Не само заплатите. Учителят трябва да си върне авторитета и властта в класната стая

Не само заплатите. Учителят трябва да си върне авторитета и властта в класната стая

Автор: Стефан Антонов за "Гласове"

Инсталирах си TikTok преди две години скоро след началото на руско-украинската война. Ако в Телеграм има канали за информиране, то в TikTok тече пропагандата. Ако човек наблюдава внимателно ще види как посланията еволюират с развитието на военните действия. Но не за това става дума. Между каналите, които човек следи, алгоритмите на социалната мрежа предлагат за гледане живи включвания на потребители. Другото в изобилие са интервюта, които приветливи млади хора (главно момчета) правят  със случайни минувачи, най-често тийнейджъри или хора в ранните си 20 години. 

Млади хора, които тепърва влизат в живота, вливат се в трудовия пазар и един ден най-вероятно ще имат деца, не разпознават снимки на Цар Борис III, Пейо Яворов, крепостта Царевец, не могат да посочат две столици на България и демонстративно се гордеят с невежеството си. Да, във Фейсбук човек се излага пред приятелите си, а в TikTok пред целия свят. Живите излъчвания на потребители в диапазона от девет до 16 часа идват от ученици и ученички в класните стаи. Някои се гримират, други си мажат филии с лютеница, трети скачат по чиновете. 

Този пореден симптом за деградацията ни като общество отдавна стои някъде на рафта на съзнанието ми единствено със смешната си страна, тъй като нищо не мога да променя и няма смисъл да опитвам. 

Преди две седмици си помислих, че това не трябва да се допуска да продължава, когато бивш пиар на Българска народна банка (вярно от втория най-срамен период в историята ѝ, но все пак бивш пиар на БНБ) се присъедини в публичната кампания на едно семейство срещу Националната природо-математическа гимназия. Няма как и не искам да съм арбитър по спора, но все по-необходимо става в училищното образование да се въведат нови политики. Такива, които да утвърдят авторитета на учителите, тяхната власт в учебния час, но също да гарантират, че ученици не се унижават, или дискриминират. А и да не допускат родители да разиграват всички, докато детете им не получи желаните оценки.

Как може да се постигне това? Навярно има много начини. Но защо не се прилагат?  Ако се поставят камери в класните стаи, които да служат като видео и аудиорегистратори, всеки спорен случай ще може да се разглежда от компетентни органи в случай, че ескалира. Тези камери могат и трябва да са изключени от интернет, и да са защитени от кибератаки. Достъпът до записите трябва да става с потребителско име и парола и да се създава електронен запис за всяка промяна, която се прави – триене или теглене. Стандартите за защита от външни намеси и създаване на резервни файлове отдавна са налице. Ще се намери и кой да ги внедри.

След всички повишения на учителските заплати и компютъризацията на училищата вече спокойно може да се изиска от учителите да съхраняват резултатите от контролните, тестовете, есетата и другите форми на писмени изпити. 

Изброеното няма как да нарушава правото на лично пространство и неприкосновеност, поне от житейска гледна точка. Ако има проблем от правна, той може да се разреши. Училищата са публична територия. Децата получават образователна услуга от държавата. Учителите получават парите си от държавата. Ако всеки си седи на чина, не си чопли по телефона, ако учителите не тормозят децата, не трябва да има никакъв проблем и записите ще се съхраняват някакво време, например до края на учебната година, след което ще се унищожават и това също може да се автоматизира, така че да се предотврати човешка намеса. 

Така или иначе същите деца, които родителите и обществото като цяло се чудят как да защитят, сами се излагат с „лайфове“ в TikTok, които може всеки да види. Да не говорим, че камери ни следят в градския транспорт, по улиците, в банките. 

Разликата е, че видеорегистраторите в класните стаи като тези в полицейските автомобили и на елеците на полицаите служат на по-висша цел - да се осигури справедливост. Веднъж когато по безспорен начин може да се установи не само дали ученикът е подготвен, но и дали поведението му в класната стая подобава на нормите, учителите трябва да имат право и да гонят ученици от час в стаите за размисъл, в които да се прекарат оставащото време до края на учебния час или ден. Това също ще се регистрира и ще дава свобода на училищата да предприемат последващи мерки с такива ученици. 

В крайна сметка, и само едно дете да има във всяка паралелка, което желае да вземе от образователната система, трябва да получи тази възможност. Това е политика, която не води до сериозни бюджетни разходи. Може да се реализира практически веднага и да сложи край на безобразията в класните стани, били те ученически или учителски. Най-после учебният час и класните стаи ще станат това, което сме свикнали да бъдат – място и време за обогатяване на културата, формиране на мислене и изграждане на млади личности, които са подготвени за предизвикателствата на живота. 

Покрай преговорите за ново вдигане на учителските заплати се прокрадна и искане учителите да получават право на ранно пенсиониране. По наше време това щеше да звучи комично, но днес може и да е вярно. Работата е там, че и милионери да станат, учителите няма да повишат познанията на децата, ако процесът на преподаване се смущава и те, както и училището са без инструментариум да дисциплинират проблемните. 

Учителските заплати не трябва да са компенсация за времето прекарано между пораснали бебета и самозабравили се пубери. Те трябва да са за преподаване на знания, умения и способност за разбиране и мислене. А това е невъзможно без да се върне авторитетът на учителя и властта му да изпитва, оценява и отстранява проблемните. 

 

 

 

Коментари

  • Ахам

    23 Окт 2024 10:58ч.

    Авторитет се гради лично, чрез личен пример, а не чрез закони и правила.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    23 Окт 2024 14:46ч.

    Личен пример? Да, но ти друже имаш ли поне приблизителна представа какво е положението в класните стаи? Ще ти кажа - нямаш никаква идея за какво иде реч. Когато едно разглезено и объркано дете обижда учителя и се отнася с неуважение (меко казано) а учителя НЯМА право да го санкционира - до какво води това? Когато учителя се бори постоянно с неадекватността и инфантилността на родителите на калпазаните, когато вместо благодарност и съдействие се сблъсква с невежо , арогантно отношение... Тогава как се гради личен авторитет? М? Ще ти кажа нещо повече, когато самите директори са принудени винаги да застават на страната на ученика, да не би да ги оплюят в медиите и после министерството да им "набие канчето"? Когато "парите следват ученика", тогава стремежа към повече ученици преборва стремежа за добро образование и възпитание. Има и още много да се говори, за учебниците, за учебните програми, за телефоните в класната стая... Всичко е яко БУРЕНЯСАЛО и трябва не брадва а моторен нож да играе. Иначе ни чака ужас. Ужас за нас и за децата ни. Без преувеличение. А виновни сме ние. Затова трябва да действаме.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всичко което трябва да знаете

    23 Окт 2024 11:02ч.

    Има само един начин да се оправи България: НЕ Е НАЧИНЪТ НА 30-ГОДИШНИТЕ МУХЛЬОВЦИ В ЧУЖБИНА И "УМНИТЕ" ПЕНСИОНЕРИ ОТ БЪЛГАРИЯ, СИМПАТИЗАНТИ НА ИВЕЛИН МИХАЙЛОВ. Начинът: 1.Заплатите да са от 50-70 процента от добавената стойност. Минималната заплата да е поне 25-50 процента от БВП на зает. Сега БВП на зает е 50 000 долара. 2.Кредитите трябва да са три пъти по депозитите, 300% спрямо спестяванията. 3.Пенсиите трябва да са 15% от БВП. 4.За малки ферми да се отделят поне 0,5% от БВП всяка година, ако това са един милиард лева, 500 милиона за 2000 нови ферми на пълен работен график, и 500 милиона за 20 000 нови ферми за работа извън работно време, за допълнителен труд, доход, производство.. 5.Прозрачни избори, всяка партия да си печати бюлетината, плик от общината, и отваряне на пликовете пред поне 100 души и камери. (Десните все искат да е като в Германия, но не искат нито един закон като в Германия, така и с живеещите там - българи)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    23 Окт 2024 11:15ч.

    В столичните елитни частни училища проблеми няма, занимавай се с държавните кочини в гето кварталите и глухата провинция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Никакви частни училища няма да ви бъдат оставени

    23 Окт 2024 11:34ч.

    Дупе да ви е яко, изроди.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • правителствата предадоха българите

    23 Окт 2024 12:13ч.

    Възмутително и озадачаващо защо непрекъснато се увеличава заплатата на учителите като все по-необразовани и неграмотни ученици произвеждат?! Няма никаква обвързаност между КПД на учителите и ръста на заплатите им. От Методиев до настоящия всички министри са саросоиди и следват политика спусната им от вън за унищожаване на бълг.образование и това вече е факт. Защо се подменя историята в учибниците и има по няколко учебника по предмет, някои писани от по цяла дузина неизвестни и активисти на НПО-та?! Защо се прилага политика на парите следват ученика и това доказано влияе на реалното ниво на учениците?! Защо държавата финансира частни училища, т.е. частен бизнес на равно с държавните, които непрекъснато се закриват, а частните растат на брой?! Стигнахме до там, че учител по география да оценява учениците по отношение към Истанбулската Конвенция и видовете религии, това е парадокс и пълен абсурд.......

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пияния майстор

    23 Окт 2024 12:25ч.

    В така нареченото либерално общество по определение не може да има авторитет. Авторитет, уважение, йерархия, меритокрация, дълг, отговорност, труд, може да има само в класическо консервативно, патриархално общество.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Николай II

    23 Окт 2024 12:53ч.

    Точно така.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    23 Окт 2024 12:55ч.

    Мечтаеш си за сутришна ведрина и бригадирско движение, но само с извехтялите спомени ще си останеш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    23 Окт 2024 13:35ч.

    Имам приятели, крайно разочаровани от частни училища. Много хора си мислят, че е частното по дефиниция е по висшата организация. Кажете го на Тео, учителя по физика! Същото може да се каже и за Медицината. Много от нас си мислят, че като си платят на частно ще получат качествена помощ. Да, ама не както е казал Бай ви Петко!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    23 Окт 2024 14:21ч.

    Ми защо пълните паркингите на Токуда и Софиямед, отивайте в общинската.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    23 Окт 2024 13:31ч.

    Само едно ще ви кажа, защото нямам време. КОГАТО ЕДНА РАБОТА, НЕЗАВИСИМО ОТ КАКЪВ ХАРАКТЕР, СЕ РАБОТИ САМО ЗА ПАРИ, НИЩО НЕ ИЗЛИЗА, НИЩО.... А най-вече работата на учителя и лекаря..... другите по-нататък! А да гледаш как скъпата ти родина се руши пред очите ти и на повечето ти сънародници не им дреме....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    23 Окт 2024 14:19ч.

    Достъпът до образование не може да е "обществена услуга", а право и задължение. Пазарната логика е сбъркана. Това не е потребление на стоки и услуги. Но много други неща също трябва да се извадят от пазара.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • дадох банкет

    23 Окт 2024 14:29ч.

    със завършването на средно образование на детето ми дадох банкет! Такъв тормоз бяха последните 3 години между 9 и 12 клас. Целият образователен процес се е превърнал в следене дали някой бил отишъл навреме, колко третинки неизвинени имал и дотам; бюрократщина и никакво образование, камо ли възпитание. Тормоз за деца и родители! Знаех и се обяснявах за всяко закъснение на тролей 5 и кога е станал скандал вътре, кога е станала катастрофа и това се документираше заради закъснението му в училище. Защото не е в разбиранията ми учениците след пети клас да бъдат возени като с частен шофьор на училище - има градски транспорт. Камерите не помагат - въведоха ги преди повече от десет години в училища в София-първо: учителите се обръщаха с гръб към камерите и крещяха така на децата, но на камерите всичко си беше тип-топ; второ: децата са изключително находчиви и бързо изследваха мъртвите зони на заснемане дори от любопитство. Не се прави образование с контрол и бюрокрация. И също не виждам защо трябва да има частни училища, а не се вдигне нивото навсякъде. Финландия го е направила, ние защо не можем?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стига толкова с учителите.

    23 Окт 2024 14:30ч.

    Възгледите на автора за средствата на постигане на резултати са глупави и унизителни. Той не разбира причините за проблемите. Оставете учителите на мира Не е това, от което имат нужда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • malart

    23 Окт 2024 14:42ч.

    Демографията съсипва образованието. Не можеш да изключиш ученик лесно, защото се отразява на бюджета на училището. Ако има повече деца, няма да го има този проблем

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    23 Окт 2024 18:34ч.

    Това е пазар. Горе посочиха отиващият си финландски модел(подложен десетилетие на пазарна ерозия). Може би това е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    23 Окт 2024 14:59ч.

    До Дадох банкет 23 Окт 2024 14:29ч. "...... със завършването на средно образование на детето ми дадох банкет! Такъв тормоз бяха последните 3 години между 9 и 12 клас. Целият образователен процес се е превърнал в следене дали някой бил отишъл навреме, колко третинки неизвинени имал и дотам; бюрократщина и никакво образование, камо ли възпитание. Тормоз за деца и родители! ...." Не е за вярване! Зъвърших една от тогавашните елитни гимназии, доста преди "промените". Винаги сме дърдорили каквото ни дойде на акъла, вярно бяхме доста по-възпитани и сдържани. Директорът на гимназията беше учител по история, бивш партизанин, а синът му доста глезен по тази причина. Пръскаше ни с лимонада по коридорите и заслужено получи здрав шут от мен по крака. Директорът /баща му/ ме срещна в коридора и ме попита ти ли си....Аз съм.... Много добре си постъпила! ... Такива работи. От 28 човека в класа първата година в университетите влязохме 20, другите от втори път!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нов Кмет

    23 Окт 2024 17:56ч.

    Но вашето НРБ се оттече в канала, безвъзвратно!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    23 Окт 2024 18:39ч.

    За съжаление с мръсната вода изхвърлихме и небето, благодарение на пазарни талибани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    23 Окт 2024 18:40ч.

    Бебето...в демографската ни криза идиомът е непознат на ИИ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ДИМИТРОВ

    24 Окт 2024 8:45ч.

    Браво,точно и ясно

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи