Празничните разходи по кредитни карти в САЩ достигнаха $ 980 млрд. 28% още не са изплатили подаръците за миналата година

Празничните разходи по кредитни карти в САЩ достигнаха $ 980 млрд. 28% още не са изплатили подаръците за миналата година

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

В навечерието на празниците много американци вече бяха натоварени с рекорден дълг по кредитните си карти. И все пак потребителските разходи в САЩ се очаква да достигнат нов връх през този сезон, пише CNBC.

Националната ритейл федерация съобщи миналата седмица, че разходите между 1 ноември и 31 декември са „очевидно напът“ да достигнат рекорд между 979,5 млрд. и 989 млрд. долара.

„Увеличаването на работните места и заплатите, скромната инфлация и добрият баланс доведоха до солидни празнични разходи“, каза в изявление главният икономист на федерацията Джак Клайнхенц.

Но други доклади показват, че много купувачи все повече разчитат на кредитни карти, за да извършват празничните си покупки.

До този момент 36% от потребителите са поели дълг през този сезон, установи скорошен доклад на LendingTree. А тези, които са на червено, са натрупаха средно 1181 долара задължения спрямо 1028 долара през 2023 г., според проучване сред повече от 2000 възрастни.

„Никой не трябва да се изненадва, че толкова много американци са задлъжнели през този празничен сезон. Цените все още са много високи и това означава, че много американци просто не са имали избор“, каза Мат Шулц, главен кредитен анализатор на LendingTree.

„Инфлацията все още е голяма работа в тази страна и оказва огромно влияние върху финансите на хората, включително празничните им разходи“, заяви той.

Според друг доклад 28% от потребителите на кредитни карти не са изплатили подаръците, които са купили миналата година, показват данните на NerdWallet, събрани сред 1700 възрастни през септември.

В някои случаи готовността на американците да харчат е знак за увереност, отбеляза Шулц. Някои със сигурност са поели дълг, защото не са имали друг избор, докато други са го направили, защото са искали да се поглезят малко и не са се притеснявали да платят малко повече, за да получат това, което те или техен любим човек наистина иска, допълва той.

Кредитните карти обаче продължават да бъдат един от най-скъпите начини за заемане на пари. Средният лихвен процент по кредитна карта в САЩ в момента е повече от 20% — близо до исторически връх.

От тези хора, които имат дългове, 21% очакват, че изплащането им ще отнеме пет месеца или повече, показват още данните на LendingTree. При тези темпове  главоломно високите лихвище струват скъпо, според Шулц.

„Това означава по-малко пари, които да отделите за други големи цели за новата година, като увеличаване на фонда за спешни случаи или спестяване за колеж“, посочва той.. „В по-крайни случаи това може да означава, че ще сте по-неспособни да плащате основни задължения или да купувате храна. И в двата случая това е голяма работа“, допълва Шулц.

Източник: investor.bg

 

 

Коментари

  • "Очевидно напът"

    29 Дек 2024 16:11ч.

    Ти да видиш!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • „В по-крайни случаи това може да означава, че ще сте по-неспособни да плащате основни задължения или да купувате храна. И в двата случая това е голяма работа“, допълва Шулц.

    29 Дек 2024 17:13ч.

    Наистина голяма работа.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • „Инфлацията все още е голяма работа в тази страна"

    29 Дек 2024 17:14ч.

    Това от китайски ли е превеждано?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    29 Дек 2024 19:19ч.

    Както и да го смятаме -целият шопинг на триста милиона Америка е по-малко от профуканоти от Камала Харис за изборите, дет насреща има само махмурлук и дългове

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • салуд

    29 Дек 2024 19:24ч.

    Малко над милиард ѝ струваше кампанията, тука гонят трилион. Ма нормално е нулите да бягат по празниците. Наздраве!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    29 Дек 2024 19:37ч.

    Прав си. Напоследък нулите за нула ги имам. Карай, празничното пазаруване на кредит е като филм с Чаплин. Счупените джамове вдигат БВП. Не ги мисли. По Кейнс са "суперпотребител", инак сме в капана на свръхпроизводството. Наздаве(мъчи ме някаква корона и грея гроздова с мед(мискетова) , по неизвестни причини са ме нарочили че киселото зеле , освен червен пипер и зехтинец, консумирам с водка. Варвари! Водката само чиста и запотена, без оправдания!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    30 Дек 2024 0:47ч.

    https://www.youtube.com/watch?v=izqhtBPd4VQ :-) https://www.youtube.com/watch?v=1x-D8-1ilwI&list=PL6EF300C10AC5999C Горе долу това правят всички правителства от 90-та до сега. За това и в България нищо кой знае какво сериозно не е построено а само кенскиянски илюзии ;-) . И името на премиер министрите е без значение . Войната също е кейнсиянско дело ;-) !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    30 Дек 2024 1:04ч.

    На душа лежат спомени тежки, злобна ги памет често повтаря, в гърди ни любов, ни капка вяра, нито надежда от сън мъртвешки да можеш свестен човек събуди! Свестните у нас считат за луди, глупецът, вредом всеки почита: „Богат е“, казва, пък го не пита колко е души изгорил живи, сироти колко той е ограбил и пред олтарят бога измамил с молитви, с клетви, с думи лъжливи. И на обществен тоя мъчител и поп, и черква с вяра слугуват; нему се кланя дивак учител, и с вестникарин зайдно мъдруват, че страх от бога било начало на сяка мъдрост... Туй е казало стадо от вълци във овчи кожи, камък основен за да положи на лъжи святи, а ум човешки да скове навек в окови тежки! Соломон, тоя тиран развратен, отдавна в раят нейде запратен, със свойте притчи между светците, казал е глупост между глупците, и нея светът до днес повтаря - „Бой се от бога, почитай царя!“

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи