Цената на Коледната трапеза се е увеличила с 4.70% на годишна база

Цената на Коледната трапеза се е увеличила с 4.70% на годишна база

Автор: Георги Вулджев, ekipbg.com

Инфлацията на празничната трапеза: Анализ на цените за Бъдни вечер и Коледа в България

Идея и методологическа бележка

Целта на този анализ е да изследва инфлационните тенденции на продуктите, които съставляват традиционната празнична трапеза в България за Бъдни вечер и Коледа. Използваните данни предоставят представа за ценовите движения в различни категории храни и напитки, които са неразделна част от празничната атмосфера. 

Методологията се основава на непретеглен индекс, включващ 18 категории хранителни продукти. Данните са събрани от два източника: сайта foodprice.bg на Министерството на икономиката с актуализация към 4 декември 2024 г., и Индекса на потребителските цени (ИПЦ) на Националния статистически институт (НСИ) актуализиран към ноември 2024 г. От ИПЦ са използвани данни за напитки, които липсват в foodprice.bg, конкретно категориите „минерални води, безалкохолни и сокове“ и „вина“. Изборът на двата източника е продиктуван от необходимостта да се събере пълноценна картина на цените на всички важни компоненти на празничната трапеза.

За да се елиминира риска от субективно изкривяване на картината избрахме да направим индекса непретеглен. Макар че поне всяка празнична трапеза на Бъдни вечер и Коледа със сигурност включва значителна част от избраните продукти, или дори всички, приблизителното съотношение не е ясно. Данните необходими, за да може да се фиксират приблизително статистически точни тегла не са налични, поради което предпочетохме да не обременяваме анализа със субективните преценки на авторите. 

Общи тенденции в цените

Анализът на общия непретеглен индекс, включващ всички 18 продуктови категории (постни и блажни храни и напитки), показва, че на годишна база цената на Коледната трапеза се увеличава с 4.70%. Това увеличение е значително по-високо от отчетения от НСИ ръст на потребителските цени на годишна база през ноември – 2.1%. Освен това е и леко по-високо от увеличението отчетено от НСИ конкретно в категорията на храните през ноември, което е 4.14% на годишна база. Това показва, че макар и инфлацията значително да се е забавила от нивата отчетени през 2022 и 2023 г., тя остава сравнително висока и осезаема конкретно що се касае празничната трапеза. 

Сред продуктите с най-значителен ръст в цените се открояват маслото с увеличение от 27.82% и доматите с ръст от 20.57%. Без влиянието на тези две категории, в които се отчита друцифрен ръст, общата инфлация на Коледния индекс е 2.27% на годишна база. Инфлация над общото ниво бива отчетена и при каймата (смес), вината, бялото сирене и ориза, но в сравнително по-умерени рамки, все под 10% на годишна база. Обратно, три категории бележат понижение в цените – яйца (размер М), лук и картофи. Най-съществено е понижението в цената на килограм лук – 11.16% на годишна база към 4.12.2024. 

Движение на цените на постни храни

Постните храни, важни за Бъдни вечер, бележат по-слабо увеличение на цените с обща инфлация от 2.91%. Макар и по-слабо от инфлацията в общия Коледен индекс, това ниво също е по-високо от общата потребителска инфлация отчетена от НСИ. При постните продукти най-висока инфлация е отчетена при доматите, както вече отбелязахме, следвани от ориза (7.11%), олиото (4.2%) и категорията минерални води, безалкохолни и сокове (3.82%). Спад в цените има в две постни категории – лук и картофи. При вторите спадът в цените е слаб – 1.62% на годишна база. Като цяло при 10-те постни хранителни продукти забелязваме сравнително по-ниска инфлация под 4%, с изключение на доматите, ориза и олиото.

Движение на цените на блажни храни

От друга страна, при блажните храни, които заемат основно място на трапезата на самата Коледа, откриваме преобрадаващо високи нива на инфлация. Общото увеличение в непретегления индекс на блажните хранителни продукти (8 на брой) е 6.95% на годишна база – значително над увеличението отчетено както в общия Коледен индекс, така и увеличението в ИПЦ отчетено от НСИ за месец ноември. 

Както отбелязахме по-рано, най-висока е инфлацията при маслото, като е важно да се отчете, че никой друг от блажните хранителни продукти не отчита двуцифрен темп на инфлация. Ако извадим маслото, общото увеличение при цените на блажните хранителни продукти е 3.97%. Това е по-умерен ръст, но също сравнително силен и по-висок от общото ниво на потребителска инфлация. Продукти като кайма (смес) и бяло сирене отбелязват инфлация от съответно 7.56% и 6.34%. Цените на вината растат с 9.46% на годишна база. Тези продукти отчитат най-високите нива на инфлация след маслото. 

Заключение

Инфлацията, свързана с празничната трапеза в България, отразява както глобалните, така и локалните икономически движения. За тазгодишните празници инфлацията е далеч по-осезаема при блажните продукти – животинските хранителни стоки и вината. От друга страна, при постните продукти, с изключение на доматите и ориза, инфлацията е осезаема, но по-умерена. Данните показват нормализация на ценовите движения в България в сравнение с 2022 и 2023 г., обаче не и корекция. Тоест, инфлацията се стабилизира, но натрупаните ценови увеличения през последните няколко години остават. Признаци за съществена коригираща дефлация няма и макар и далеч по-умерена, инфлацията на тазгодишната Коледна трапеза остава осезаема. 

Източник: ekipbg.com

 

 

Коментари

  • фарисейски квас

    23 Дек 2024 16:03ч.

    https://nsi.bg/bg/content/3257//тримесечни-данни Прясно мляко 50 милилитра на ден, и то от палма. Сирене 1-кг на месец, кисело мляко от палма..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе кви 4,7% бре

    23 Дек 2024 17:34ч.

    На Марс ли живеете? 47% е близо до истината и пак е малко

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Веска

    23 Дек 2024 18:17ч.

    какви продажници сте, за да лъжите непрекъснато този обеднял народ със своите проценти? Преди Рождество Христово ИСТИНСКИ християни не може да се гаврят с българина. В Гърция властта може да притисне банкерите, за да плащат милиони, а тукашните ги интересуват само комисионите, пък чуждите т.н. инвеститори да правят каквото си искат с цените на т.н. храни, с печалбите от тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    23 Дек 2024 23:54ч.

    Както печеняците, като Джон Уйлямс от "шадоустат" например, обичат да казват има лъжи, опашати лъжи и "статистика" ;-) . Или по-коректно е да се нарече стъкмистика . И целта на тая "статистика" е просто една психологическа операция ;-) . https://www.youtube.com/watch?v=RSVeZwOjZog

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    24 Дек 2024 0:03ч.

    Ooops грешка, дал съм ви Мартин Армстронг ;-) , нема лошо може и него ;-) . https://www.youtube.com/watch?v=S0Fe6GVnyM8

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи