Автор: Збинек Петрачек, Lidovky Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Изразът „да гласуваш с краката си“ има дълбок смисъл. Цялата пропаганда на четиридесетгодишния комунизъм в нашата страна може да бъде пометена с един аргумент. Ако нещата тук са толкова прекрасни, защо хората бягат от Изтока на Запад, а не обратното? Същото е валидно и днес. Въпреки всички критики към САЩ (това е агресивна държава, потиска малцинствата, развъжда расизъм) или ЕС (това е новата ГДР, тя върви към тоталитаризъм), хората от развиващия се свят бягат към Америка и Европа, а не обратното.
Но тази притча има ограничения, както се вижда на срещата на върха на БРИКС в Казан, Русия. Там не се гласува буквално с краката. Но както и да го наричаме, резултатът е очевиден. Това е първото подобно мащабно начинание от почти три години насам след нахлуването в Украйна, което се организира и председателства от Русия. И все пак то привлича много повече държави, отколкото либералните демократи биха искали да си представят.
Снимките от Казан доказват, че Русия не е парий на света, за какъвто я смятат идеалистичните представи. И цялата група БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран, Обединените арабски емирства) не е. Освен това трябва да броим и поканените държави (Саудитска Арабия, Аржентина) и тези, които изпратиха свои представители в Казан - независимо дали са на най-високо ниво (като турския президент Ердоган) или на по-ниско (като Сърбия).
Погледът през призмата на Запада е неясен. С известно опростяване можем да кажем следното. Прогресивните източници и медии отхвърлят събитията в Казан като нещо, което не може да бъде решаващо. По-консервативните източници говорят по-скоро за „подценяване на силата на БРИКС“ или за това, че тя е „недостатъчно представена“ в света. Това са поне две теми.
На първо място е групата БРИКС като такава. Често се изтъква аргументът, че групата засилва влиянието си в света. Според РИА Новости тя включва „половината от световните петролни резерви и 37 % от световния БВП“. За разлика от него икономистът Лукаш Кованда пише, че на БРИКС се падат 26% от световния БВП (докато на западната група Г-7 - 44%), но самият той признава, че тенденцията очевидно е в полза на БРИКС.
Контрааргументът за това е, че тези глобални цифри крият големи вътрешни разделения в групата (например между Китай и Индия). А също така и липсата на друга връзка освен факта, че Глобалният Юг иска да докаже на Глобалния Запад, че ще го надхитри.
Второ, ролята на Русия на настоящата среща на върха в Казан. Русия председателства срещата на върха, но това е страна, която Западът презира заради нападението ѝ над Украйна и прилага санкции срещу нея.
Защо това не обезкуражава почти никого в Глобалния Юг?
Нека признаем, че Русия на Путин до голяма степен успя да се справи с ролята си на неформален лидер на Третия свят (Глобалния Юг). Тя има на своя страна - не пряко във войната в Украйна, а по-скоро в противопоставянето си на Запада - ясно изразено мнозинство от Африка, голяма част от Азия и Латинска Америка, и дори западните прогресисти. Хора, които гледат на руското нахлуване в Украйна като на далечен спор между две групички „стари бели мъже“, докато те искат да премахнат расизма и да установят справедливост. И какво казва РИА Новости? „Русия е намерила пътя към един справедлив свят“.
Как се отнасят към това световните институции и държави?
Различно. В Казан пристигна генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. Не в това е проблемът. Русия е член на ООН (това не е нацистка Германия, която се оттегли от Лигата на нациите) и ако ООН иска да бъде универсална, глобална, трябва да общува с Русия.
Източник: lidovky.cz