НСИ бори инфлацията, като намалява теглото на поскъпващите и най-чувствителни стоки в потребителската кошница

НСИ бори инфлацията, като намалява теглото на поскъпващите и най-чувствителни стоки в потребителската кошница

Автор: Стефан Антонов за "Гласове"

Как е възможно в един месец да видим организирано недоволство на потребителите от покачване на цените, основни потребителски продукти да поскъпват заради нормативен акт и в същото време инфлацията да забавя темповете си? Оказва се, че Националният статистически институт адаптира статистиката си за цената на живота, като променя теглата на различните стоки и услуги, които попадат в потребителската кошница. Моделът в последната промяна на методиката е теглото на поскъпващите стоки и услуги да спада, а тези, които поевтиняват или цените им стоят без значимо изменение, увеличават своето тегло. 

Справка с приложената таблица за изчисляване на хармонизирания индекс на потребителските цени показва, че НСИ всяка година осъвременява теглата на отделните продукти в общата кошница. Таблицата е с близо 500 реда, включващи отделни продукти, продуктови групи и услуги. Нито един ред самостоятелно няма тегло над един процент от цялата кошница (линкът по-горе е директно към Евростат. Горе в дясно вески може да селектира стоки и услуги и да проследи измененията в теглата им).

В последната версия, която сме представили на Евростат, се увеличават теглата на близо две трети от посочените редове, но доминиращият принцип е, че при тях ценовата динамика е значително по-ниска, или отрицателна. В същото време, макар да е намалено теглото на продукти и услуги, които съставляват по-малката част от таблицата, те самите са далеч по-масови и към тяхната ценова динамика обществото има далеч по-висока чувствителност. 

Например – има свиване не теглото на храните – от 25.3 на 24%. С почти два процентни пункта по-малко тежат административно определяните цени – от 18% на 16.1%. И в двата случая теглата се свиват, когато държавната политика води до покачване на цените в конкретната категория. Хлябът поскъпва с 20% заради връщането на ДДС ставката. Поскъпва и издаването на нови документи за самоличност – с две трети. При всички видове документи, при всички типове услуга – стандартна, или експресна. Оказва се обаче, че според НСИ българите ядат по-малко хляб като дял от цялото си потребление. Като пример, пада също и теглото конкретно на свинското, и то с една от най-големите амплитуди в последната година.

В кръга на шегата може да се предположи, че след като по Коледа и Нова година определени населени места в Балкана останаха без ток, това е достатъчна причина енергийните разходи (за ток, газ, твърди горива,  и отоплителна енергия) електроенергията да падне като дял в потреблението с една от най-големите си амплитуди въобще за последните 10 години. С по-малка амплитуда, но все пак спада и теглото на минералните горива.

Като цяло, се оказва, че българинът е харчил повече за компютри, лаптопи и друга техника. Нейните цени обаче остават стабилни. Съответно, увеличеното потребление не влияе на общото поведение на инфлацията. 

Исторически факт е, че Националният статистически институт редовно променя теглата на продуктите и услугите в потребителската кошница. Дори може да се приеме за нормално и свиването на теглото на част от поскъпващите продукти. Поне на теория, това показва еластичността им – ако поскъпват – хората ги купуват по-малко. И обратно. 
За да спадне теглото на храните обаче може да има две обяснения – или има масово замогване и потреблението се разраства към инвестиции и глезотии, или настъпва период на бедност и хората вече да се ограничават дори в покупките на храна. 

Доминиращото усещане обаче не сочи да е налице който и да било от двата процеса. Далеч по-вероятно е подобно на 90-те години на миналия век, Националната статистика да се използва за успокояване на общественото недоволство. Последното може да сработи за целите на приемането на България в еврозоната, но не допринася за утвърждаване на доверие в официалните данни. Както е казал нобеловият лауреат по икономика Пол Кругман „когато се чудите на очите си ли да вярвате, или на данните, вярвайте на това, което виждате“.

 

 

 

 

Коментари

  • Йозеф Гьобелс

    12 Март 2025 8:49ч.

    ,,Вярвам само на статистика, която лично аз съм подправил''

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Благодаря за таблицата!

    12 Март 2025 9:01ч.

    Търсил съм нещо подобно доста време. Сравненията са хубаво нещо, само с няколко клика може да видите, че теглото на хляба в статистиката може и да намалява, но пък теглото на баничките се вдига за компенсация. Месо, яйца, мляко, отопление, горива, електричество, наеми и жилища - относителното тегло на всяко от тях намалява 2025 спрямо 2024. Това може да се разглежда като не особено добро упражнение по методиката на Нагласьов за докарване на желан краен резултат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • всичко е менте

    12 Март 2025 9:16ч.

    На фона на овладяните, зависими и мафиотизирани ЦИК, КС и ИО, НСИ е джудже и там без усилия изпълняват това, което двамата дебелака диктуващи пагубната и предателска политика им наредят. НСИ на чело с шефа си лъжат и манипулират много сериозно данни, което е опасно за националната сигурност, защото ни вкарват в разкапващата ЕЗ и тотално ни унищожават. Няма държавна институция, която да работи за суверена и държавата, всичко е превзето и мафиотизирано

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Схемата

    12 Март 2025 12:23ч.

    Нека сложим ред. Харесвам мненията на Антонов. Панчев и Вулджев от Екип се утвърждават като все по-високо ценени и уважавани икономисти, които са верни само на неподправена от корист, поръчки и интереси експертиза. Материалът акцентира предимно върху потенциално недоволство на бълг. потребители като основен мотив за манипулиране на данните. Това според мен не е така! Водещият мотив е ЕВРОТО, "загрижеността" за мнението на потребителите е вторичен мотив. Големият въпрос е, защо НСИ си позволява това и доколко практиката за промяна на теглата отговаря на нашето и европейското законодотелство? НСИ, правейки промените, информирал ли е успоредно и по своя инициатива Евростат? Или НСИ е заловено на "местопрестъплението" от трети лица и е докладвано, "натопено"? Евростат длъжен ли е да вземе отношение, в какъв срок? Забелязахте ли това изречение от текста: "Исторически факт е, че Националният статистически институт редовно променя теглата на продуктите и услугите в потребителската кошница." Подобно твърдение не може да бъде подминато, ако допуснем че тази практика е съмнителна! Истинските Причини за това ДЕЯНИЕ е Еврото! Мотивът за еврото се появява едва в последното изречение и то скромно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Схемата

    12 Март 2025 12:32ч.

    Никой не мисли по един много специфичен аспект на инфлацията. Само щриховам идеята със заявления, доказателствата са обемисти и много скъпи :)))! Безспорно съществува инфлационен диференциал между еврото и лева. Той се развива вече почти 28 г. Подготвените икономисти знаят, че ако в резултат на този диференциал, левът премине на територията на надцененост, следват проблеми. Темата има много аспекти, специфични трудности, не е точно за това място. По-добре да спра! Само пак да обърна внимание, че по принцип една обща валута, каквато е еврото, действа като надценена на слабите стопанства от групата, каквото е България, и във времето ги дозакопава! Мислите ли, че това не го знаят в Брюксел и Франкфурт?! Знаят го разбира се, но се правят на луди, защото е изгодно на по-развитите и "умни" наши братчета. Някога са се надявали, че практическото постигане за федерализация на Европа ще се случи исторически по-бързо и ЕВРОТО е измислено като важен инструмент за това. Сета ДЪРЖАВАТА ЕВРОПА е ПЪЛЕН АБСУРД, а общата валута на несъществуваща държава е абсурд на квадрат!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Схемата

    12 Март 2025 12:47ч.

    Г-н Антонов, приятелски и добронамерени поздрави! Харесвам материалите ви. Инфлацията е сериозна тема, добре сте отразили. Едно неангажиращо предложение: Големият и истински проблем на нашите финанси е ТЕМПЪТ на задлъжняването. Това засяга както брутния дълг, така и оперативните бюджетни дефицити. Без пореден мой коментар по дълговете в еврозоната и последствията. Сега измислиха един много "хитър" инструмент за борба с бюджетния дефицит - просто и скат да извадят разходите за отбрана и да не ги отчитат. Възникват много въпроси - кои точно разходи, дали говорим само за онези от план 800 млрд Е., за какви периоди, как ще се отрази на прогнозната рамка и т.н. Ако приложат този "инструмент" по отношение на конвергентните доклади и после при преговорите и решението за ОБМЕННИЯ КУРС и ПРИЕМАНЕТО, ще ни спукат работата! Може да подготвите много ценен и любопитен материал по тези въпроси.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kомбината

    12 Март 2025 16:07ч.

    Чакайте малко, нали има борд ;-) . Тогава защо има "инфлация", демек надуване. Кой и какво надува след като е "борд" ;-) ??? Мимиките на "статиситиците" отдавна са известни на по-грамотните. Джон Уйлямс от "шадоустат" отдавна пише на тая тема. Свалете си файловете от сайта на БНБ и ще видите сами колко са новите Банк - ноти ;-) . Ама не ноти, музикални, а други. Да не говорим за "битчетата" на търговските банки. Например за щатите "статистиката" отчита създаване на 500000 раб места а реалноста е минус 2 милиона ;-) . Цирка е пълен. Не само в печатането на хартийките наречени пари. https://www.youtube.com/watch?v=p2-3pUfp89g https://www.youtube.com/watch?v=ZdCOFBNfj54

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    12 Март 2025 18:51ч.

    Инфлация имаш и при златен стандарт(нашето богатство е нашата бедност, пише испански монах по повод на "ценовата революция" при наплива от злато и сребро от Американска) отделно че при валутен съвет "внасяш" инфлация от едри зоната след хеликоптер ни те пари покрай ковид.Учи се първи курс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kомбината

    12 Март 2025 21:19ч.

    Само, че случая не е особено коректен, защото в това да откраднеш златото на Америка и да го стовариш в Европа от испанците си р форма на война . Каквато са водили конквистадорите. Вероятно, щото ацтеките са си били обикновени човекоядци :-) . Така, че твореца е наказал и двете империи едновременно. ;-) и все пак дори не да има тя е приемлива в сравнение с пладнешкия грабеж в момента. Да не говорим за Ваймарската Република докарала по-късно Хитлер на власт. Като оставиш хората без препитание какво мислите ще стане :-) . https://youtu.be/OIjFe36_HQM

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kомбината

    13 Март 2025 1:25ч.

    За да ви го направя по-интересно да вземем например темата за разводите и парите. И особено влиянието им върху мъжката половина ;-) . Така, да се каже "социалния" аспект на влиянието на парите: https://www.youtube.com/watch?v=-MGyiqVjdKI&t=6255s Така, че печатането на "пари" е зло от където и да го подхванете. Но политичетата са вманиачени в него, защото ро ги избира ;-) . Иначе тоя избор може да е далеч по-труден. И едва ли ще зависи дали носите каскет или обличате Версаче :-) !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    13 Март 2025 19:03ч.

    Чувам че последната година цената на концертните рояли "стенуей" е паднала с 20%. А определени е тежка стока(потай кой да е професионален хамалин). НСИ може и дефлация да от чете, още повече че баси кошницата, дето ще остане и нещо друго освен рояла да го вдигнеш без херния.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фют

    14 Март 2025 19:11ч.

    Накратичко, за по-лесно "дайджестване", НСИ не може да бори нещо което не е "оторизирани" да "криейтва", демек да печата, на хартия или "електронно" . Така, че въпроса следва да бъде оправен към тоя , който създава "парите" ;-) . https://m.youtube.com/watch?v=Rw6EkFDjQR0

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи