Началото на текстилната индустрия – Добри Желязков Фабрикаджията (1800 – 1865)

След края на Руско-турската война през 1830 г., заедно с хиляди други българи, страхувайки се от репресии, напуснал родния си град и емигрирал в Русия. В Севастопол се захванал с търговия и скоро успял да натрупа прилично състояние. Но мисълта за собствено тъкачно предприятие не му давала покой и през 1833 г. се преселил със семейството си в Екатеринослав, където имало голяма текстилна фабрика. За кратко време Добри Желязков успял да изучи целия процес на производство, а чрез подкупи – да се сдобие с точни образци на доста от машините. През следващата 1834 г. се завърнал в Сливен и в къщата на жена си в Мангърската махала открил собствена работилница, в която внедрил голяма част от наученото в Русия. Махмуд II, който цял живот се борил за „низам-и джедид“ („нов ред“) и в това видял още една възможност за обновление на империята. Добри Желязков бил поканен да представи продукцията си в двореца и на 16 февруари 1836 г. султан Махмуд II подписал ферман, с който се узаконява първата българска фабрика в Сливен – на Добри Желязков: „Такива лица, намиращи се в империята ми, като него, са заслужили моето императорско благоволение – най-първо той е освободен от данък и други подобни тегоби в държавата ми... следователно внимавайте, щото от 1251 (1836 г.) да не искате от него никакъв данък и други подобни даждия, за която цел е обнародван настоящият ми ферман...“ Султанът отпуснал 2 млн. гроша, а Добри Желязков участвал с познания, опит, труд и 80 000 гроша. От Русия били внесени една част от необходимите машини, а други били изработени на място по образците, които Желязков вече притежавал. Фабриката заработила още същата година, а на следващата султанът отпуснал още 56 000 гроша за модернизиране на производството. Във фабриката са се произвеждали аби, шаяци и сукна. В началото са работили 80 души от България и Моравия. По-късно текстилецът е построил още 2 фабрики в родния си град. През 1853 г., предвид задаващата се Кримска война, Високата порта решила, че е нецелесъобразно неправоверен да ръководи фабриката, която основно снабдявала войската със сукно и, вземайки под внимание клеветите от местни турци и български чорбаджии, изгонила Добри Желязков. Фабрикаджията така и не успял да се съвземе от нанесения му удар и умрял в нищета.
А бе! Каква нищета! "Национал" хотела в Сливен се помещава точно в къшлите на Фабрикаджията между другото.. _________ Ейййй. драскачи, къде не сте пикали! Парите не миришели! Ами Вашите, бе, козляци!
Между другото и Хаджи Димитър произлиза от чорбаджийско семейство. _________ Как ме ядосаха ония първите! Използват думи като подкупи, робовладелци! ______ Ами какви са първите заселници на Америка, бе, козяци?! Сигурно сте хванала хемороиди вече от стоене пред компютрите! _____ Както и да е! ________ Слиявен е дал толкова много на България! Говоря в столетия! Има сгради в града уникални, което е признак за богатство, просперитет! За съжаление и там се руши безотговорно, но нали сме демокрация!
Такива дебели зидове, изпипана, и макар неподдържана си личи качеството на изпълнение. Уви, незная по каква причина, казват софиянци не дали разрешение, да се направи паметник на културата. .................. Като си помисля, какви картонени бараки в Америка обявяват за дистижение на времето си, и ги пазят, а ние .................. Ама и в София са лекета, чакат подкупи, някой да им бутне нещо, за да свършат работа. ........ А това е града ни, това е България, защо такова безумие, хора! ............. Дано я запазят тази къща, струва ми е се горе пишеше 1883 г и беше записано като че ли Текстилна фабрика, но не помня точно.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД