Лейди Свобода – от Египет до Ню Йорк

Лейди Свобода – от Египет до Ню Йорк

Историята на американската Статуя на Свободата започва от Египет. Цели трийсет години преди Лейди Свобода да пристигне в Ню Йорк, френският скулптор Фредерик Огюст Бартолди пътувал до африканската страна. Останал поразен от величествените древни монументи, но най-много го впечатлили огромните статуи в Абу Симбел. 

Когато се върнал във Франция, Бартолди проектирал своя статуя, която да бъде поставена пред Средиземноморския вход на Суецкия канал при град Порт Саид. 

 

Статуята била кръстена от Бертолди "Египет дава светлина на Азия"

Огромната фигура представлява египетска селянка, облечена в тога и с кърпа на главата. Факелът, който държи в лявата си ръка, щял да дарява хората от Азия със светлина. Практически щял да служи като фар. В другата си ръка египетската жена трябвало да държи буркан, символизиращ икономическия възход. Бартолди се надявал статуята му да се превърне в емблема на свободното пътуване за всички хора по света. За тази цел освен светещата факла било предвидено на главата на статуята да има специален шлем, от който да излизат седем светлинни лъча, колкото са световните морета.

В крайна сметка проектът на Бартолди за огромна статуя в Суецкия канал се провалил заради тежката икономическа криза, в която изпада Египет. Повече от две десетилетия по-късно монумент, много наподобяващ египетския, пристига на части на пристанището в Ню Йорк. Той отново е проектиран от Бартолди, а вътрешната носеща конструкция е дело на Густав Айфел.

 

17 юни 1885 г. На пристанището в Ню Йорк току-що са пристигнали над 200 огромни пакета от Париж. Всеки съдържа елементи от мед, проектирани от Фредерик Огюст Бартолди.

 

 

Медната статуя е подарък от Франция за Америка в знак на приятелството и бележи стогодишнината от независимостта на Съединените американски щати. Тя е първото нещо, което милиони емигранти виждат, приближавайки американския бряг с кораби от Европа. 

 

Съществува версия, че скулпторът е използвал за модел лицето на майка си и тялото на възлюбената си. 

 

Освен Статуя на Свободата, скулптурата е наричана на галено и Госпожа Свобода, Лейди Свобода и Свободната дама.

 

На главата на женската фигура има 7-лъчева корона, символизираща моретата и континентите, и 25 прозорчета, които напомнят за съкровищата на света.

 

Това е една от първите цветни снимки на сглобената статуя. На нея все още ясно личи медното покритие. 

 

Днес Лейди Свобода е изгубила блясъка си. Покрита е с патина и изглежда зелена.

 

Източници: http://www.vintag.es/2013/08/unboxing-statue-of-liberty-1885.html

http://www.worldmonumentphotos.com/blog.php?articleID=41

 

 

Коментари

  • qqqqqq

    15 Окт 2015 5:25ч.

    Лейди Свобода е всъщност замислена като статуя на богиня Хеката от подземния субрегнум на Хадес, в чест на която поставяли на кръстопътя разкъсани на четири кучета. И така...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Григор Димитрев

    16 Окт 2015 3:36ч.

    И царица Семирамида по изображение на древни монети е доста сходна със Статуята на свободата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Французите си имат даже и крилата фраза по този повод:

    14 Авг 2016 14:22ч.

    Cherchez la femme...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи