The National Interest : Съветското ракетно-торпедо Шквал направи революция в подводната война

The National Interest : Съветското ракетно-торпедо Шквал направи революция в подводната война

Автор: Кайл Мизоками, nationalinterest.org Следвайте "Гласове" в Телеграм

Съветската торпедна ракета ВА-111 Шквал, която достига скорост до 370 километра в час, направи революция в подводната война, съобщава американското издание The National Interest.

VA-111 Shkval, суперкавитиращо торпедо от съветската ера, направи революция в подводната война със своята безпрецедентна скорост до 200 възела, благодарение на ракетен двигател и феномена на суперкавитацията. Чрез изпаряване на вода в пара в носа си, Shkval създава газов мехур, който драстично намалява съпротивлението, позволявайки бързо движение през водата.

По време на Студената война Съветският съюз силно разчиташе на своя подводен флот, за да отмени предимството на Америка във военноморските сили. Американският флот не само беше натоварен със задачата да помогне за защитата на притока на подкрепления към Европа в случай на Трета световна война, но и заплашваше директно Съветския съюз и би преследвал и потопил неговите подводници с балистични ракети. Първоначално СССР използва огромен брой дизелово-електрически подводници, а след това по-модерни подводници за ядрена атака, за да намали шансовете.

„Едно от най-иновативните подводни оръжия, разработено от Съветския съюз, беше   суперкавитационното торпедо VA-111 Шквал. Силно класифициран, Шквал беше практически неизвестен преди края на Студената война и стана общоизвестен едва в средата на 90-те години. Задвижван от ракетен двигател, той можеше да развие удивителни скорости до 200 възела на час. Но в свят, в който физиката гарантира, че повечето кораби и подводни оръжия достигат максимална скорост от 50 възела, как руските инженери са постигнали такъв пробив в скоростта?

Традиционно торпедата използват витла или двигатели за задвижване. Шквал пък използва ракетен двигател. Само това е достатъчно, за да стане бързо, но пътуването през вода създава големи проблеми с съпротивлението. Решението: махнете водата от пътя на торпедото. Но как точно човек получава вода от пътя на обект в средата на океан?

Shkval решава този проблем, като отклонява горещите изгорели газове на ракетата от носа си, което превръща водата пред него в пара. Докато торпедото се движи напред, то продължава да изпарява водата пред себе си, създавайки тънък мехур от газ. Пътувайки през газ, торпедото среща много по-малко съпротивление, което му позволява да се движи със скорости до 200 възела. Този процес е известен като  суперкавитация.

Номерът с поддържането на суперкавитация е торпедото да се държи затворено в газовия мехур. Това прави маневрите за обръщане трудни, тъй като промяната на курса ще изтласка част от торпедото извън мехура, причинявайки внезапно съпротивление при 230 мили в час. Ранните версии на Shkval очевидно са имали много примитивна система за насочване и атаките биха били сравнително прави торпедни удари”, се казва още в статията.

Междувременно руските подводници са единствените подводници в света, оборудвани със суперкавитиращи торпеда, модернизирани версии на Швал, въоръжени с конвенционална бойна глава. Руската индустрия предлага и експортна версия, Шквал Е, за продажби в чужбина. Иран твърди, че разполага със собствено суперкавитиращо торпедо, което нарича  Hoot и за което се предполага, че е Shkval с обратно проектиране.

Източник: "Труд"

 

 

Коментари

  • Не всичко от СССР е изнесено навън, има надежда

    13 Март 2024 8:24ч.

    Как само САЩ седнаха на готово на достиженията на СССР! Невероятно, как заради шепа кариеристи и заради шубите на Раиса, цели народи подложиха на геноцид!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ех, ако не бе ше Раиса!

    13 Март 2024 9:02ч.

    Но можеше и да е някоя друга, суета, суета, суета на суетите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    13 Март 2024 15:24ч.

    Досега не са потопили нито един военен кораб и не го дават на Хутите . За сметка на това Украинците им потопиха 4 броя ...............като засегнаха и моста .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Deloptes

    13 Март 2024 8:53ч.

    За съжаление граматиката и преводът са на много ниско ниво. Нямаше ли кой да редактира тази публикация?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 13 Март 2024 8:53ч. За съжаление граматиката и преводът са на много ниско ниво. Нямаше ли кой да редактира тази публикация?

    13 Март 2024 8:54ч.

    Факт, но това е положението. Нема хора, а грамотни хора още по-малко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    13 Март 2024 10:52ч.

    Навсякъде е така. Какво да говорим, след като даже "гюлле" вече го пишат с едно "л" - "гюле", и упорито настояват, че така е правилно. Неграмотници, сър!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гюле или гюлле

    13 Март 2024 11:33ч.

    Нормата е променена. https://kaksepishe.com/gyule/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • The National Interest : Съветското ракетно-торпедо Шквал направи революция в подводната война

    13 Март 2024 8:53ч.

    Революцията в подводната война доведе до загуба на над 30% от Черноморския флот на Русия, потопен от нереволюционни украински дистанционно управляеми корабни модели, които бяха много модерни във времената на СССР сред пионерчетата, та, така...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    13 Март 2024 8:58ч.

    И при едно друго революционно торпедо рязаха и вадиха една подводница от дъното.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е, нали трябва и да се произвежда (кораби, катери)!

    13 Март 2024 9:05ч.

    Пък и "онова торпедо" май се оказа на една друга страна. И всичко се потули, за да не се случи Третата световна, която тече в момента без ядрени оръжия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • :-(

    13 Март 2024 9:27ч.

    Само да те светна, че Украйна беше, много важна част от СССР и украинска армия нямаше, а беше съветска! Това ви казват, че това въоръжение беше и тяхно! Сега де факто, воюват срещу себе си, две части на съветската армия!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Във почти всеки пионерски дом...

    13 Март 2024 9:55ч.

    ...имаше кръжок по корабомоделизъм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И "Млад техник" магазините

    13 Март 2024 20:35ч.

    Сега най-много някое "Лего" да намериш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • претоплена манджа

    13 Март 2024 9:26ч.

    В момента наистина най-слабо представящия се род войски на РФ във войната с Уркия е флотът. Там текат кадрови промени, защото се вижда че въпреки едни и същи грешки водят до повреждане или потопяване на руски военни съдове, подобрение няма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боби

    13 Март 2024 17:43ч.

    1. Черноморския флот се сътои от 5 вида кораби. Кораби 1 ранг беше Крайцера Москва повече такива няма а и за затворено море не са необходими. Подводници една повредена докато се ремонтира/обслужва в сух док - имат нападателни способности - Ракети Калибър. Следва Десантен флот - от Корейската война реално нитоедин военен десант не е имало ползват се като транспортен флот. МРК - Малки ракетни Кораби - ударни оръжия Крилати ракети кинжал, ПКР ОНИКС и ПКР Циркон. Патрулни кораби един беше потопен наскоро и накрая спомагателни като минни чистачи и буксири... Потопени са до сега Крайцра Москва, Един Буксир, Два Десантни кораба и един патрулен кораб. Повредени са няколко съда вкл граждански танкер. И Последно МРК от Каспийско море могат да стрелят по цели в Ъкрайна. Също така при необходимост патрулни и МРК кораби могат да бъдат доставени о вътрешните морски пътища на РФ в Черно море с което да увеличат флота.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 145 г руско иго стигат

    14 Март 2024 10:02ч.

    Аман от червени мечти!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • forsvaret

    14 Март 2024 12:05ч.

    Хора които не са ходили на даскало поне 10-тина години вярват на тази статия. Останалите се смеят на фантасмагориите. Проблема не е челното съпротивление и силата на локално триене вода с корпуса..... проблема е скоростта на изместване на водата встрани от торпедото. При тази скорост на изместване ще има цунами...... Ама червените неграмотници си вярват на измислиците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи