

    16 Дек 2024 9:45ч.

    ТЕ НЕ СА ЗА РЕЙТИНГ. ЗА ЗАТВОР СА!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ганди

    16 Дек 2024 8:21ч.

    Положителен рейтинг?!? От това каре може би сенилния събира повече от 20% . От състрадание.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Живеещите на креддит, прояждащи бъдещето на децата си фалирали квазидържави от Г-7 ли са "богатите страни"!? 😁

    16 Дек 2024 8:48ч.

    Печатарите бе 😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не бе, чалгаристански галош !

    16 Дек 2024 11:31ч.

    Ти си богатият ! В панелката в Обеля !😄

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гхахахах

    16 Дек 2024 12:11ч.

    слушай американски рок, метъл, Metallica, Black Sabbath, The Beatles, The Police и си мисли, че слушаш много по-ерудирала музика - текстовете им са изпълнени със станизъм, подканване към оргии и употреба на упойващи вещества, а вие евеоамериканските джендъри с разваления ви английски и главата пълна с бръмбъри, даже не можете да го разберете ................................................................................................................................................... на това казват "Ефектът на Дънинг-Крюгър" - толкова тъп, че си мисли, че е умен

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До не бе ...,

    16 Дек 2024 13:35ч.

    Прочети си пак поста и сам прецени, дали е на умен човек... Наистина е " толкова тъп, че си мисли, че е умен"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    16 Дек 2024 14:33ч.

    „ чалгаристански галош” пасва перфектно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Миш Маш

    16 Дек 2024 8:51ч.

    Който цели да принизи разгромната победа на Тръмп в САЩ, огромната му подкрепа сред АМЕРИКАНЦИТЕ , да не се забравя че Тръмп този път спечели и народния вот, за разлика от 2016... Миш-маш , който да принизи харесваните управления на Орбан, Милеи, Фицо... Орбан премахна ЛГБТ и следва максимално независима икономическа политика. Милеи пречупи огромната инфлация и изрина паразитната бюрокрация. Фицо е пример за миролюбец... Това са нормални политици, но либерастката неомарксистка гнилоч им лепи етикети на "крайни" - крайно-десни, крайно-леви, крайни-либертарианци... изобщо страшки ! Трудните времена предстоят, но те са точно за тази неомарксистка мраз. В Европа идва вълна от нови политици и нови политики, НОРМАЛНИ , национално-отговорни , миролюбиви. Цяла Западна Европа ще мине под управления на сили като Расамблеман Насионал на Бардела, АГ в Германия, Испания, Португалия, Холандия, в Италия тези сили вече докоснаха властта... Назад към нормалното ! Това да очакват неомарксистите. Разрешава им се да плачат и да скърцат със зъби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    16 Дек 2024 9:13ч.

    Казани са верни неща само към това как щели новите сили да дойдат на власт изпитвам много силно съмнение. Власт не се дава току така хеле пък с избори. Но че ще има смяна на методите и начина на управление върху хората ще има, дали ще е със чипове или с някаква форма на диктатура ще се види. Тръмп забави процеса но не е решил проблемът. Да видим дали Сенатът ще одобри кандидатурите му и оттам ще стане ясно колко е дълбока Дълбоката държава.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    16 Дек 2024 11:49ч.

    В израза: "неомарксистка мраз", ако втората дума е тази за, която си мисля - накрая трябва да има "ь". После, може ли да ми обясните с думи прости, какво е това "неомарксизъм"? И по-специално, представката "нео"?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ким Пут Ин

    16 Дек 2024 9:28ч.

    Как ли се чудят на рейтинга на Путя сред крепостните ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 95-годишен бивш фащистки надзирател

    16 Дек 2024 9:42ч.

    Няма по-прост и излишен дърт тролей тъдява от тебе.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А вие, крепостните на Галя от посолството, дето един гвоздей не сте забили през живота си, а живеете продавайки и предавайки България, на какво се чудите?

    16 Дек 2024 9:43ч.

            

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Рени

    16 Дек 2024 9:52ч.

    Егати и лидерите: двама педали, един, който не се разпознава в огледалото и една дето не я зачитат и в собствената и страна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Адолф Зеленски

    16 Дек 2024 11:19ч.

    Тоз Кимчу за моя рейтинг дали знае нещо

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Еех, мъко рубладжийска

    16 Дек 2024 13:30ч.

    Ма на никой от тях не му умират по 1500 крепостни на ден.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ами-и

    16 Дек 2024 20:19ч.

    Умират му и то без война - от дрога. лоша храна, стрес, обездвижване и други модерни явления

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А Камала в Отнесени от вихъра?

    18 Дек 2024 7:06ч.

    А рейтинга на Камала сред робовладелците? И в колибата на чичо Том? Ха!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Извод

    16 Дек 2024 9:34ч.

    Не им пука особено. Надяват се, че демокрацията им гарантира по-леки присъди. Само че при демокрацията сигурни неща няма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • изправени пред самото непознато

    16 Дек 2024 9:52ч.

    Американски граждани от Ню Джърси стрелят по безпилотници, приличащи на НЛО, тъй като собствената противовъздушна отбрана на страната им никаква я няма - https://politikus.info/video/165387-amerikancy-v-nyu-dzhersi-pytayutsya-sbit-nlo.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Теофан Затворник

    16 Дек 2024 10:10ч.

    "Те са умни в злото, ала добро да правят не умеят."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бяхме позабравили

    16 Дек 2024 11:14ч.

    децката градина.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    16 Дек 2024 11:15ч.

    А богатите страни могат ли да докажат доходите си и защо са богати? 🤔

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • тези ли са "богатите" СЪС

    16 Дек 2024 11:15ч.

    ТРИЛИОНИ ДЪЛГОВЕ И ПОСТОЯННО ГРАБЕЩИ "богатствата" на ДРЪГИ СТРАНИ!!!САМО "ЛЕШНИкът" ЩЕ ГИ ОПРАВИ!!!АЛЧНИ,НАГЛИ и НАПОСЛЕДЪК НЕДОСТИЖИМО ТЪПИ!!!!КАТО урСула Л@ЙНЯН@т@!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    16 Дек 2024 12:06ч.

    Геронтофила си хортува с Бай Дън, Урсулата сластно гледа младото месо... В картинката липсва само Рюте...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мунчо

    16 Дек 2024 13:31ч.

    Какво харесване, направо са чудни, пълнят не джобове, а торби с пари, а народеца кучета го яли, да мре за златния милиард!!!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Sin

    16 Дек 2024 14:29ч.

    А в гр. Чита жителите получиха външна дървена тоалетна, само след 2 години ползотворно чакане. Лидерите им лекуват. Не като западните лидери, които вечно са с отрицателни рейтинги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хахаха

    16 Дек 2024 20:27ч.

    Ти ако си мислиш, че някой с външна тоалетна живее по-лошо от наркоман във Филаделфия, значи гледаш БиТиВи. А това е по-лошо от външна тоалетна зимно време през нощта :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нови реалности

    16 Дек 2024 17:19ч.

    Не ме интересуват рейтингите им. Не ме интересува, кой стои на кантара, какви мерки и теглилки ползва, как послъгва. Тези горе са жертви на едно тежко, колективно и силно заразно полудяване. По-чувствителните се реагирали по очаквания начин на умишленото заразяване, по-устойчивите са преценили, че е удачно и изгодно и те да участват в театър-маскарада! По-странни са други три обстоятелства: 1. Остават им 35 дни, а те продължават да се държат като хора, които трепетно очакват вакханалиите на Олимпийските игри при гарантиран нов мандат на дядо Джо! 2. Хората от Запада още не могат да осмислят и да признаят, жертви на какъв брутал и луд социален експеримент са станали! 3. Дори нашите мисирки от "водещите" медии (да не говорим за оттатъшните) продължават да пълнят пространстово с бодри глобалистични трели. Хей, започвайте да тренирате за новите реалности!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До нови реалности

    16 Дек 2024 21:44ч.

    Съгласен в голяма степен. Само дето подценявате “западните хора”, не ги познаваеате. Първи както винаги са американците. Те извъртяха такъв шамар на либерастията, че пукотът още ечи… Съответно тия на снимката още са в несвяст и не се ориентират . Каквото започне в САЩ , пристига в Европа за обикновено 5-7 години. И с диското беше така, и с тръмпизма ще е същото . Контурите вече се забелязват. Франция, ключовата западна страна твърдо върви срещу Макрон. Само с изборните шашми РН все още не управлява, но 2027 президентът ще се казва Бардела. Същото е в Германия, АГ е незаобиколим фактор , в Италия има върли националистически настроения сред хората. В Испания VOX катери нагоре, подобно е в Португалия … Европа се събужда, това започна още с края на Лъжата К 19 , просто европейците са по бавни и не толкова реактивни колкото американците. Самото задкулисие, Дийп Стейт, усети много добре “пулса” на Запада и допусна Тръмп да спечели с честни избори. Явно са договорили процеса на НОРМАЛИЗАЦИЯ да бъде контролиран и да не прерасне в опасен хаос. Европа има всички шансове да последва американците, само от нас си зависи. Европа на Народите ! Това е решението.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    16 Дек 2024 20:10ч.

    Когато демокрацията умре (а тя умря, когато светът стана еднополюсен) идва феодализмът. Тези богати държави (в момента) започват да стават все по-бедни и все по-гниещи отвътре. Шепата феодали (несменяеми и окопали се като свиня в кочина) никога няма да сдадат власта, до която със зъби и нокти са се добрали (докопали). Те се мислят за новите царе, новите Луи 14, новата Мария-Антоанета -Урсула. И какво е става винаги в световната история - идва ден, когато ще бъде изгорена поредната Бастилия, главата на Урсула ще падне на гилотината и т.н. Полсе ще дойдат нови, които ще водят народа и те ще станат същите....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БПФ

    16 Дек 2024 22:17ч.

    " Нито един ръководител на индустриализирана страна с изключение на Швейцария няма положителен рейтинг" - хахахаха, ПУТИН има положителен рейтинг, смешници - 80% подкрепа !!! Русия е индустриален ГИГАНТ, Германия, Франция, канада са икономически джудженца !!! "Богатите държави"? Хахаха, сериозно ли? Колко са "богати" държави, затънали в дългове, на които дори лихвите не могат да плащат, без да емитират нови дългове? Говeдорес, франсетата, джадаите - МЪРТВИ СА !!! Още мърдат само по милостта на кредиторите !!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • христо богоеви

    17 Дек 2024 6:34ч.

    Те не са лидери те просто са крадци. На тези крадци им се вижда края.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нефелници, пърделници

    17 Дек 2024 22:10ч.

    Има впечатляваща мисъл в текста звучаща горе-долу така:в богатите държави застаряват, разходи за пенсии и , здравеопазване растат,икономиката в застой... и те емитират дългове и дългове...И си мислят, че мигранти ще им бришат дирника и ще им работят до безкрай? И Рим по същия начин се е споминал... просто римляните са станали нефелници , пърделници.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Група клюкари на снимката

    18 Дек 2024 7:04ч.

    Всеки път като се съберат лидерите на ЕС на някоя уютна среща, мсе по-вече заприличват на група клюкарки. И злостни, и злобни и неинтелигентни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вдетинени гадняри

    18 Дек 2024 7:07ч.

    Вдетинени гадняри.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи