След митата на Тръмп: Китай готви удар по глобалната автомобилна и космическа индустрия

След митата на Тръмп: Китай готви удар по глобалната автомобилна и космическа индустрия

Китайското правителство реши да спре износа на някои редкоземни метали и магнити в контекста на търговската война със САЩ, което може да се отрази негативно на глобалната автомобилна, полупроводникова и космическа индустрия, съобщи New York Times.

Вестникът пише, че китайското правителство разработва нова система за регулиране на износа, спирайки доставките от много от своите пристанища на магнити и тежки редкоземни метали, необходими за сглобяването на автомобили, дронове и ракети.

Според изданието предприетите мерки могат сериозно да засегнат производствените дейности на определени компании, включително американски военни изпълнители, и доставките за Япония и Германия.

Както отбелязва вестникът, доставките на редкоземни магнити съставляват малък дял от общия износ на Китай и следователно няма да причинят сериозни икономически щети на страната, но могат да имат сериозни последици за САЩ и други страни.

Коментари

  • Накрая ще го отнесе този с най-кекавата икономика

    14 Апр 2025 12:43ч.

    евромаймунския съюз

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванка Милева

    14 Апр 2025 12:58ч.

    https://www.facebook.com/share/v/168GKDmMuE/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    14 Апр 2025 16:18ч.

    големите транснационални компании лишиха своите работници от прехрана и така успяха да създадат от Първия свят - Трети. само един пример е достатъчен - казусът с най-богатия до 1975 г. град в САЩ, Детройт, банкрутира през 2011 г. и сега прилича на град след Апокалипсиса. дългия повече от 1000 км ”RustBelt” (ръждив пояс) от Илинойс до Уисконсин, заради опасността да изпитате угнетяващото чувство, че сте във филма “MadMax “...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • да попитаме покойния Кисинджър

    14 Апр 2025 12:47ч.

    САЩ докога ще се преструват на силни и независими?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Само ти си мислиш

    14 Апр 2025 15:22ч.

    Такива като теб, родени и расли в соц кенеф като българия, винаги си мислят, че и останалите са слаби и зависими. През очите на роба света е черен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 15:22

    14 Апр 2025 16:58ч.

    А ти къде си отрасъл бе,кенеф ? В някоя циганска махала в Германистан ли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Айдее, жълтопаветнта гнъс се премести при нас! Ликуй, Народе!

    14 Апр 2025 17:57ч.

    Бацко, 15:22, ма си и "ентелегентен", еша си нямаш! При соца си бяхме и с промишленост, и със селско стопанство, образование, здравни грижи etc. И бяхме в челните редици на световните класации! Но! Дойде "демонокрацията" - и видно е сега кое какво е! Но! За евроджендърче недоклатено, жълтопаветниче некъпано, тези неща са "табу"! Лошото е, че няма грантец, козяк, галя опорки не дават! Мъка, евро-нещо си! Но! Работете без пари, на ползу роду! И добре че ви има, щото иначе много хора нямаше да значт коe е право! А право е това, дето е обратно на вашите повърни! Анадънму, за тебе, евро-нещо си - do you understand?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Живо Тописов

    14 Апр 2025 19:07ч.

    Никой не избира кога и къде да бъде роден.Но игнорирането на реалностите не не ни освобождава от тяхното действие.Такива като Вас родени в евроимпериалистическия кенеф се къпете в екстаз във "Фонтаните на Клошмерл" обливани от "благоуханната" евроурина.И Ви е кеф.Все пак да Ви припомня,че един достоен български владетел смали ръста на Латинския император Балдуин с една глава заради наглостта му да посегне на Родината ни и нейния суверинитет.Някои казват,че историята се повтаряла често.Само,че с по-съвременни средства.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    14 Апр 2025 12:51ч.

    Си към Путин : "Скъпи приятелю, свидетели сме на събития, които стават веднъж на 100 години ! " Председателя Си трябва да вземе Тайван през 2027г а за тази цел да намали боеспособността на американската армия и затова спира редките метали. Европа, като васал на САЩ тоже го отнася. За да улесни задачата на Си Путин трябва да разшири войната най-вероятно с инвазия в Молдова. Руското общество вече се подгрява, че " в Молдова притесняват "рускоезичните" и, че Молдова изпраща "терористи" в Русия"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе чудя се...

    14 Апр 2025 13:40ч.

    Как Великата Британия сдаде Хонконг на Китай? После и Макаото замина. А Тайван е въпрос на време. Тайван за Китай е като Македония за България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП

    14 Апр 2025 13:55ч.

    Аз по-скоро се чудя как КИтай не си взе Хонг Конг още през 1966, когато се сдоби с атомн бомба. Истината е, че имаше100 годишен договор за "аренда на Хонг Конг" от 1897. И кат изтече Китай си го взе. С Тайван ще е трудно защото няма сухопътна връзка с материка. А във военната наука няма нищо по -сложно от МОРСКИ ДЕСАНТ...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗИП ли си или ЗИЛ

    14 Апр 2025 15:24ч.

    ЗИП-чо, не знам дали е от халюциногенте които вземаш, но приписваш свръхестествени способности на Русия и Китай, които, уверявам те, не притежават.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До:Абе чудя се...

    14 Апр 2025 15:33ч.

    Нали Тайван е и сега част от "един Китай"? Че и международно признат, включително от САЩ. Сами ли ще се нападат?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До: До

    14 Апр 2025 17:57ч.

    Ами тогава защо САЩ са се закахърили така за Тайван?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    14 Апр 2025 18:01ч.

    “ как КИтай не си взе Хонг Конг”. Нещо подобно каза американски политик на китайски. Китаеца му каза: “Вие провеждате политика с перспектива няколко години. Ние провеждаме политика с перспектива - столетия.”

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Керпеден

    14 Апр 2025 13:26ч.

    КНР започна лека продажба на доларови активи на ФЕД- резултата се вижда по табелите на чейнджа

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Табела

    14 Апр 2025 15:31ч.

    Пазара на валутите е 100% спекулативен, както и много манипулативен. По-слаб долар води само до засилен износ т.е. още пари към САЩ. Курсът няма нищо общо с някакво разпродаване на купен дълг, да не говорим, че този процес бързо се обръща срещу държащия дълга. Ако това беше някакъв сериозен инструмент Китай щеше да продаде всичко. Табелата в ченджа е само това - табела.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За "умната" Табела

    17 Апр 2025 15:49ч.

    А ефектите от ниския курс на долара и срива в курса на ценните книжа не се изчерпват само с двата изброени от теб. По-евтин долар означава и по-високи вътрешни цени и оттам на засилено социално напрежение и срив на социалния мир. Всички знаят за унищожителната икономическа криза в САЩ 1929-33 г, призвшкана от срив в борсите повече няма да ти отварям очите, защото ти явно не сваляш розовите си очила.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фют

    17 Апр 2025 18:28ч.

    В "Икономиката в един урок", връзки към която тук многократно давах, Хенри Хазлит го обяснява на ясен език още в увода. Задачата на всеки един елит, освен на некадърния ;-) , е да мисли дългосрочно за интереса на цялата популация пребиваваща на съответната територия. Социалния "мир" е един от най-важните компоненти на тоя "интерес". Но имайки в пред вид, че в България пребивават предоминантно от втория вид - краткосрочни частни интереси не би следва да е изненада мисленето на доста от пишещите по форумите. Не ми се рови за Атнас Буров, той добре го описваше също, обяснявайки на Памукчиев какво чака комунистите начело на власта ;-) . Ама той е бил съвременник на Хазлит. Т.е. времето си възпитава и хората. Днешните са "възпитани" от последните 20-30 години. Така, че надежда всяка тука оставете. Подобно на загубеното поколение на Япония след 1989-а срива на японския индекс, та до днес. Иначе, така е, ефектите от силен долар са за предпочитане при дългосрочна политика. Разбиа се е ясно и кои са губещите от такава политика. Така, че не очаквайте нещо ново. https://www.youtube.com/watch?v=ghQ5uHb-UNg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Керпеден

    14 Апр 2025 14:55ч.

    Продажбите започнаха преди една година!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    14 Апр 2025 18:13ч.

    Китай държеше един трилион и триста милиарда долара от американският дълг. Сега държи около 750 милиарда. Не е лесно да си вземе парите. Трябва да изчака фиксираният срок да изтече или да продаде на някого друг, но мераклиите да купят са малко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    14 Апр 2025 16:15ч.

    Спират доставките на ниобий(необходим за мощни постоянни магнити, но и за опитически стъкла). Тоест-без перки, МАГЛЕВ, електромобили(или поне не и с висока ефективност)дробове на батерии. Европа няма да по страда ,и без друго тия компоненти внася наготово.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Керпеден

    14 Апр 2025 16:43ч.

    РФ се оттърва в значителна степен от активите си в "$ " за сметка на историческия връх на златните си резерви през 2024г. СА започна търговия с петрол в юани, както и много от страните в БРИКС + партньори, без да се отказват от "$" засега. Но да видим развитието по-нататък...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    14 Апр 2025 16:50ч.

    ,Мечтата на Тръмп за слаб долар може лесно да се сбъдне, достатъчно е Китайската Народна Банка ударно да разпродаде американските облигации, но курса на акциите няма да се вдигне, ако нашият мито 200%, при това без отлагане. Но ККП се стреми към "пълна заетост" и не рискува Голяма депресия. Но с риж маймун за Глобален хегемон може и да им падне пердето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    14 Апр 2025 16:59ч.

    Още под голям цирк ще е кога Китай въведе експортни мита за САЩ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба

    14 Апр 2025 17:56ч.

    Мисля, че това ще се случи с електрониката

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    14 Апр 2025 17:19ч.

    САЩ все още са "Велика Сила". Статут получен на финала на двуактната пиеса " световни войни". Но от лакомия, "всичко или нищо", са на път един риж нар из ма ток да ги погребе. А е рано да от по два те ЕС. Както казва камарад Ван(да не припомням че китайската именна система е огледална на нашта-не му викам " Ванката", а другарят Иванов)ЕС е важен център на много полюсният свят. Хегемонът умря, да живее реалполитик.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    14 Апр 2025 18:19ч.

    Напротив. Тръмп се опитва да ги спаси, но е почти невъзможно. Печатането на пари, доходи на банките от банкови услуги, раздаване купони за храна на бедните за да не умрат от глад - разложи обществото. Няма стремеж, няма конкуренция, няма желание за работа. САЩ нищо не произвеждат и всичко внасят. Затова са митата на Тръмп с надежда да върне производството в САЩ, но за сега не му се получава и няма да му се получи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лицемер

    14 Апр 2025 18:18ч.

    Някъде другаде трябва да търсим отговора. Предстоящите преговори между САЩ и Иран. КНР е плътно зад Иран. И не ще да позволи Иран да бъде атакуван от САЩ при еветуален провал на преговорите. От друга страна на Тръмп му е необходимо да измести погледите от митническата политика , която води в друга посока. На Тръмп ще му е необходим военен конфилк за тази цел. С Русия не става. На времето след аферата на Клинтън с Моника, САЩ нападнаха Сърбия и успешно всички "забравиха" за похожденията на Президента. А инъче ЕС за пореден път се оказва от страна на "булката".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    14 Апр 2025 18:32ч.

    Тръмп мисли през бор новият индекс, Путин-през визьора на т34, Си има зад гърба си пет хиляди години цивилизация, от които четири хиляди "упадък"," кризи" ,"залез". и няма къде да бърза заради еднодневки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи