Перистерийският митрополит Григорий: В България не може да има повече от една православна църква

Перистерийският митрополит Григорий: В България не може да има повече от една православна църква

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

В лоното на Православната църква не можем еклисиологично, канонично, а следователно и юридически, да имаме две или повече едноименни „източни православни църкви", дори и при варианта, например, една „Православна българска църква" и една „Източна българска църква", защото тези словесно различни църкви представляват една и съща Църква. 

С оглед на актуалността на темата Светият Синод на Българската православна църква публикува експертното мнение на Перистерийския митрополит Григорий (Папатомас) от Гръцката православна църква, който е професор по канонично право в Богословския фалултет на Атинския университет и в Православния богословски институт „Св. Сергий“ в Париж. 

Становището е предоставено на Българската православна църква от автора във връзка с делото в Европейския съд по правата на човека в Страсбург преди 15 години, но се оказва актуално и днес. 

Атина, 21 ноември 2009 г.

Беше поискано от мен да формулирам канонично експертно мнение относно това, дали еклисиологичните прилагателни определения „Православна“ и „Източна“, като църковни определения за поместната Българска църква, са тъждествени по своята семантика и съдържание или не са.

От историческа и канонична гледна точка проблемът стои по следния начин. Първо, за едно по-добро разбиране на проблема е необходимо да се обърнем към предисторията на тези термини.

През първото хилядолетие на християнството църковноканоничните термини „православен“ и „католичен“ (καθολικός) са били тъждествени. И двата термина се възприемат равностойно, за да определят Христовата църква, съответно откъм нейната догматична вярност и откъм нейната поместна църковна пълнота. След прекъсването на общение – „схизма“ от 1054 г. между Римската патриаршия, от една страна, и четирите източни патриаршии, от друга страна (т.е. Константинополската патриаршия, от която Българската църква произлиза като Църква-дъщеря, а след кръстоносните походи (1095 – 1204/1261 г.) и Александрийската патриаршия, Антиохийската патриаршия и Йерусалимската патриаршия), по-горните термини остават в употреба в тъждествен смисъл на Изток, а пък Римската църква през второто хилядолетие възприема по чисто практически съображения втория термин „католическа“ с едно ново съдържание – в смисъл на глобална. И това се случва главно след историческите спорове, породени от реформацията на Лутер, протестантството (1517 г.) и от Йерусалимския събор на четирите източни православни патриаршии (1848 г.), които възприемат съставния термин „римокатолическа“, за да характеризират Римската патриаршия. Въпреки богословските спорове, Римската църква отива по-напред, като официално провъзгласява употребата на термина „католическа“ по време на Първия ватикански събор (1870 г.), отъждествявайки този термин с термина „глобална“, т.е. „Католическа църква = Глобална църква“ и оттогава го е възприела.

По време на първото хилядолетие също така се случва паралелно едно политическо събитие, което има пряка връзка с еклисиологичното прилагателно определяне на църквите. Императорът на единната Римска империя Теодосий Първи Велики (379 – 375) разделя империята на две части (395 г.), създавайки Западна Римска империя със столица Рим и Източна Римска империя със столица Константинопол, които поверява на двамата си сина Онорий и Аркадий. Прилагателните определения са чисто географски и определят мястото. По време на първото хилядолетие винаги срещаме „Църква на Запада или Западна църква“ и „Църква на Изтока или Източна църква“, без догматическо разграничение. Разграничаването идва след прекъсването на общение през 1054 г. и се изостря с четирите кръстоносни похода (1095 – 1204 г.), които започват като военнополитически операции за освобождаване на Светите земи и завършват с разпадането на четирите източни патриаршии, което трае до 1261 г. Оттогава в съзнанието на източноправославните понятието „западен“ означава „(римо)католик“ или „неправославен“, а пък терминът „православен“, който оттогава е получил оттенък на църковно отличие (без тогава все още това отличие да има конфесионален характер), е започнал да се отъждествява с „източен“, т.е., който е от „нашия Изток“ (καθ’ ἡμᾶς Ἀνατολή), както са казвали помежду си източноправославните. Оттогава е било установено в широка употреба (църковна и не само), „православен“ да означава „източен“, както и обратното: „източен“ да означава „православен“.

Съществува и едно изключение при смесената употреба на термина „източен“ в по-широк мащаб, но това изключение съществува извън Православната източна църква. Това са църквите на Изтока (които някога били православни) и са част от Римокатолическата църква, като носят институционалното название „Източни църкви, обединени с Рим“ или наричани още: „Източни униатски църкви“. Те представляват остатъци от кръстоносните походи, както и присъединили се към Римокатолическата църква след Брест-литовската уния (1596 г.) православни общности от Средния Изток и Източна Европа, които не са променили начина, по който извършват богослуженията си (своя ritus). Днес съществуват 23 такива църкви (7 по-големи и 16 по-малки), но те не се намират в църковно общение с поместните православни църкви, въпреки конвенционалната употреба „Източни униатски църкви“, така че институционалната им едноименност [с православните църкви по същите места] представлява юридическа и канонична узурпация.

В лоното на Православната църква, макар да имаме много поместни „източноправославни църкви“ (напр. Източноправославна църква на Гърция, Източноправославна църква на България, Източноправославна църква на Сърбия,  Източноправославна църква на Румъния и т.н.) в единствено число и с различни местоположения, не можем еклисиологично, канонично, а следователно и юридически, да имаме две или повече едноименни „източни православни църкви“, дори и при варианта, например, една „Православна българска църква“ и една „Източна българска църква“, защото тези словесно различни църкви представляват една и съща Църква. Същото важи и в случая на смесения вариант, например една „Православна българска църква“ и една „Източноправославна българска църква“.

Поради изложените по-горе исторически и канонични основания:

При вековната си употреба, термините „Източна“, „Православна“ или смесеният термин „Източноправославна“ църква, са еднозначни термини и означават една и съща Църква на едно дадено гео-държавно място, а узурпаторското им усвояване от други т.нар. църковни общности, не легализира тези термини. Употребата на тези термини принадлежи несъмнено и неизменно на историческата Българска православна църква, която притежава каноничната, еклисиологичната и юридическата изключителност на употребата им. Доколкото, разбира се, съществува обща воля да бъдат избегнати два огромни за гражданското общество юридически проблема, трябва да се има предвид, че: когато бъдат дадени еднакви наименования на историческата Църква и на една новоучредена църковна общност, която узурпира същото наименование, тогава автоматично се поражда антиеклисиологичната сътериториалност и незаконна едноименност на две едноименни църкви на едно и също място, със съответните противозаконни правни последствия. 

С почит,

Архимандрит Григорий Д. Папатомас,

професор по канонично право в Богословския факултет

на Атинския университет

Източник: bg-patriarshia.bg

 

 

Коментари

  • рукола Z

    31 Дек 2024 9:25ч.

    Кажете го това на изтръпналите англонагли мърши, които си мислят, че като са произвели някакво раково образувание в усрайна, могат да го произведат и у нас 😆

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    31 Дек 2024 9:33ч.

    Понеже много хора не знаят какво всъщност се случва в момента - да ви обясня! Прави се опит в момента, всички религии да се подчинят на папата, искат да убият БОГ и да провъзгласят за бог некъв дядка йезуит, който да има влияние над всички народи. Чрез подставени лица успяха да унищожат всички християнски общности, без една... познайте коя е тя?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами то има два народа - православни българи и евроатлантически българяни

    31 Дек 2024 10:36ч.

    Макар, че нещо не ги виждам българяните да върнат старостилния църковен календар и да празнуват Коледа с Москва. Що въглеводороди има да изпикаят под налягане.... 😁

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • топ 10

    31 Дек 2024 10:54ч.

    За съжаление, трудно ми е да видя Изход в тая гнусна мъгла: Западът, както през Средновековието унищожи империята (Константинопол), разбира се, със средства и методи, нямащи нищо общо с учението на Христа, така днес, в модерната епоха, очеизвадно цели да унищожи и църквата на европейския Изток. Не ми е много ясно какви мерки трябва да се предприемат и на кой Бог да се молим, но ми се струва, че фаталността на разделението е свързано повече с вътрешното, то е в сърцата, и едва от това следва и външното разделение. Просто православните все още не осъзнават епохалността и есхатологичната дълбочина на натиска, на който сме подложени ние, като Изток, от силите на сатаната и зверството. тоест, изборът за борба в името и със силите на воинството, все още не е направен, и истинският враг, включително и под формата на собствените ни слабости и компромиси със злото и запустението, не е припознат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • задължително

    31 Дек 2024 10:55ч.

    Това е последното посегателство върху националната сигурност на държавата и е абсурдно, че става с помощта на високоплатени държавни чиновници, продали се заради собственото си благополучие. Пълно разбишкване на мафиотите и бандити от ВКС

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Eisblock

    31 Дек 2024 13:57ч.

    Без всякакво съмнение, точно сега се провежда и ТАЗИ атака срещу, смятания от либерално-сатанинската шайка за стадо, народ. Определен и подложен на унищожение от нея. Естествено е, да бъдат отрязани и православните Му корени. С втори опит за предизвикване на разкол. Вътрешно подготвяният в лицето на определени хора преврат за сега не успя, но те не спират. Грижа и ангажимент за това има и т.нар. "вселенски" нещо си. Бъдете здрави и живи и използвайте повече или по-малко онези гънки в междуушието! ЧНГ в аванс от 12 часа. Бог с нас, всичките чифтокопитни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много ясно че не може

    05 Яну 2025 18:41ч.

    Но великият съд може всичко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи