Китай използва цифровия юан (e-CNY), за да стимулира потреблението в засегнатата от пандемия икономика, а в бъдеще се очакват още приложения за повишаване на прозрачността и ефективността на публичните политики.
В понеделник южният град Шънджън започна да раздава 30 млн. юана (4,5 млн. долара) под формата на цифрови пари, за да съживи потреблението и да подпомогне бизнеса. Това се случва няколко дни след като новият окръг Сюн'ан в северната провинция Хъбей започна подобна кампания за раздаване на "червени пакети" на стойност 50 милиона юана.
Китай е в челните редици на световната надпревара за разработване на цифрови валути на централните банки. Субсидията за електронния юан може да насърчи потреблението и развитието на използването му.
По данни на централната банка в края на 2021 г. трансакциите възлизат на 87,6 млрд. юана, като са открити 261 млн. индивидуални електронни портфейла.
"Преди, когато правителството отпускаше субсидии, можеше да има някои пречки, преди парите да стигнат до бенефициентите. С електронния юан парите отиват направо в ръцете им", казва Г. Бин Джао, старши икономист в PwC Китай.
Джао добави, че в бъдеще правителството може да използва e-CNY за изплащане на пенсии, данъчни субсидии и дори за инфраструктурни разходи.
Ся Чун, главен икономист в капиталовия мениджър Yintech Investment Holdings, заяви, че e-CNY е по-ефективен и по-бърз по отношение на субсидиите от традиционните фондове, въпреки че според него размерът на настоящия стимул за потребление е твърде малък.
Лин Ифу, икономист в Пекинския университет, заяви в реч по-рано този месец, че Китай трябва да отпусне 1000 юана на всяко семейство в ограничени области, като половината от тях могат да бъдат в цифрови юани.
В последната кампания потребителите в Шънджън могат да участват в лотария за спечелване на електронни юани, които могат да се използват за пазаруване онлайн или в магазина. В Ксионган субсидиите за цифрови пари могат да се използват за закупуване на стоки като храна, домакински уреди и мебели.