Седмица, след като обяви първия си ден на перки и фотоволтаици, Испания остана без ток

Седмица, след като обяви първия си ден на перки и фотоволтаици, Испания остана без ток

Автор: Виктор Блъсков в "Труд"

Седмица, след като Испания обяви триумфално първия си ден, в който перки и панели покриха всички енергийни нужди, днес страната е без електричество вече цял ден. Правителството не може (или не иска) да каже каква е официалната причина.

Сега, както винаги при такива случаи, се правят опити да се ползват затворените ядрени реактори, за да се реактивира мрежата, защото, като се стъмни и панелите не работят, трябва да чакат слънцето да изгрее. За батерии нещо се мълчи.

Включвам и уточнение, че друг сериозен проблем е мрежата. От ГОДИНИ се знае, че перките и панелите изискват и огромни дългосрочни инвестиции в електропреносната мрежа. Обаче политиците вече никога не правят нещо, което е дългосрочно и никой не се заема с това.

Как пък винаги опираме до ядрените реактори? Ама, като потръгнат нещата, пак ще почнем да говорим как било голяма инвестиция, не знам си какво. Ами ето, испанците не инвестират, инфраструктурата си седи и днес не могат да купят храна, защото кредитни карти и банкомати не работят. Както и каси. Няма интернет и повечето хора вече телефоните им са без батерия, та нямат средство, с което да се информират какво става по случая.

Дали пък не си струва ядрената енергетика, като това е алтернативата? Колко още ще спорим колко скъпа и тежка е и ще се надяваме с инфраструктура от миналия век и панели и перки да няма никакви проблеми?

-------------

Почти 24 часа след като Испания потъна в средновековието заради мащабно спиране на тока официалната позиция е, че не знаят защо е станало.

Да, само дето от години вече се предупреждава, че хвърлянето на пари по перки и панели без да се правят мащабни инвестиции в електропреносната мрежа ще доведе до ситуация, в която остава само да се молим цяла Европа да не изпадне.

Вече в няколко държави, например в Белгия, спомената в тази статия и мисля Дания се говори за това, че прекалено много ток от фотоволтаици води до тази опасност. Преди година се говореше вече, че мащабните строежи на ФЕЦ-ове и перки са изхабили толеранса на електропреносната мрежа и трябват масови инвестиции в нея за да поеме още.

Бях същисан, че някакви хора обясняваха как да пишеш за това било "Кремъл" и всъщност няма никакви проблеми. Нищо, че тревога се бие от години и то от самите държави. Нищо, че просто казвам, че трябва инфтаструктура да се строи умно, а не глупаво.

Обаче зеления бизнес вече е добил гротескни размери в Европа и разполага с мащабна армия от лобисти и заинтересовани лица, срещу които дори сега Испания не смее да гъкне, въпреки, че парализира цялата държава. А политиците са щастливи да подпишат там някой закон за някакви пари за перки и панели без да го мислят повече. Последиците са за нас.

Вече плащаме сметката. Разплитането на тази каша в Европа ще вземе десетилетия и за нея е отговорна само собствената ни глупост и безхаберие.

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Без война

    29 Апр 2025 9:31ч.

    До Ванс правилно им каза на европейците , че проблемите са им вътрешни и териториално и мозъчно, сами си докарват имплозия та. Путин 3 години обстрелва енергийни обекти и мрежата в Украйна и благодарение на соцядрените централи и байпасите на соцмрежата укрите пак имат ток. Тия шушумиги вез война останаха без ток.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ТЕЦ, ВЕЦ, АЕЦ, ДВГ са базата

    29 Апр 2025 11:23ч.

    Останалото са надстройка, допълнения

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • винкело

    29 Апр 2025 9:47ч.

    Перките и панелите са "мантра" за пране на пари в промишлени количества. Инвестиция, която не се изплаща за времето на екплоатационния си период! Обаче хегемона се нуждае от децентрализирано захранване за следващия опит за завладяване на Русия, и за този случай са идеални. Друг е въпроса, че инфраструктурата за пренос е стара и неподходяща за целта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 0и8у765

    29 Апр 2025 10:32ч.

    Така е- никога не се изплащат... И затова са имат смисъл само за лично ползване когато нямаш друг източник на ток... Или ако като мен си упорит и не щеш да плащаш нищо на енергото... Изградих си преди години една система от 20квт и при моето потребление и сегашните цени на тока инвестицията ще се изплати след 14 години... Само дето в това време ще трябва да сменя 2 пъти батериите и отиваме на 20-21 години... И евентуално след това ще имам 5-7 години безплатно ток... Има ли икономически смисъл- НЕ... Завися ли от енергото- НЕ... Утре сменям къщата- за 24 часа цялата система е разглобена и качена на камион за превоз, след още 72 часа може да работи на новото си място...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Призадаващата се всеобща разруха на обществените инфраструктури може да ни се наложи масово да правим инсталации, подобни на Вашата

    29 Апр 2025 13:39ч.

    Аз за сега съм се ограничил до най-големия UPS, който мога да си позволя, без да става гротескно като за малък апартамент. Всички компютри, мрежовото оборудване, телевизорите и част от осветлението са включени към него. Естествено, при един сериозен редовен режим на тока акумулаторите ще дадат фира много бързо. Обмислям второ устройство за хладилниците.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Средновековие

    29 Апр 2025 10:00ч.

    И Инквизицията пристига.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От слънчасалите вятърничавости

    29 Апр 2025 10:33ч.

    Друго не се и очаква. Признателни да сме на възрожденските и ИТъНъйските депутати, че в края на миналото НС осуетиха ликвидацията на ТЕЦ "Марица-Изток".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БЕЛ

    29 Апр 2025 11:05ч.

    Виктор дава надежди, не на последно място и заради обстоятелството, че въпреки физическата прилика, той се различава значително от баща си. Не може да си представите какъв невероятен наглец и дървеняк е "Стария". В статията са написани верни неща - за инвестициите и поддръжката. Липсва ми едно изречение, което смислово заявява - мрежи, които проектирани и градени в други времена, при други условия и са решавали други проектни задачи, не могат просто така, чисто механично да се ползват безрисково при новите условия. Друг смущаващ фактор е, че Виктор очевидно вече е скаран с българския език. Знайно е, че е дълго се е подвизамал и учил в чужбина, позабравил е. Не е извинение и ако се стреми към кариера на това поприще, длъжен е да си опресни знанията. А пък обстоятелството, че в официално издание - Труд, се публикуват материали с груби правописни и граматически грешки, видимо без редакторска намеса, то си е за тяхна работа - блъсковщина, апропо! Да кажем, че по отношение на "сащисването" има някакво ужкимско извинение, доколкото е турцизъм, но пропускането на пълен член при подлог от мъжки род в изречението е неприемливо за образованата част от българското общество. Такива работи!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Яверт

    29 Апр 2025 11:24ч.

    Как причината да не е известна? Щом не я казват, значи е известна- твърде много ток от неконтролируеми източници като слънце и вятър. Системата се пренатоватва и гърми.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи