Тома Биков с нова книга: Руската концепция за многополюсен свят изглежда все по-възможна. Ако Европа загуби християнския си характер, краят ѝ ще е напълно заслужен

Тома Биков с нова книга: Руската концепция за многополюсен свят изглежда все по-възможна. Ако Европа загуби християнския си характер, краят ѝ ще е напълно заслужен

Автор: Тома Биков за "Гласове"

Представяме Ви откъс от новата книга на Тома Биков „Българските контрареволюции и краят на идеологиите”, която ще бъде представена на 27 ноември 2024 година, от 18.30 часа във Военния клуб в София. 
Тома Биков е роден на 10 октомври 1980 година. Бил е журналист и политически анализатор. Съветник в Министерски съвет по време на второто управление на Бойко Борисов. Депутат в 8 парламента, като в два от тях е председател на Комисията по културата и медиите. Автор е на книгите „Досието на Доган”, „Другата история на България – 157 модерни апокрифа”, „Политически кризи и служебни правителства” и „Българските революции”.   

Всяка революция се възприема като ново начало. Овехтялата действителност се замества с нова. Статичността отстъпва мястото си на динамиката. Вцепененото тяло на мъртвия ред се разчупва и рухва под собствената си тежест. Балансите от света на фактите изчезват за миг и на тяхно място се появява хаосът на истините. Те се сблъскват една с друга, за да загубят битката помежду си. Всяка по своя начин. 

Революциите не са ново начало, а край. Те единствено отбелязват неспособността на едно общество и на една епоха да се променят осъзнато. Съпротивата срещу тях е безсмислена, защото те са се случили, преди да възникнат. Техните наглед и повърхност са само отражение на умъртвения ред. Те нито формират, нито диктуват действителността на настоящето, а са единствено негов резултат. Революциите не са причина, а резултат. 

Причина са контрареволюциите. Те не желаят да загубят удобната си форма и не намират сили да се изправят срещу собствените си идоли и илюзии. Революциите са наказание за пропуснатите възможности. Обществата, които стигат до революционност, вече са претърпели крах. Техните свръхдвижения, които формират революционната реалност, са единствено спазмите на вече умъртвен организъм. Това е краят на старото, беззащитно и безпомощно обществено тяло. Неговата перспективата вече се състои в собственото му погребение. От гниенето на останките му по-късно ще покълне новата му форма, която удивително ще напомня за старата. 

Тома Биков: Не Алеко създава Бай Ганьо, а Бай Ганьо създава Алеко. Днешните озападнени елити също са потомци на Ганьо и това е исторически факт

Революциите не са надежда, а крах. Те са Дионисов танц, който представя онова, което вече се е случило. Тяхната упоритост в разрушението на старото е природна необходимост, която слага край на агонията. Желязната им логика е банална и се повтаря неизбежно. Винаги и във всеки един от етапите си. Няма нищо по-предвидимо и по-стандартно от революциите. Отвъд тях техните дейци придобиват или трагичната, или комичната форма на срещата между мислимото и действителното. Тяхната претенция за ролята на фактор и причинност за определени събития, се оказва само илюзия. С тази илюзия те са наказани да живеят и след революцията. Затова оцелелите революционери са хора на разказа, а не на действието. Тяхното време в процеса на революционност е бъдещето, а в постреволюционния период е миналото. Те са несъвместими с настоящето, а оттам и с вечността. Революционерите са жертви на времето. То изхвърля всичко излишно, без да се съобразява с желания, саможертви и въобразени цели.   

Революционният опит е външноположен на българското културно пространство. Той е породен от външни геополитически и цивилизационни фактори. Навътре се възприема травматично. Обратно е възприятието по отношение на следреволюционните периоди. Те протичат отвътре навън. В този процес революционните идеи умират, за да се вцепенят и вкаменят. Тези периоди можем да наречем контрареволюции.  

Контрареволюциите не са реставрации. Те са периоди, в които разрушителната енергия на революциите е преминала през своя апогей и се е пречупила от само себе си. Вече не е останала обществена енергия за реставрации. Реставрациите са енергични движения на обществена реакция. Те имат конкретна цел – да възстановят със сила или по мирен път предреволюционното подреждане на пространството с неговия политически, социален, икономически и ценностен ред. Казано накратко – те целят да възстановят старата идеологическа, институционална, икономическа и културна конструкция, която е била унищожена от революцията. Контрареволюциите са инертни движения. Те продължават революционната посока, но я забавят и я изпразват от революционното ѝ съдържание. В своето вцепенение революционното съдържание се трансформира във временна форма за пребиваване на автентичното съдържание на културното пространство. 

Контрареволюциите са вертикален процес протичащ от долу нагоре. Той пресича хоризонталата на пространството и привидно премества точките на историческото развитие напред. В своята дълбочина обаче този процес е възстановяване на изначалната представа на българската воля, която налага собствените си ред и порядък така, както ги усеща, а не така, както ги мисли. Това не са порядките на стария и вече унищожен от революцията идеологически ред, а на онзи автентичен вътрешен импулс, който подрежда отношенията без програма, независимо дали обществото се намира в историческа будност или в исторически сън. За българското културно пространство процесите на стабилизация и контрареволюция не са резултат от свободен и осмислен избор, а възникват по необходимост. Свободният избор предполага реставрация или друго активно действие по отношение на времето. Необходимостта предполага контрареволюция и забавяне на времето. Този факт формира протяжния и статичен характер на българските контрареволюции. Те са израз на плавно обществено оттегляне от динамичния свят на идеите, идеологиите и времето. 

Революциите намират своята културна резултатност в литературата, която българското пространство възприема и като история. Контрареволюциите се материализират чрез архитектурата. За разлика от революцията, контрареволюцията не произвежда герои, а сгради. Това е доминация на пространството над историческото време. След себе си цар Фердинанд не оставя свой героичен литературен образ. Той оставя бароковия и сецесионов градски стил, морските градини във Варна и Бургас и изобщо озападнения градски пейзаж. Подобни са следите и от персонализираните управления на цар Борис III, Тодор Живков и Бойко Борисов. Те се изразяват много повече в утвърждаване на статичността на архитектурата, отколкото в динамичността на литературата.  

Контрареволюциите играят ролята на процес на кристализиране на революционните тенденции. Те са конкретният материален израз на абстрактните революционни идеи, изведен във видимия свят на материята през оптиката на българското културно пространство. Барокът и сецесионът на цар Фердинанд и модернизмът на цар Борис III продължават и изразяват придошлия от Запада литературен и романтичен национализъм на революционерите от края на Възраждането и първата българска революция, за да се слеят в архитектурния националромантизъм. По същия начин архитектурният брутализъм, който доминира като моден стил при управлението на Тодор Живков, отразява модерния идеологическия патос на революционерите от 1944 година. Този патос идва от Русия, но е породен от Запада и възникналата в него социалистическа идея. В пространството на Запада е възникнал и архитектурният брутализъм. 

Постмодерният архитектурен стил, който доминира третата българска контрареволюция, пък е в синхрон с бунта на Нежната революция и стремежа ѝ към пълно разкриване и разкрепостяване. Високите стъклени сгради, чиито силуети се извисяват над панелните комплекси, сецесионовите къщи и монолитните жилищни кооперации, са материална и завършена изява на победилите либерални идеи, които изначално се борят за постигане на лекота, прозрачност и илюзорна безкрайност на свързаността.  

Към всичко това трябва да прибавим и мащабните инфраструктурни проекти, които са характерни за изявата на българските контрареволюции. Ударното изграждане на железопътна инфраструктура при националистическата контрареволюция, изграждането на големи промишлени предприятия и атомна централа по време на социалистическата контрареволюция и развитието на магистралната и пътната инфраструктура при контрареволюцията на либерализма са пространствени факти. Те оформят образа на контрареволюциите и формират паметта за тях. 

Контрареволюциите изграждат преди всичко пейзаж. В тяхната протяжност се разграждат и претопяват акцентите, които оформят революционната динамика. Издълбаните от революционните времена травматични граници върху тялото на българското културно пространство се размиват и обезличават. Революционните идеи, които са имали претенцията за универсалност, се локализират и приспособяват към българското усещане за неписана нравственост. Захвърлени на произвола на пространството, те губят своите начала и се банализрат като символи на отминалото време. Те не биват демонтирани и унищожавани, а забравяни и обезсмисляни. 

Контрареволюциите са компромис между центъра и периферията, между глобалното и локалното, между предреволюционното минало и постреволюционното бъдеще. Този компромис е едновременно неудовлетворяващ и удовлетворяващ всички страни. Затова пейзажът на контрареволюцията е пъстър, но не и естетически издържан. В него съжителстват останки от мъртви времена, революционни порядки и постреволюционни перспективи. 

Архитектурният образ на този пейзаж се изразява от центъра на големия български град. В него, по дефиниция, едни до други са разположени кокетни барокови или сецесионови сгради, монолитни модернистични постройки и извисяващи се над тях стъклени постмодерни мастодонти. Това е материалният израз на цената на компромиса, който българското културно пространство постига със себе си и със света.

Политическият образ на контрареволюциите се изразява от персонализирано лидерство. То се стреми да държи в обща форма центъра и периферията. Неговата цел е да удържа баланса между миналото и бъдещето. Затова движението му се осъществява със скоростта на българското културно пространство в посоката, зададена от доминиращия геополитически фактор. Това е специфична и донякъде метафизична функция. Тя предполага съдействие при естественото размиване на идеологическите, социалните, историческите и културните граници вътре в културното пространство. Тази метафизична изява в лицето на персонализираното лидерство на контрареволюцията организира обществено-политическите процеси лично и на съсловен принцип. 

Отношенията между персонализираното лидерство и културното пространство са вертикални и заобикалящи институционалните посредници. Формират се отдолу нагоре чрез възникване на втори мрежи и заобикалят официалния институционален ред. С това завършва процесът на изграждане на онова, което Франсис Фукуяма нарича ранна демократизация. Този процес е характерен и за трите български държавности – Царство България, Народна Република България и Република България.

Персонализираното лидерство на контрареволюцията не налага държавна идеология. То се опитва да помири вече наложената държавна идеология с локалните специфики. Приобщава, а не остракира. Обраства, а не разорава. Неговият авторитаризъм е автентично и метафизично свързан с волевите мотивации на локалното мнозинство. Затова персонализираното лидерство на контрареволюцията е обречено на конфликт с идеологическите малцинства, които доминират революциите и се маргинализират при контрареволюциите. То е харизматичен и колективен израз на антиреволюционната мотивация на българското културно пространство. 

Персонализираното лидерство не поражда, а управлява процеси. Неговата структура е двойствена. На своята повърхност тя наподобява идеологическата структура на доминиращия българското културно пространство геополитически фактор, но в своята дълбочина е съобразена преди всичко с българския идеологически скептицизъм. То превръща в своя основна цел съвместяването на противоположности и противоречия и удържането им в общата форма. Едновременно е заложник на локалното пространство и на глобалното време. Конфликтът между тези два фактора е естествен и неотменим.

Персонализираното лидерство на контрареволюцията става жертва на своята едновременна зависимост от глобалното и локалното, от центъра и периферията, от волята на природността и духа на идеологията. То се превръща в жертва на баланса, който е призвано да изгражда, и се оказва в подчинена позиция спрямо процеси и фактори, които привидно доминира. 

.....

В епохата на постидеологиите сблъсъците ще са все повече културни и цивилизационни, отколкото идеологически. Първият основен елемент на тази картина е Западът, чиято универсална държава в момента е САЩ, а ЕС в своята цялост е негова периферия. Преместването на цивилизационния център от Европа към САЩ се случва през ХХ век в резултат на Първата и Втората световна война. По време на тези две войни европейските национални държави си самонанасят непоправимо тежки удари. Нараняванията от тях им отнемат инициативата за посоката на движение на западната цивилизация. След Втората световна война самата Европа е разделена на идеологически принцип. Това я превръща в терен за идеологическа, военна, икономическа и културна надпревара между двете глобални сили в лицето на СССР и САЩ. След идеологическата победа на либералния Запад той се превръща в доминираща глобална сила. От тази позиция Западът задава посоката на движение на целия свят независимо от културните, етническите и религиозните различия между различните пространства. В контекста на тази динамика Европа преживява своето обединение, но и продължава да бъде вместо цивилизационен център вторичен геополитически факт, чиито движения почти винаги са зависими от движението на цивилизационния център в лицето на САЩ. 

Безспорната и безалтернативна доминация на Запада в глобален план продължава до терористичните атентати срещу Кулите близнаци в Ню Йорк от 2001 година. Тогава ислямски терористи атакуват западния цивилизационен център в сърцевината на неговите символи. Този акт задава ново геополитическо движение. В него Западът и доминиращата либерална държавна идеология вече не са в състояние на естествен растеж и триумф, а са в състояние на удържане на ролята си на доминираща глобална сила. Това състояние продължава и днес, когато Китай вече е придобил статута на глобален геополитически фактор. Последното отваря възможност за обособяването на различни регионални геополитически фактори, които на културен принцип се позиционират като балансьори или като клонящи към една от двете глобални сили в новата констелация. Такива фактори са ЕС, Русия, Япония, Иран, Индия, Пакистан, Индонезия, Турция, Саудитска Арабия и Бразилия. Към тях трябва да прибавим и специалния статут на Израел, който вече близо 80 години играе решаваща роля в Близкия изток. 

През ХХ век Западът в лицето на своя актуален цивилизационен център САЩ откликва успешно на две предизвикателства, които след себе си пораждат ново предизвикателство, на което все още не е намерен отклик. След предизвикателството на Първата световна война и разпадането на международния ред, изграден върху realpolitik на германския канцлер Ото фон Бисмарк, либералният Запад откликва на предизвикателството на национализма. Този отклик е осъществен съвместно със СССР и поражда ново предизвикателство в лицето на социализма и неговия съветски глобален геополитически фактор. Откликът на това предизвикателство, което завършва с разпада на СССР, поражда ново предизвикателство. То изисква САЩ и Западът сами да удържат своята глобална доминация. По всичко изглежда, че това предизвикателство все още не е намерило своя отклик, а либералният Запад сякаш е спрял своя културен и политически растеж. Съществува възможност за забавяне и на западния икономически растеж заради забавените темпове на глобализацията и все по-видимата антизападна съпротива от страна на незападните културни пространства. От тази гледна точка озападняването на определени културни пространства все повече се сблъсква със съпротива, а границите на Запада стават все по-видими и се обособяват като военни прагове. 

Типичен военен праг е нападението на Русия срещу Украйна. Тази война не е нито конюнктурна, нито обикновена. Тя може да се окаже официалният край на международния ред, който беше изграден след падането на Берлинската стена през 1989 година. Войната между Русия и Украйна е само израз на тенденции, които протичат през последните две десетилетия и официално приключва епохата на доминирания от Запада световен ред. По всичко изглежда, че новият международен ред, който тепърва ще трябва да формира своята структура, ще функционира на базата на два глобални полюса, изразявани от САЩ и Китай, и множество регионални, които споменахме по-горе. Нахлуването на Русия в Украйна е много повече повод, отколкото причина за тази трансформация и поставя началото на глобалното междуцарствие. То както всяко междуцарствие ще бъде изпълнено с кризи, напрежения, хаос и разместване на геополитически, културни и цивилизационни пластове.
През 1800 година Наполеон Бонапарт обявява война на Австрия и нахлува на територията на Италия, с което официално слага край на европейския ред, изграден от кардинал Ришельо. Международният ред, изграден от Ришельо, функционира успешно в продължение на повече от век, като се опира на абсолютизма и балансира между интересите и силите на европейските абсолютни монарси. Нахлуването на Наполеон в Италия и обявяването на война на Австрия, а след това и на Англия, Прусия и Русия не е начало на нов международен ред, а краят на реда, изграден от Ришельо. Абсолютистка Франция умира с Френската революция през 1789 година. С това приключва както доминацията ѝ на европейския континент, така и на международния ред, от който тя е основна част. Войните на Наполеон само слагат край на тези процеси.  

Междуцарствието след разпада на изградения от кардинал Ришельо международен ред и реда, изграден от австрийски канцлер Клеменс фон Метерних, продължава близо 20 години и преминава през редица конфликти и войни на европейския континент. Началото на новия международен ред започва, след като Наполеон е разгромен по време на Белгийската кампания през 1815 година. По идея на Метерних е създаден Европейският концерт, който включва империите Великобритания, Австрия и Русия. Те взимат решенията по отношение на европейския континент в продължение на повече от половин век.2 
През 1871 година германският канцлер Ото фон Бисмарк обявява обединението на Германия около Прусия, нахлува във Франция и я разгромява, като с това слага край на Европейския концерт на Метерних и полага основите на новия международен ред. Той се основава върху националните държави, преследването на националните интереси според силите, с които разполагат различните нации, и постепенно слага край на империите. Впрочем в този период и благодарение на трансформацията на международния ред България получава своето Освобождение и създава своята съвременна национална държава. Първата световна война е краят на този международен ред, а периодът до края на Втората световна война е междуцарствието между него и следващия. В контекста на този процес нахлуването на Адолф Хитлер в Полша не просто поставя началото на Втората световна война, но и официално слага край на изградения от Бисмарк международен ред. 
След разгрома на нацистка Германия през 1945 година са положени основите на нов международен ред. Той се формира около два глобални идеологически лагера – либералните демокрации, които гравитират около САЩ и социалистическите държави, които гравитират около СССР. Въпреки че се води Студена война и между Изтока и Запада е спусната „желязна завеса“, са изградени редица международни институции, най-важната от които е ООН. Те се превръщат в терен за преговори и мирно решаване на проблемите между двата глобални полюса. 

Краят на този международен ред дойде след падането на Берлинската стена през 1989 година. Въпреки че разпадът на СССР предизвика локални конфликти, тази трансформация на международния ред премина сравнително безкръвно. Новият световен ред, който дойде на мястото на Студената война, беше с един глобален играч в лицето на САЩ. Той се опитваше да наложи универсалистките принципи на либералната демокрация в целия свят. Както казахме и по-горе, първите удари по тази универсалистка претенция бяха нанесени през 2001 година с терористичния атентат в Ню Йорк, който беше последван от войни в Афганистан и Ирак, а след 2011 година в голяма част от арабския свят. Най-важният фактор за разпада на международния ред с един доминиращ глобален полюс, беше трансформирането на Китай от регионална в глобална сила. Това създаде и условията за многополюсен свят. Конфликтите в този нов свят се основават все повече на културно и цивилизационно, отколкото на идеологическо противопоставяне. 

С нахлуването в Украйна руският президент Владимир Путин официално сложи край на международния ред, изграден след 1989 година, и постави началото на поредното междуцарствие в международните отношения. Руската концепция за изграждане на многополюсен свят изглежда все по-възможна от гледна точка на позиционирането на самия Запад и саботирането на глобалистката му доктрина от самите ѝ поддръжници в лицето на либералното доминиращо малцинство.

Опитът за изолация на Русия отменя или поне отлага опита за осъществяване на глобализацията, чиято основна характеристика е свободното движение на хора, стоки и капитали. Войната в Украйна кара частично озападненото руско културно пространство да промени траекторията си и да се насочи към втория глобален фактор в лицето на Китай. Това движение със сигурност ще има както политически и икономически, така и културни последици. Подобно на Турция Русия се вкоренява и се завръща към идеята да бъде самостоен регионален геополитически фактор. От тази си позиция тя атакува в сърцевината им ценностните основания на съвременния либерализъм. Оспорен е не просто актуалният международен ред, но и неговата цялостна идеологическа рамка, изработена от американския президент Удроу Уилсън след Първата световна война, институционализирана от САЩ и СССР след Втората световна война със създаването на ООН и осъществена в пълнота от САЩ след края на Студената война. Това, което Франсис Фукуяма нарича „краят на историята“, може да се окаже край на онова, което Освалд Шпенглер нарича космичен такт, който завършва цивилизационната доминация на Западното просвещение и дава ход на ново Смутно време и нова Героична епоха. А би могло този такт вече да се е състоял и новото Смутно време да е започнало за Запада с началото на Първата световна война. Последното стои и в основата на философията на Освалд Шпенглер, а преди това е усетено от западни мислители като Фридрих Ницше и Артур Шопенхауер.    

Освен по отношение на Русия Западът вече има военен праг и по отношение на ислямския свят. Този праг, ако не разполовява Турция, то със сигурност минава по границата ѝ със Сирия, Ирак и Иран. Като частично озападнено пространство Турция едновременно играе ролята на граница, буферна зона и както казахме по-горе, на самостоятелен регионален геополитически фактор със собствена воля и амбиция. 

В контекста на това се вижда, че и двата военни прага на Запада са непосредствено разположени на границите на ЕС. Затова и самият ЕС като част от Запада, но и като потенциален регионален геополитически фактор заслужава особено внимание от гледна точка на постидеологическата геополитика. И към момента ЕС възприема либерализма за своя официална идеологическа доктрина и с нейните аргументи се изправя срещу културните предизвикателства на очерталите се военни прагове на югоизток и на североизток. ЕС е обединение между национални държави, които са възникнали по време на Просвещението и тяхната утвърдена форма е сред най-големите успехи на национализма. Върху тази националистическа конструкция са структурирани либерални механизми, а понякога и либерални идолизации. Националистическата основа периодично влиза във вътрешен конфликт с либералната надстройка. Така въпросът за федерализацията на ЕС например се поставя от либерални позиции и се изправя срещу националистическа реакция. Този конфликт е неразрешим в контекста на идеологиите. Той обаче би могъл да бъде разрешен в контекста на културите. Ако ЕС се самовъзприеме не като идеологическо, а като културно пространство, то въпросът дали да бъде съюз между национални държави, или да прерасне във федерация, би могъл да стане по-лесно разрешим. Това не означава, че трябва да бъдат отхвърлени принципите на либералната демокрация. Означава, че те трябва да бъдат използвани като технология и да не се допуска да придобият формата на идолизация. Пример за това би било едно евентуално решение за пряк избор на председател на Съвета на ЕС и даване на повече правомощия на Европейския парламент, който да излъчва председател на Европейската комисия на политически, а не на бюрократичен принцип. 

Макар и различните европейски пространства да имат определени културни различия (те са най-видими между протестантския север и католическия юг), то общата християнска основа удържа автентичното единство, което никоя идеология не е в състояние да удържи. Двата военни прага на югоизток и североизток също са достатъчно силна мотивация, която да стимулира ЕС да откликне на предизвикателството с вътрешна структурна промяна, която да отчете геополитическите, идеологическите и културните трансформации. Към това трябва да прибавим и излизането на Великобритания от Съюза, което очерта ясно неговата западна граница. Би трябвало да се отчете адекватно и възходът на Китай, който от своята позиция на глобален геополитически фактор стои все по-близо до европейския континент. 
Ако се върнем 100 години назад, ще видим, че националната държава днес изглежда далеч по-различно от националната държава тогава. Това са естествени промени, които са предизвикани от войни, полагане на социалистически и либерални пластове, досег с други култури, технологични открития и опити за икономическа глобализация. Днес националните държави в Европа имат своето значение, но все по-малко тяхната форма е в състояние да отговори на предизвикателствата на действителността. Нито една национална държава, която членува в ЕС, няма силата да откликне сама на геополитическите, икономическите и културните предизвикателства на настоящето. Дори известната със своята упоритост и ефективност Германия не би могла да играе ролята на самостоятелен геополитически фактор, ако не се ползва от подкрепата, пазарите и демографията на останалите европейски държави. 

По-горе вече споменахме за новото средновековие, чийто център ще бъде много повече големият западен град, отколкото националната държава. Тук идва и въпросът дали националната държава като продукт на протестантизма и рационализма не става жертва на тяхното отмиране? Подобна посока на мислене би отхвърлила разпространената на повърхността теза, че либерализмът играе ролята на основен враг на националната държава. От тази гледна точка би могло да се окаже, че не държавният либерализъм поставя под въпрос съществуването на националните държави във формата, в която ги познаваме, а отмирането на идеологическите начала. Затова и антилибералната реторика, която използват защитниците на националната държава, е неефективна и адресирана неправилно. Либерализмът е част от националната държава, а не нейна алтернатива. Нейната алтернатива не е идеологическа, а постидеологическа и технологична. Тя е продукт на бурното технологично развитие от последните десетилетия, което преодолява граници и променя с бързи темпове реалността едновременно в много и различни пространства. Това не е либерален, а технологичен факт, който отменя не само националистическите постижения, но и социалистическите и либералните. 

Тук бихме могли да разгледаме един европейски феномен, какъвто е унгарският премиер Виктор Орбан. Той е сред най-отявлените защитници на съхраняването на националната държава и в същото време на съхраняването на Европа като носител на християнските ценности. И двете инициативи на Орбан са реакция срещу либералната повърхност. В своята дълбочина те са противоречиви. Националната държава не е част от християнския фундамент на Европа и никога не е била. Напротив, тя възниква като алтернатива на християнските универсални имперски пространства и ги разрушава. Появата на националната държава е сред първите лъчове на Просвещението и протестантизма, които оспорват имперския ред и в крайна сметка го разрушават. От тази гледна точка реакцията на Орбан е консервативна, но в рамките на либерализма, а не на християнството. В своята дълбочина самият либерализъм е невъзможен без съществуването на националната държава.

Показателни за това са редицата неуспешни опити да бъде изградена либерално-демократична система в пространства, които не са успели да изградят автентична национална държава. С подобни примери изобилстват целият Близък изток и Африка, чиито държавности са изкуствено създадени след окончателния разпад на империите в края на Втората световна война. 
Бихме сбъркали, ако обвиняваме Орбан, че иска да унищожи либерализма и неговата политическа форма в лицето на либералната демокрация. Неговата реакция е опит да спаси либерализма заедно с националната държава. Реакцията на унгарския премиер е импулс, който сякаш иска да спре времето и да предпази от унищожение отмиращия протестантизъм. Тази реакция е сходна с изразяваната от Доналд Тръмп тенденция и е онова, което Тойнби нарича фанатизъм – бягство от настоящето в миналото. 

Очарованието на Виктор Орбан не идва от опита му да спре времето, а от изявата му като автентично проявление на отделянето на вътрешния пролетариат на Запада от либералното доминиращо малцинство. Ако в неговите действия има нещо значимо, то се състои в опитите му да подтикне Европа да се обособи като самостоен регионален геополитически фактор, който да действа отделно от САЩ и да защитава интересите си по отношение на останалите регионални и глобални фактори. 
Не бива да забравяме, че унгарското творческо движение винаги е знак за сериозен проблем на цивилизацията или империята, която обитава. Унгарският национализъм разполовява Австрийската империя и я прави дуалистична няколко десетилетия преди нейния край. По-късно събитията в Унгария от 1956 година се оказват едни от първите удари срещу доминиращото руско и социалистическо цивилизационно и идеологическо пространство. Днес Унгария е в центъра на Европа и вече няколко години нанася ударите си върху либералното доминиращо малцинство на Запада и на Европейския съюз, който играе ролята на все още неосъществена универсална държава на Европейския запад. Орбан едновременно изисква от ЕС да се федерализира, като призовава за обща европейска армия, да защитава християнския си фундамент, но и да остане съюз на националните държави. Спорно е дали тези три неща могат да се случат едновременно. Безспорно обаче е, че унгарската реакция не толкова поражда, колкото изважда на повърхността разлом, който е валиден преди нейната изява. Подобно на българското унгарското движение не е причина, а симптом за разлагане на определена цивилизационна или идеологическа тенденция. Разликата между българското и унгарското движение е, че първото се отделя от доминиращия цивилизационен и идеологически фактор чрез пасивност и статичност, а второто – чрез активност и динамичност.  

Отделихме внимание на феномена Орбан и унгарското противопоставяне на либерализма, защото то е съществена част от вътрешната динамика на ЕС. В дълбочината си мотивацията за тази реакция е европейска и има за цел не да отслаби Европа, а да я направи по-силна. Тя изразява страха, че всичко, което европейското културно пространство е дало на света през последните няколко века, може да се окаже мъртво и заменено от нова цивилизационна тенденция. Орбан сякаш иска да помири всички пластове на Европа, но остава неразбран както от идолизираната държавна идеология, така и от страна на нейните изразители.  

Затисната между два военни прага на цивилизацията, Европа не може да си позволи да бъде безпомощна и наивна. Тя би трябвало да се обособи като общо културно пространство и десакрализирането, деидолизирането и отмирането на породените от нея идеологии е възможност за това. Европа трябва да се променя, но не според програмата на либералната повърхност, а според волята на онова, което по-горе нарекохме ситуационен консерватизъм. 

Търси се нова форма, която сякаш започва да се задава отвън навътре. Кризата на националните държави оформя културни пространства, които започват да функционират на имперски, а не на национален принцип. Те се възвръщат към своите дълбочини и начала и оформят контурите на новия международен ред. Подобни явления биха могли да се наблюдават в Русия. Заедно с пространството на бившата Руска империя, към което принадлежат различни етноси и религии, тя се оформя като съвременна империя. Сходни процеси протичат и в Турция, която все повече се приближава към османския си характер и го проявява в международните отношения. Китай, който сме свикнали да възприемаме като едно цяло, но всъщност е цивилизационно пространство, съставено от множество различни културни пространства, също се връща към същността си на Поднебесна империя. Индия със своето многообразие успява вече близо 80 години да удържи в обща форма хора с различни етноси, религии и езици. 

Въпросът не е дали, а как Европа ще поеме по този път на културно приобщаване, което да отмени нейния идеологически фундамент. Има два големи варианта в тази посока. Първият е външноположен. Това означава Европа да придобие своята нова форма под натиска на обстоятелствата и ударите отвън. Нейното движение и външен израз да се формира не от желанията на вътрешната ѝ воля, а от волята на външните фактори, които да ѝ придадат собствената си форма. Вторият начин е Европа да отстоява себе си в цялост. Това означава да се раздели бързо и сама със своите идеологически, политически и икономически идоли и да бъде готова да защитава началата и различията си по отношение на външния свят, като е в състояние да променя формата, без да променя съдържанието си. Тя би трябвало да изобрети своя нова и обща политическа, институционална и най-вече обществена форма, която да отговаря адекватно на предизвикателствата на действителността и настоящето. Тази форма би могла да бъде търсена в дългия европейски опит, но не под формата на архаизъм, който идолизира миналото, а под формата на самоопознаване и вслушване в собствения си глас. Той е едновременно елинистичен и юдаистичен, но най-вече християнски.

Идолизирането на определена институционална или идеологическа форма ограничава възможностите за отклик на новото предизвикателство. Фиксирането в определена идеологическа цел, която се представя като неотменима, е изход от реалностите на действителността и по-скоро ще доведе до крах, отколкото до успех. 

Европа и САЩ са част от Запада, но тяхното съотношение е сходно на съотношението между Източната и Западната римска империя. Макар и християнски, тези конструкции се отличават една от друга, което се вижда ясно при проследяването на тяхното движение в историчността. В случая Европа играе ролята на Византия, която е притисната от Север и от Юг и все по-трудно удържа своето съществуване като значим геополитически факт. Липсата на истинска легитимност на политическата изява на европейската институционалност и превръщането на либерализма в държавна идеология, претендираща за сакралност и неотменимост, демобилизира инстинкта за самосъхранение. Такъв европейските културни пространства би трябвало да проявят не поотделно, а заедно. Всяко от тези пространства има важна и често различна роля. Центърът на Европа е възможен единствено когато е защитен от периферията, както периферията е възможна единствено когато е във връзка с центъра. 

На този фон настъпват и технологичните утопии. Както казахме и по-горе, те ще представляват огромно предизвикателство най-вече пред европейския център, структурата на обществените му отношения, политическите, икономическите и културните му баланси. Технологичните утопии и влиянието им върху различните общества в глобален мащаб биха могли да катализират изграждането на нов световен ред. Парадоксално, но по всичко изглежда, че те биха засилили влиянието на по-ниско технологичните и биха отслабили конструкциите на по-развитите и по-образовани общества. Европа би могла да се окаже обект на различни и мащабни мигрантски движения от Африка и Азия. Възможно е подобна тенденция да е не причина, а само проявление на нейния цивилизационен залез. Подобни процеси са се случвали както в залеза на Римската цивилизация, чийто край е обявен от Героичната епоха на варварските племена, така и при рухването на Източната римска империя след османското нашествие. Да се борим с миграцията е безсмислено. Тя е само симптом на цивилизационната слабост. Не ограничаването на миграцията, а вътрешното преобразяване и укрепването на залинелия център са най-добрият лек срещу упадъка. Възможно е предизвикателството, което отправят технологичните утопии, да разруши онова, което трябва да бъде разрушено, а откликът да изведе на преден план и да очертае онази здрава част на цивилизационното пространство, която в бурните събития да прояви волята си за живот. Тази здрава част би могла да бъде и граничната зона, която поради своята изостаналост от центъра все още не е изгубила своите природни инстинкти за живот и волята си за оцеляване. Граничната зона, която е възприела порядките и технологиите на цивилизацията и се е озападнила, без да се изгуби в идеологическите и технологичните утопии, би могла да поеме инициативата за вътрешното преобразяване на цивилизацията не като създаде нова програма, а като прояви инстинкт. 

Не бива да изключваме обаче и възможността тази периферия да се изправи не в защита на центъра, а да се обърне срещу него и с това да нанесе решаващия удар за неговото фактическо унищожение. Подобен сценарий, който изглежда съвсем възможен, би извадил граничното пространство от състоянието му на историчност и би го захвърлил в исторически сън под формата на периферна неисторична зона на друг цивилизационен център. 

Всички тези разсъждения не целят нито да породят пристъпи на апокалиптизъм, нито спазми на нихилизъм. Динамиката на историческите процеси при преобразяването или упадъка и отпадането на определено културно пространство от историята биха могли да траят столетия и да отнемат енергията на няколко поколения. Понякога онова, което привиждаме като случайност, се оказва предизвикателство, на което в решаващия момент определено културно пространство е откликнало или не е откликнало и това е предизвикало историческа промяна или исторически катаклизъм. Дълбоките размествания на цивилизационните и културните пластове не са прецедент, възникнал в нашето настояще. Такива са се случвали и преди хилядолетия, и преди столетия. Затова да се случват и в настоящия исторически момент е по-скоро закономерност, отколкото изключение. Бихме могли да приемем тези дълбоки промени по-спокойно, ако се откажем от крайните цели на утопичността и ако изоставим идолите, които сами сме създали. 

Да защитим християнския фундамент на Европа не означава да наложим християнството като доминираща политическа доктрина и да го превърнем в държавна идеология със силата на светската власт. Това би било единствено имитация на идеологическите конструкции и ново смесване на кесаревото и Божието под формата на нов идол, последван от нов провал. Тази защита означава да се освободим от идолите си, които така или иначе са нетрайни и биват развенчавани от времето и от самите себе си. Краят на протестантизма, заедно с неговите идеологически и светско-християнски идолизации, може да се окаже освобождение за самото християнство. Неговата дълбочина стои отвъд светските окови, в които не само противниците му, но и самите християни се опитват да го оковат. Без християнския дух Западът ще изгуби своя смисъл и неговите технологични постижения ще служат единствено като средство за произвеждане на удари срещу самия него. Затова, ако краят на епохата на протестантизма бъде възприет като освобождение на християнството от светските му окови, този край би могъл да се превърне във възможност за ново начало и нов творчески акт на отклик на предизвикателство чрез обособяване и завръщане. 

Най-важното днес е да съхраним Европа не като индоктринирана идеологическа конструкция, а като самостойно културно пространство, което живее в действителността на настоящето и не се крие от него в бъдещето или в миналото.

Постидеологическият международен ред ще се изгражда от сблъсъци между култури, които произвеждат технологии. И ако технологиите могат да бъдат премествани механично и бързо от едно пространство в друго, то културното придвижване както винаги ще се осъществява далеч по-бавно и несигурно. Западът би трябвало да си е дал сметка, че разпространението на неговите технологии невинаги е равнозначно на разпространението на неговата култура. Напротив, все по-често западните технологии  се обръщат срещу самия Запад и го атакуват в неговата сърцевина. Те и занапред ще бъдат използвани от конкурентни културни пространства, които ще ги усвояват с мотивацията да наранят Запада и да го отстранят от геополитическата сцена. Затова технологичната доминация не само че не би била решение на проблемите на новия световен ред, но може да се окаже най-значимият проблем пред западните общества. Тези общества трябва да бъдат освободени от задачата да служат само на една цел, която в случая се състои в успеха на технологичното предприемачество. Икономическият растеж трябва да бъде превърнат отново в средство и да бъде отменен като цел сама по себе си.

Обезкултуряването на образованието трябва да бъде спряно. То превръща образоваността в механично и бездушно изискване, което все по-често губи своя смисъл. Идолите на националната, социалната и либералната държава трябва да бъдат отменени като такива и отново да се превърнат в средства, които да се използват според ситуацията и предизвикателствата на времето. Нито една европейска национална държава не може и няма да удържи сама натиска на геополитическите движения, ако Европа в своята цялост загуби своя християнски и културен характер, а с това и своя смисъл на съществуване. Ако това се случи, то със сигурност краят на тази най-творческа и велика цивилизация ще бъде напълно заслужен и нейното място с право ще бъде заето от друга култура и друга цивилизация, която ще е била по-готова за предизвикателствата на действителността и настоящето.  

 


 

Коментари

  • Пияния майстор

    24 Ное 2024 15:24ч.

    Не съм омакваквал, че Бичето може да напише такъв текст. Доста интелигентен. Напомня ми дори за Иво Христов. Но и двамата провалени поради депутаттсво на единия от БСП, другия от ГЕРБ. Както се казва " с каквито се събереш, значи си такъв". Трябва да има съответствие между дела и думи. А и тия лакърдии са вече стара бира. Беха актуални за говорени преди 10-15 години. Вече всеки вижда, че идва градушка. Майстора вижда градушката още докато е ясен летен ден! Сега е времето на действието. Иска се не Христовци и Биковци, а Костадиновци. Възраждане за България!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    25 Ное 2024 5:18ч.

    Тия работи, вкратце, един далеч по-умен от него ги написа още 90-те. Превода му бе 2000 или 2001-а, вече забравих кога беше. А"нашенската" елитокрация чак сега се усеща. Трябва да ми плащат да чета Биков ;-) . https://obsidian.bg/knigi/clash-of-civilizations/ Тогава тия от неговата черга сричаха Фукояма, Кисиндьър и Бжежински :-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Добрият войник

    24 Ное 2024 15:24ч.

    Много нещо. А всяко нещо без мяра вреди.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2790

    24 Ное 2024 15:55ч.

    Нашите пишман евро-атлантици май почват да усещат накъде духа вятъра хахахахах

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Не знам откога има у нас чорбаджии,

    24 Ное 2024 16:01ч.

    но това са съвременните ни чорбаджии. Една ги е майка родила.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    24 Ное 2024 17:03ч.

    те и така наричат себе си, чорбаджии. смятат, че са генетично и исторически предопределени за тази си роля. но са с рудиментирали всякакви качества, свързани с морал, какъвто и да било морал. това са новите чорбаджии на територията. лични наблюдения.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Какво стана

    24 Ное 2024 16:03ч.

    с мнението ми за Бикова?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    24 Ное 2024 16:26ч.

    Отиде по обичайното направление...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ша са боря

    24 Ное 2024 16:59ч.

    за дисидент.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Капитан Кук

    24 Ное 2024 16:50ч.

    "Да се борим с миграцията е безсмислено". Ти сложи ефективно картечници по границите, както правят Саудитска Арабия и Катар срещу собствените си "съ-правоверни", пък ще умуваме колко е "безсмислено"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прегледах плявата.

    24 Ное 2024 16:57ч.

    Общоизвестни неща. Фактите са ясни. В главата на автора е каша, както и на всеки от нас. Вече ми мина, не съм толкоз ядосан. Все пак, като се има за умен, защо се е залепил за герб. Няма ли професия?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Он сака

    25 Ное 2024 15:13ч.

    Да , каша,логорея,плява и тук-там някоя вярна мисъл. Така и не става ясно каква теза защитава. Иска ситуационно хем либерална,хем национална,хем социална държава, че и съхранено християнство. Либерастията априори е отрицание на християнството. Казано право куме у очи ... " Он сака хем на докрая , хем душата в рая".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Моите имена

    24 Ное 2024 17:04ч.

    На 44 години само, а вече в 8 парламента депутат! Този Биков ще засрами и някогашните голобради депутати и от сорта на З. Стоянов и Стамболов, дето и годините си са крили, че са ги нямали за депутатство! Що се отнася до текста, прочетен по диагоналния способ - прекалено много изречения..... къси, накъсани, сякаш Биков е изкачвал Мусала и се е задъхал, та баш тогава е нахвърлял наброските на текста.... малко думи в изреченията, но прекалено много изречения и затова - прекалено много думи... сякаш се спазарил за хонорар на брой думи..... от три изречения две, съдържайки глагола "съм", са оформени около него, което е белег за постна мисъл и много слаб усет за възможностите на езика. Достатъчно е да сравните с произволен текст на някой от класиците. Поради всичко това работата на Биков се чете трудно, тромаво, тегаво.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ма то като познаваш човека,

    24 Ное 2024 17:15ч.

    няма как да не ти е тегаво. Да кажа туй което ми изтриха. Биков от престараване се вкара в задънена улица и търси изход с надуване на мехури. Дъртите тарикати се поуредиха. Ще спра дотук.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dabedabe

    24 Ное 2024 17:21ч.

    То и БКП сума апартаменти и пари раздаде по прехода. Що маратонки и всякакви стоки продаваха от частни коли на занижена цена, да се продаде бързо, не че милицията може да ги сгащи. Опразваха складовете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А пък тарикатите на БХ,

    24 Ное 2024 18:28ч.

    трябва много скоро да се разкарат тотално, ако искаме държавата да оцелее. После ще се занимаваме с другите. .БХ разврати и наду администрацията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Киро Кретена

    25 Ное 2024 15:25ч.

    Умен ,честен и от ГЕРБ си е оксиморон!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • лонгър

    24 Ное 2024 17:38ч.

    Сравнително стойностен текст, представящ умерена радикализация на тезите, за да звучи научно. Все пак си мисля, че подобен дискурс не се съчетава убедително с партийните ангажименти на автора, и особено на управленски и идеологически компрометирана партия като ГЕРБ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Клони към

    24 Ное 2024 17:48ч.

    цоциолог или поне цоциален антрополог, едно прогресивно направление в наукята. Все пак разгръщал е някои книжки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аменеменема

    24 Ное 2024 17:49ч.

    За такова писание някъде казват TL;DR. А руснаците – многабукаф. Трябва и ние да измислим нещо от този вид.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Минчо

    24 Ное 2024 18:11ч.

    Машалла! Машалла! Има веке калъп чилякът, може си упущи наратива на воля. "" След себе си цар Фердинанд не оставя свой героичен литературен образ. Той оставя бароковия и сецесионов градски стил, морските градини във Варна и Бургас и изобщо озападнения градски пейзаж. Подобни са следите и от персонализираните управления на цар Борис III, Тодор Живков и Бойко Борисов. Те се изразяват много повече в утвърждаване на статичността на архитектурата, отколкото в динамичността на литературата. "" ... Можеше да каже за успеха на Д-р Борисов, да изнесе "статичността на архитектурата" в Барселона, или за магистралите Му, като "нестатичност"..... Санким, ако ме не мръзи, па както имам и време, не можем ли да си напишем Наратива на книга??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    24 Ное 2024 19:42ч.

    Даже не зная какво да кажа щом даже тоя ги мисли такива. Може би Баце дава някакви сигнали за преобуване. Баце не се хаби́. Погледни кви си ги говорил 2-3 години. И почети Бисмарк.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Когато дет' се вика

    24 Ное 2024 19:51ч.

    мисълта напира, не мож я удържа. Всеки си дава сметка, че през живота си дрънка много глупости. Това не е престъпление по принцип. Стига да не вреди. Но по принцип глупостта и лъжата са близки. И започват проблемите/заблудите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • pasamaz

    24 Ное 2024 20:07ч.

    Сигурно ли е, че го е писал Биков ?? Да не се окаже доц. Карачибук !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    24 Ное 2024 20:46ч.

    Ми те са май едно и също лице

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dabedabe

    24 Ное 2024 21:50ч.

    Оспорвам упорито. Обиждате господин доцента. Де у Бикова тоз поглед върху нещата, тоз замах, таз фантазия и тия енциклопедични знания? Не бива се правят такива груби грешки. Все пак тука сме културни хора.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • pasamaz

    24 Ное 2024 23:28ч.

    Дълбоко се повинувам и вземам назаде несвестното си допущане

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За г-н Биков, умрял преди да се роди

    24 Ное 2024 23:11ч.

    Правилно от метафизична гледна точка, относно мислите на г-н Биков за революциите: „Съпротивата срещу тях е безсмислена, защото те са се случили, преди да възникнат.” Да, точно така е в закалдованата матрица на Баба Яга и на Кашчей Безсмертни. Аналогично, точно така може да се отнесе революционната мисъл на Тома Биков и към самия него, а именно, че е умрял преди да се роди, а написаното от него е изчезнало преди да се появи. Единствено ме тревожи в изложението на г-н Биков е глаголът "случили", който издава случайност, а в метафизиката случайността е по-скоро невъзможност или Божия немърливост. Но нима е възможно Бог да е немърлив и да допуска случайности? Или тук има намеса на лукавия? Какво е обяснението, г-н Биков!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За г-н Биков, който пише:

    24 Ное 2024 23:29ч.

    "Революциите не са причина, а резултат. Причина са контрареволюциите." Уважаеми и дълбокомислещ г-н Биков, "контра" не означава ли "обратно"? Тоест, обратното на контрареволюцията не е ли революцията? Обратното плюса не е ли минусът, а на минуса - плюсът? Кое е плюсът и кое е минусът? И кое за какви събития нарочвате? Казано по детски: Кои са добрите и кой лошите? Има ли такива? Или няма? Има ли ГЕРБ или няма? Сиреч, ГЕРБ от добрите ли е, от лошите ли е или не съществува? А Вие от кои сте? Или Ви няма? Не е ли забавно?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красимир

    24 Ное 2024 23:53ч.

    Биков и той започна да се преобува в движение. Няма да се учудя ако след месец два започне да рецитира "Здраствуйте братушки", а след година да е заедно с Христо Иванов на "Дунав мост" да посрещат освободителите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За г-н Биков, който не се учи от състоялата се история

    25 Ное 2024 0:09ч.

    Чия история е чел г-н Биков? История на дявола? Къде контрареволюциите, за разлика от революциите, са протичали отдолу нагоре? Защо пишете така, г-н Биков?: "Контрареволюциите са вертикален процес протичащ от долу нагоре." Това от къде го преписахте? Нарязването на Паметника на Съветската армия, като очеваден контрареволюционен акт за реставрация на фашизма в България, по заповед отдолу или по заповед отгоре, от власт имащата Вяра Тодева, като областен управител на София-град, беше извършено? Контрареволюцията срещу Божия Син от кого беше извършена и кой осъди Иисус Христос на смърт - Синедрионът или народът? Някои ще кажат - народът. А народът откого беше измамен, ако не от Синедриона? Кой извърши контрарвволюционния конституционен преврат на "кръглата" правоъгълна маса? Партийната върхушка на БКП и нейната първа производна СДС или народът? Кой контрареволюционно отне властта на народа с контрареволюционната Конституция на Р. България, от фаталния 13.07.1991 г., в която властта произтича от народа, но не принадлежи на народа? - Народът или неговите продажни народни представители? Защото в Конституцията на НР България, както от 1947 г., така и от 1971 г. - и двете конституции приети на всенародни референдуми - властта не само произтичаше от народа, но и принадлежеше на народа. На кого, ако не на Пеевски и на неговата мафия принадлежи днес властта в Р. България? Кой в крайна сметка извърши контрареволюцията в Народна република България? - Народът или продажният елитът на БКП и назначената от него опозиция? Кажете пак, г-н Биков, как протичат контрареволюциите? - По вертикалата отдолу нагоре или по същата вертикала, но отгоре надолу!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много писал или преписал

    25 Ное 2024 0:52ч.

    Много халтура, много бля-бля-бля. Не става за четене. Става за смешна високопарна претенция за каквото Биков си пожелае... И така и вака.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Хю

    25 Ное 2024 2:32ч.

    Оти ми се чини, че тук, в тоз памфлет, има пръст изкуствениот мозък?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дядо Щукар

    25 Ное 2024 9:28ч.

    Тази концепция не е руска. Това е естествен процес, който щеше да се случи така или иначе. Ако не бяха Китай или Русия, щяха да са други.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • този е голяма смешка

    25 Ное 2024 10:49ч.

    Кой ще му чете глупостите на този меркантилен натегач, нарочен за политик от случайния еднокнижник? Какъв журналист и политик е този Биков като е завършил театрална дисциплина и то в ЮЗУ, където и дебелото момче е взело дипломка без дори да се явява в у-тета. Толкова неграмотни, нефелни и немощни депутати не сме имали, но за това пък алчни, безскрупулни и цинични престъпници и предатели на националните ни интереси. Всичко унищожиха и разграбиха, натрупаха немислими милиарди дългове заради кражбите си, а сега за последно се точат и на милиардите по ПВУ. Пълни нещастници и потенциални затворници

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • аналитичка

    25 Ное 2024 10:53ч.

    Ако трябва да направя детайлен анализ на писанието Биково, ще се получи текст , равен по дължина на оригинала, а няма кой да заплати времето и усилията ми. Обръщам внимание само на едно изречение, и ако някой се наеме да ми го разтълкува, ще получи благодарност от мен. Ето го: "Техните наглед и повърхност са само отражение на умъртвения ред." Толкова са смешни напъните на автора да замени (или дори да заличи) термина "революция" с "контрареволюция". Много смешна е и трактовката за "персонализираното лидерство". Там вече е издигнат стълб с образа на Бойко Борисов и авторът всячески се старае да го оправдае, като го превръща в жертва на баланса, който е призван (забележете!!) да изгражда, и се оказва в подчинена позиция спрямо процеси и фактори, които привидно доминира. ))) По-нататък започва един тюрлюгювеч от позиции на този и онзи, където авторовата мисъл препуска без ясна подредба. Биков много е искал да напише нещо велико и значимо, но е нямал желание.)))

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Да защитим християнския фундамент на Европа не означава да наложим християнството като доминираща политическа доктрина и да го превърнем в държавна идеология със силата на светската власт.

    25 Ное 2024 11:02ч.

    "Това би било единствено имитация на идеологическите конструкции и ново смесване на кесаревото и Божието под формата на нов идол, последван от нов провал. Тази ЗАЩИТА означава да се освободим от идолите си, които така или иначе са нетрайни и биват развенчавани от времето и от самите себе си." .. и т.н. ... НЕРАЗБИРАЕМА мисъл. Трудно и тегаво за четене четиво. Тъкмо зачекне интересна теза и с изумителна "логорея" я унищожава, вместо да я доразвие и разясни разбираемо. Та какви контрареволюции са загонили брата Тома?! Политическата идеология винаги е била религиозна - ВОДИ СЕ РЕЛИГИОЗНА СВЕТОВНА ВОЙНА от убийството на Иисус Христос насам! Войната е за премахване на Христовото учение (най-демократичното така да се каже, най-състрадателното, милосърдно, добронамерено, справедливо, човеколюбиво, истинно учение накратко представено в спазване на 10 десет! Божи заповеди, за благоденствието на всички човеци) и налагане на Антихристовото учение за благоденствие на... отбрани човеци! Кратко и ясно. И един препост коментар на колегата j.jelev

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Doksan Dokuz

    25 Ное 2024 11:09ч.

    Дачков вече съвсем не подбира от кого да прибира пари за реклама. Ама и толкова народ да е прочел пасквилчето, колкото коментари сте нацвъкали, не ми се вярва. Признайте си, че пишете без да четете, много ви сърби отвътре!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И знайте роденият в България Е.Канети: ''Кой каквото ще да ви говори, в крайна сметка става въпрос за пари!''

    25 Ное 2024 11:11ч.

    ПРЕПОСТ коментар на колегата j.jelevban / 20 Ное 2024 12:53ч. // Забравен е осн.спонсор на Тръмп. Вдовицата на хазартен бос с над 100 млн $. Въпросният бос беше в основата на първия мандат на Тръмп. Сталин, който може да бъде упрекнат за всичко, но не и за семитизъм, дава зелена светлина за държавата Израел. Не е лошо да се знаят аргументите му за подкрепа. И да - бил е далновиден. Има корелация м/у броя на евреите и просперитета на една държава. Ясно проследима корелация през вековете. И ВИНАГИ ВИНАГИ за такива успешни държави идва денят Х. Черният лебед, точката на катастрофа или както щете. Изключения няма! Украйна беше в топ 5 по численост на еврейско население. Аржентина в началото на 20 век е сочена за новият колос на световната икономика. Вижте къде е сега с нейната миграционна политика! И знайте роденият в България Е.Канети: ''Кой каквото ще да ви говори, в крайна сметка става въпрос за пари'' Задайте си въпроса Израел какво произвежда, че е сред най-развитите икономики. Защо Израел не става империя? А има ли разлика между евреи и юдеизъм? А религията им на какво ги учи? То челният сблъсък с мюсюлманите, не се ли дължи на сходство в религията? И упадъка на Рим не започва ли с ''Едната риза на ближният'' САМО НАЦИОНАЛНА ДЪРЖАВА МОЖЕ ДА СЕ СПРАВИ с еврейския глобализъм. Затова и последователно се рушат държавите. Зад всички световни монополи се крие юдейска ръка. Диаманти, злато, петрол, фармация и така до безкрай. Ясен почерк . Ясно проследима връзка по време и държави." ...... Революции и Контрареволюции, мда...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 2790

    25 Ное 2024 11:17ч.

    Браво, давай все така!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво

    25 Ное 2024 14:43ч.

    и на Гласове за публикацията! Винаги има полза от повече информация и размислили за световните процеси и кое ще бъде полезно за мира на всички населяващи земното кълбо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Helleborus

    25 Ное 2024 16:32ч.

    Революциите са предвидими, очаквани, логични, но в никакъв случай неизбежни и предопределени. Тук става дума за една битка на Човечеството да удържи свещено наследство, което надхвърля способностите на всяко следващо поколение да го оцени и разбере, свещено наследство изразяващо се в модели на мислене, принципи на случване, норми на поведение, закони, напътствия за живот. Историята ни е тъжен сериал за това как елфите се превръщат в орки, измъчвани от зли магьосници. Защото човечеството си има враг, винаги е имало и винаги е губело територия пред постоянната му нестихваща и незаспиваща злоба, той е подобно вирус, който винаги живее в тялото и атакува всеки път, когато то отслабне. И когато тялото отслабва, нормите и принципите, моделите на бащите, започват да се изпразват от съдържание, да се превръщат в дреха, която вече не ни е по мярка, дори приличат на лицемерие, революционерите казват просто, че царят е гол, корумпиран и утвърждават нов по-низш ред, с по-малко достойнство и морал. В някакъв смисъл те спасяват от лицемерието и високия стандарт, от недостижимия образец, дегероизират, деидеализират, принизяват и свеждат живота до прекрасни и логични неща, от които всеки разбира и иска по много. Но всичко това не е печалба за Човечеството, понеже то променя своята раса и вид. Теоретично, то има път нагоре, но на практика, инерцията и течението е огромно и непреодолимо. Колкото и да не вярват хората, затворената врата, която бихме могли да отворим, скритата вертикала и асансьор към горното и свещеното е свещеният Христов кръст. Така че наистина загубата на подобаващо отношение към Божия син е най-безумния ход на европееца.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Полуобърне

    26 Ное 2024 12:18ч.

    Голям тюрлюгювеч е сътворил в опит да полуобърне палачинката. Либерастията поникна от протестантите, а те са еретици, най-сериозната ерозия на християнството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sof

    26 Ное 2024 17:12ч.

    Явно цитирането на Б.Б. не е случайно...Томата да знае ,че културните епохи(по-кратки разбира се от геологическите)не се донасят от политици или монарси,а от творци на културата,философи и учени.Аз и Т,Б, преди години бяхме на откриването на паметника т.н."лъвчето" в градинката НДК,фигурата на лъвчето бе килната защото пречи перваза на постамента,донесоха т.н.флекс да се реже....едно е сигурноБ.Б.донесе "калинките",ама много ,нямат свършване,,,,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нина Иванова

    27 Ное 2024 6:49ч.

    Палачинката колко страни има?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи