Съобщенията за планове на американските власти и бизнесмени, близки до Вашингтон и Москва, за активиране на газопровода "Северен поток" силно са разтревожили германското правителство и Европейската комисия (ЕК). Германският канцлер Фридрих Мерц възнамерява да пресече в зародиш разговорите за възобновяване на доставките на руски газ, пише Financial Times. Той се е договорил и с ЕК за въвеждане на общоевропейски санкции срещу газопровода.
Правителството на Мерц тази седмица одобри забрана за експлоатацията на "Северен поток" като част от нов кръг от санкции на ЕС срещу Русия. Канцлерът се стреми да задуши всеки дебат у дома относно ползите от потенциално възобновяване на газовото сътрудничество с Москва, казаха пред изданието трима служители, запознати с въпроса.
Миналата седмица председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен спомена "Северен поток" като част от "новия пакет санкции", върху който в момента работи нейният екип. Преди това тя се е консултирала с Мерц, който е подкрепил този ход, казва източник запознат с дискусиите.
Очаква се ограниченията на ЕС да бъдат наложени на швейцарската Nord Stream 2 AG, която притежава газопровода Nord Stream 2 (една от двете му линии не беше повредена по време на саботажа през септември 2022 г.), както и на всички други компании, руски или други, които се опитват да възобновят работата и поддръжката му, казали източниците на FT.
Според тях ЕК възнамерява да започне официални дискусии по въпроса с представители на страните този уикенд.
Германия няма права върху газопровода, но тъй като той минава на нейна територия, трябва да го сертифицира. Процесът започна през 2021 г., но тогавашният канцлер Олаф Шолц го спря на 22 февруари 2022 г., когато Кремъл обяви официалното си признаване на сепаратистките републики "ДНР" и "ЛНР".
През март тази година се появиха съобщения, че бизнесмени, свързани с Вашингтон и Москва, се опитват да рестартират газопровода. Такива планове кроят по-специално Матиас Варниг, бивш шпионин на източногерманската тайна служба ЩАЗИ, приятел на Владимир Путин и главен изпълнителен директор на „Северен поток 2“, който искаше да привлече американски инвеститори за това като част от установяването на отношения между Русия и новата администрация на САЩ. Преди това американският финансист Стивън Линч, който има опит в работата в Русия, изрази интерес към придобиването на "Северен поток 2" от намиращия се в процедура по несъстоятелност Nord Stream 2 и към последващото му рестартиране.
Подобни съобщения накарали Мерц да започне обсъждане с официални лица в Берлин и Брюксел на начините за предотвратяване на възобновяването на "Северен поток", казал един от източниците на FT. Според него добавянето на „Северен поток 2“ към списъка със санкции на ЕС „потенциално премахва политическия проблем за него [Мерц]“. Освен това Мерц се опитва да "европеизира" съдбата на газопровода по този начин, за да не се налага Берлин сам да устоява на натиска от САЩ и Русия, казал друг служител.
Има и вътрешен натиск: след като САЩ започнаха опитите да решат руско-украинския военен конфликт, в Германия се засилиха разговорите за възможно възобновяване на доставките от "Газпром" след мирно споразумение. Евтиният газ би помогнал на германските компании, страдащи от високите цени на енергията. Затова политиците, особено в източните германски провинции, получавали съветски, а след това и руски газ, започнаха да призовават за връщането му на германския пазар. Някои енергийни компании в други страни също не изключват тази възможност.
Крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", която спечели повече от 20% на националните избори през февруари, също се обяви в полза на възобновяването на работата на "Северен поток" и беше подкрепена предимно от избиратели в източните провинции.
Източник: mediapool.bg