Чърчил и Чаплин

Чърчил и Чаплин

Като човек с много интереси и таланти, сър Уинстън Чърчил е силно запленен от киното и Холивуд. Той оценява не само функцията им да забавляват, но и техния огромен потенциал да бъдат инструмент за разпространяване на послания и дори пропаганда. Британският политик създава много близко приятелство с Чарли Чаплин десетилетие преди да стане министър-председател на Обединеното Кралство. Този период е известен като „годините на пустошта” за Чърчил. От 1929-а до 1940-а, когато поема кормилото на страната си, Чърчил е един от малкото във Великобритания, който предупреждава за опасността от германското превъоръжаване. Неговото особено мнение по този въпрос и за независимостта на Индия го поставят в изолация в Конервативната партия. Същевременно този период е най-креативен за легендарния политик. В тези години той е сред най-скъпоплатените писатели на Острова. Излизат някои от най-популярните му книги. Това е и периодът на сближаване с Чарли Чаплин. 

 

Чарли Чаплин и Уинстън Чърчил в Холивуд, 1929 г.

 

През 1929 г. докато е на посещение в САЩ, Чърчил намира време да отскочи до Холивуд, където се среща за първи път с Чарли Чаплин. Тема на разговор между двамата е идеята на гениалния актьор да направи филм за Наполеон. Така се поставя началото на близкото приятелство между двамата.  

 

Чарли Чаплин показва на Уинстън Чърчил декорите за „Светлините на града”, Холивуд, 1929 или 1930 г.

 

Скоро след тяхната първа среща Чърчил обявява намерението си да напише сценарий за филм, посветен на „Младия Наполеон”, и ентусаиазирано описва една от сцените – Наполеон изпада в ярост, докато е в банята и се подхлъзва на един сапун. Ролята, разбира се, трябва да се изиграе от Чаплин. Идеята никога не се реализира, въпреки че двамата се срещат още няколко пъти – този път в дома на Чърчил.

 

Уинстън Чърчил със своето семейство и Чарли Чаплин позират пред входа на имението на Чърчил в Чартуел, Кент. Къщата е купена през 1922-ра, след раждането на дъщеря му Мери. 

 

Интересът на Чърчил към киното продължава и през 1934-та той сключва договор за 10 хиляди паунда с родения в Унгария филмов магнат Александър Корда за написване на сценарий за управлението на крал Джордж V. Година по-късно Чърчил предава текста, но той никога не става филм.

 

 

Чърчил, Чаплин и кучето на Чърчил. Кент, 1931-ва

 

Сериозният интерес на Уинстън Чърчил към киното разбираемо остава на заден план след избухването на Втората световна война през 1939-а. В средата на следващата година британският политик става „главен камшик” на правителството, както тогава наричали министър-председателите.

След началото на голямата политическа кариера на Чърчил снимките му с Чарли Чаплин секват, както и разходките им в Холивуд.

Документирана е само една по-късна среща между двамата през 1939-а - месеци преди блицкрига на Хитлер срещу Полша и включването на Англия във войната. Тогава Чаплин посещава Чърчил в Англия. Актьорът отбелязва, че заварил политика да изучава пресата с доста притеснен вид. Когато Чаплин попитал какво го тревожи, Чърчил отвърнал с една дума: „Германия”. Чаплин опитал да разведри обстановката, като отклони темата, но Чърчил го репликирал: „Не, не, това е твърде сериозно!”.

 

 

Източници: http://branches.britishlegion.org.uk/branches/the-village/features/churchill-and-the-movies

http://www.imdb.com/name/nm0000122/bio

 

 

 

 

 

Коментари

  • българин от България

    30 Окт 2015 18:10ч.

    Чарли е велик, а Уйстън е тъпо копеле. Той мрази нас българите, защото ни смята втора ръка хора. Не успява да вникне в истината, че по-голямото световно зло е незапопилият се семинарист и по-малкото - лудият фотограф. И след няколко години, когато лудият фотограф тръгва с войските си на изток, вместо нему да помогне Чърчил, заедно с веселяка от другата страна на голямата вода, и да смаже бащата на народите, той тръгва точно обратно срещу фотографа и оставя "империята на злото" на фона на новото безкрайно опасно оръжие, да тормози до днес целия свят, включително и нас. Тъпо копеле е Уйстън, повЕрвайте ми. Някой замисля ли се за това какъв щеше да бъде светът, включително и ка щяха да живеят руснаците, ако "империята на злото", заедно с нейните ресурси, беше управлявана от нормални хора, а не от путиноиди? Ех мечти, мечти ... ама в минало време. P.S. Полето `не съм робот` проверка на акаунта е , нали?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алеко

    30 Окт 2015 22:20ч.

    До преждепишещия ,,булгар, булгар,, от България: Празноглавци като теб са били онези, които с плам и жар в очите са изпълнявали заръките на фюрера и избивали хора в концлагерите. Такива са били и изродите , които са трепали хора в лагерите Белене и Сравена. Хора чиято вина е била, че не са били празноглави като вас джелатите им.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    31 Окт 2015 15:17ч.

    Избирам Чарли - великан, Дебелака само ни е вредил - има една книга на френски лекари "Болните, които ни управляват". Чърчил, Рузвелт и Сталин са се посрали от ядене и пиене по време на последната си среща, независимо че показателите на кръвното налягане на първите двама е било в небесата - Рузвелт се е търкалял на инвалидна количка (Мустакатия го знаем що народ е изчистил), по 17 грузински коняка, за тъпченето да не говорим. Баси и развалините са определили бъдещето на света! Болни и затлъстели от плюскане мозъци - това трябва да се знае.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чарли Чърчил

    02 Ное 2015 17:58ч.

    Много съществени факти не се споменават в краткото резюме. С това което си приличат двамата е само Ч-то. Едно бедно момче,почти без родители,което става световна известност и другото Ч - глезеният от съдбата и произхода,макар и не първи наследник на рода на дюк-херцог Марлборо,със лоши спомени от съдбата на баща си политика консерватор Рандолф, но не може да му се отрече интелекта и интуицията както и предприемчивоста стигаща до критични рискове,но триумфиращият финал и оставката му като Прайм десет години преди смърта му. Чаплин- многократно отказва да стане американски гражданин, не знам доколко е патриот но по данъчно-финансови причини! Ако беше по-малко световно известен, а не само в Холивуд и САЩ щеше да попадне в разследванията и затвора след 2СВ за антимариканска и соц-комунистическа пропаганда в комисията на Маккарти ако беше и амер.гражданин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ИСТОРИЯ

    03 Авг 2016 7:23ч.

    Без победата на СССР, нямаше да има Русия нито България, нито евреи, нито човешки права, нито синдикални борби и високи заплати на запад. Щеше да е балканизация на всякъде. Естеството на капитализмът - това което е било преди победата на СССР, е конфликти и войни, расизъм и робство. Фашизмът е антимарксизъм, оправдаващ слабостите на капитализмът със слабости на генетиката и подборът, и оправдаващ кризите на капитализмът със синдикатите и демокрацията. Фашизмът подкрепя капитализмът чрез държавна помощ. Капитализмът е плутокрация с имитация на демокрация, а фашизмът е сваляне на маските. Хитлер: "Правителството няма да защитава интереса на германският народ, чрез икономика, организирана от държавата, а ще подкрепя частното предприемачество" http://www.dokumentalni.com/?p=3139 "Бедни са глупавите" - фраза изричана и от Иван Костов, и която е главната философия на дясното. Ето защо наричат нацизмът и фашизмът, крайно дясно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи