Американски хедж фонд поема “Балкански поток”

Американски хедж фонд поема “Балкански поток”

Автор: Екип на Труд news

Американският хедж фонд Elliott Investment Management, който през последните месеци е много активен към сделки в Европа, има интерес към „Балкански поток”, коментира пред журналисти в Народното събрание лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. 

Информацията за евентуална сделка, която “Труд news” вече публикува, бе съобщена първо в The Wall Street Journal миналия петък - на 9 май, а високопоставени източници, близки до Министерския съвет тогава лаконично отбелязаха, че “има разговори в тази посока Elliott да поеме “Балкански поток”.

Според WSJ, американският инвестиционен фонд води преговори за закупуване на дял от инфраструктурни активи, включително тръбопровод, по който се пренася руски природен газ за Европа - сделка, която може да се превърне в образец за съживяване на някога могъщия енергиен бизнес на Москва чрез включване на американски инвеститори. Elliott Investment Management, който е оглавяван от милиардера Пол Сингър, обмисля да придобие дял в българското продължение на газопровода “Турски поток”, както и достъп до мрежа от центрове за данни, кабели за данни и други инфраструктурни активи, написа WSJ.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи Elliott Investment Management като един от водещите инвеститори за Европа.

На въпрос на журналисти водят ли се преговори с американски хедж фонд за продажба на Балкански поток, лидерът на ГЕРБ Борисов вчера заяви: “Продажба - не. Но влизането на мощни, от топ 3, инвеститори в България като Elliott, като Rheinmetall (германски концерн, производител на автомобили и оръжия, б. р.), биха били много добре за българската енергетика. За продажба не става въпрос, става въпрос за влизане в и увеличаване на капацитета. Виждате какво се случва в Саудитска Арабия, срещите на президента Тръмп, целият свят очаква разговорите в Истанбул. Работим активно, правителството има цел - еврозоната, но догодина целта трябва да бъде работни места, заводи, фабрики, икономика, индустрия - само това вдига благосъстоянието”.

Американският хедж фонд, базиран в Ню Йорк, наскоро е подписал споразумение за поверителност с държавния газов оператор “Булгартрансгаз”, а представители на Elliott са провели среща с български правителствени служители в София в края на април, за да обсъдят потенциалната инвестиция, съобщи и Pipeline Journal. От изданието посочват, че българските представители виждат в евентуалното участие на американски инвеститор възможност за укрепване на двустранните отношения със САЩ, както и за повишаване на устойчивостта на енергийната инфраструктура срещу геополитически рискове.

Целевата инфраструктура включва българската отсечка на “Турски поток” - ключов маршрут за пренос на руски природен газ към Европа през Турция и Черно море. След прекратяването на транзита през Украйна на 1 януари 2025 г., газопроводът се превърна в единствения действащ маршрут на Газпром за доставка на газ към континента, припомня Pipeline-Journal. И още, че “Турски поток”, част от който е “Балкански поток”, доставя газ до страни като Сърбия, Унгария, Румъния, Гърция, Босна и Херцеговина и Северна Македония, като общият му годишен капацитет възлиза на 31,5 милиарда кубични метра.

Милиардерът Пол Сингър е основател и ръководител на Elliott Investment Management

Elliott Investment Management, който е сочен за един от водещите американски хедж фондове, активно разширява инвестиционното си присъствие в Европа, показват съобщения в медиите от последните месеци. Освен, че беше анонсирано как Elliott води предварителни преговори за инвестиции в българската част на газопровода “Турски поток” - “Балкански поток”, фондът придоби близо 5% дял в British Petroleum (BP), което го прави третият по големина инвеститор в компанията. Американският хедж фонд има активни интереси в енергийни проекти в Германия и прилага глобален инвестиционен подход с добавена стойност и постоянна възвръщаемост на инвеститорите.

Към 31 декември 2024 г. Elliott управлява активи на стойност приблизително 72,7 млрд. щатски долара.

Борсите и инвеститорите по света следят Elliott Investment Management, защото фондът е един от най-влиятелните и включването на фонда в дадена компания обикновено води до покачване на акциите ѝ.

Известно е, че Elliott често влиза с големи инвестиции, които подсилват баланса на компаниите. С тяхно участие консорциумите по-лесно се позиционират пред други глобални инвеститори. Хедж фондът има изключителен подход към оптимизиране на разходи, прозрачност при управлението на активите и стратегическа тежест при водене на преговори.

Милиардерът Пол Сингър е основател и ръководител на Elliott Investment Management. Сингър има репутация на твърд и безкомпромисен преговарящ и има репутацията на един от най-влиятелните финансисти в света, с голямо въздействие както в корпоративните бордове, така и в геополитически тенденции. Сингър е виден поддръжник на кандидатите на Републиканската партия и е дарил общо 7,5 млн. долара на комитетите за политическо действие Make America Great Again и Preserve America, които са свързани с преизбирането на американския президент Доналд Тръмп, според подадените документи във Федералната избирателна комисия.

Борсите и инвеститорите по света се съобразяват с Elliott Investment Management, защото фондът е един от най-влиятелните инвеститори с дълга история на успешно оказване на натиск върху компании за стратегически промени, коментират икономисти.

Пазарите следят внимателно всяко действие на Elliott, тъй като включването на фонда в дадена компания обикновено води до покачване на акциите ѝ. Репутацията на Elliott го прави фактор, с който борсите и компаниите не могат да не се съобразяват.

Българска тръба може да замести “Северен поток”

Българската газова инфраструктура е достатъчно ключова за достъп до целия Европейски съюз, за да привлече инвеститор от ранга Elliott Investment Management, коментираха специалисти от газовия сектор.

Тръбата от “Балкански поток” е част от газопреносната мрежа на “Булгартрансгаз” и ако някой иска да инвестира в мрежата, единият вариант е да се купуват акции от държавна “Булгартрансгаз” - Еднолично акционерно дружество (ЕАД), коментираха пред “Труд news” енергетици с дългогодишен опит в управлението на стратегически за отрасъла дружества.

По думите им, държавното ни дружество притежава тръбопроводите, няма отделна тръба “Балкански поток”, в която да може да се инвестира отделно, има отделна тръба на интерконектора ICGB, където акционери са “Български Енергиен Холдинг” ЕАД и гръцки оператори, но инвестиция в “Балкански поток” би означавала частична приватизация на “Булгартрансгаз” ЕАД.

В същото време българската газова инфраструктура е достатъчно ключова за достъп до целия Европейски съюз, за да привлече инвеститор от ранга Elliott Investment Management, коментираха специалисти от газовия сектор.

Тук идва моментът, че газопреносното ни дружество е в забранителния списък за приватизация, припомниха експерти и посочиха, че в списъка са и всички енергийни дружества. Ако националният интерес налага, то приватизация дори и на минимална част, трябва да мине през Народното събрание.

Според тях е възможно новопостроената тръба от Провадия до сръбската граница, която приемаме, че е Балкански поток, да бъде извадена от активите на дружеството и да бъде позиционирана в отделен актив на отделна компания. Но в този случай вече се поставят въпросите за съществуващите договори за транзит на газ по тръбопровода - как ще действат те и ще продължат ли да важат споразуменията по тях. Забранителният списък за приватизация обаче може да се заобиколи с бъдеща инфраструктура.

Възможно е да се прави сделка с бъдеща инфраструктура - т. е. може да се влиза в консорциуми за нови проекти. Ако има интерес към строителство на втора тръба и разширяване на капацитета, каквито очаквания и индикации има, това означава, че е необходим и инвеститор. Втората тръба за газ на практика ще е разширение на Турски поток, това ще е алтернатива на Северен поток и точно това съоръжение може да се прави от консорциум. Ако се инвестира във втора тръба за газ, след това инфраструктурата, която е към нея, може да бъде допълнително продавана, да се инвестира допълнително и т. н. Идеята е Балкански поток да замести капацитетите на “Северен поток”, отбелязаха още пред “Труд news” специалисти от енергийните среди.

Както е известно, операторът на газопровода “Северен поток”, компания, регистрирана в Швейцария, e 51 процента собственост на “Газпром”, а останалите дялове са разпределени между големи германски, френски и нидерландски компании. “Северен поток” е в сложно финансово състояние и е под специален надзор от швейцарски съд, като само преди дни по информация на западни медии стана известно, че компанията е постигнала споразумение за преструктуриране на дълговете си с кредиторите, което є позволява да избегне незабавен фалит. Припомнен бе и фактът, че Брюксел поддържа твърда позиция срещу възобновяването на проекта, като планира забрана на нови договори за внос на руски газ до края на 2025 г. и прекратяване на съществуващите до 2027 г.

След саботажа през септември 2022 г., при който три от четирите тръби на “Северен поток 1” и “Северен поток 2” бяха повредени, само една от тръбите на “Северен поток 2” остана технически непокътната, но не е в експлоатация. В края на март руският външен министър Сергей Лавров обяви, че Москва и Вашингтон обсъждат въпроса за “Северен поток”.

Транзитът на газ в цяла Европа предстои да бъде решен отново и в следващите месеци трябва да очакваме нови решения, посочиха в тази връзка енергетици пред “Труд news”.

Европа се опитва да ограничи спекулациите на пазара на газ. Хранилищата са двойно по-празни

През отминалата зима газовите хранилища в цяла Европа се изпразниха по-бързо заради минусовите температури.

Към средата на май 2025 г. газовите хранилища в Европейския съюз са запълнени на приблизително 43% от капацитета си, отбелязвайки увеличение от 35% в края на март. Нивото е по-ниско в сравнение със същия период през 2024 г., когато запълняемостта за този период беше 62,7%. Отделните държави вече изразиха съмнения, че хранилищата могат да достигнат 90% запълняемост до края на октомври, каквито насоки имаше от ЕК.

С 425 гласа “за”, 106 “против” и 43 “въздържал се” в края на миналата седмица Европейският парламентът одобри предложението на Комисията за удължаване на схемата на ЕС за съхранение на газ от 2022 г. до 31 декември 2027 г., като мярката е предназначена да гарантира сигурността на доставките на газ преди зимния сезон. Членовете на ЕП внесоха няколко изменения, за да облекчат напрежението на пазара на газ, тъй като спекулациите около съществуващата задължителна цел за 90% запълване на запасите до 1 ноември всяка година доведоха до повишаване на цените за презареждане през лятото.

ЕК постави неизпълними граници на запълняемост на газовите хранилища на страните-членки в началото на тази година, а в момента идеята е изискването на запълване да бъде намалена от 90% на 83%, като тя трябва да бъде постигната в рамките на периода от 1 октомври до 1 декември всяка година. Държавите членки ще могат да се отклоняват с до четири процентни пункта от целта за запълване в случай на неблагоприятни пазарни условия, като прекъсване на доставките или високо търсене. Комисията може да увеличи това отклонение с до четири допълнителни процентни пункта, ако тези пазарни условия продължат.

Цените на природния газ в Европа се задържат над €35/MWh, отбелязвайки ръст спрямо предходната седмица. Припомняме, че от септември месец 2024 година TTF индексът на природния газ на Нидерландската борса бележеше непрекъснат ръст, което доведе до увеличаване на цената на газа в цяла Европа, включително и в България.

Със съкращения.

Източник: "Труд"

 

 

Коментари

  • Необичаен

    16 Май 2025 8:36ч.

    Ясно. Пак се подмазваме на Великия оранжев брат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бойко Българоубиец отново е изрекетиран д аси плати такса спокойствие

    16 Май 2025 9:27ч.

    Отново с народните пари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Марин Я.

    16 Май 2025 10:43ч.

    Концесии, хеджфондове, продажби. Тъй правят нашите толупи-управници, защото друго не могат. Канадските чифути концесионираха златото на Средна гора, сега ню-йоркския чифутин фондаджия Пол Сингер ще се намеси яко в “Балканския поток”. Кавичките са защото такъв не съществува. Истинското име на потока е Турски поток. Сега еврогейците ще са щастливи, че ще получават “американски газ” и няма повече да квичат. Народът си кюти и сам си надява хомота. Ашколсун.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • OLD

    16 Май 2025 8:37ч.

    Няма дъно този съвременен"Хаджипенчович". Не казва колко влизат в бюджета на 100 % от таксите? И защо да ги даваме на друг? И не е сам. Още поне 600К? И няма на хоризонта нито "Ивайло-Бърдоква" нито "Крали Марко" нито "Радецки" на Христо Ботьов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Окупираният вилает от Пентагона

    16 Май 2025 8:40ч.

    неа право на глас, освен при Галя, с мишката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мечтая да работя в офиса на някой хедж фонд или нещо друго такова модерно засукано

    16 Май 2025 8:39ч.

    писна ми да мъждукам в тая мазна воняща гостилница

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така би казал

    16 Май 2025 8:43ч.

    съветникЪт на банкера дон Кихот, в днешната реалност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    16 Май 2025 8:46ч.

    Да се чуди човек как толкова години газотранспортната ни система е работила без американски хедж фонд.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мария...

    16 Май 2025 8:46ч.

    "проф. Румен Гечев - На живо в предаването Разговор"-https://www.youtube.com/watch?v=gXHxV1lDmBw Аре, честито на гъбарите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ФЪРКАТИЧКО

    16 Май 2025 8:54ч.

    Охх, мила, ами аз не съм гъбарка и най-редовно и откак се помня гласувам все за Костов и седесето, разбира се, пък какво взе, че ни дойде връз клетите главици... ❤️😊😭

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фют

    16 Май 2025 8:55ч.

    Гечев да пита баш боса на БНБ, кой му е реалния началник ;-) . И дали ходи регулярно до централата на банката за международни разплащания ;-) . В другата тема съм дал едно интервю на Тъкър Карлсън с една смела жена ;-) . Иначе работата е като в тоя филм, https://kinogo.fm/2698-poslednij-ohotnik-na-demonov-2024.html . За некромансери иде реч :-) ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Даааа

    16 Май 2025 8:47ч.

    Това значи: Няма да платим нищо, но ще ви вземем печалбата и ще ви закриляме да крадете народа си. Будата е за разстрел, като гнусен национален предател.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Той така и ще свърши

    16 Май 2025 9:30ч.

    Няма друг вариант за него.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    16 Май 2025 8:49ч.

    това е много лоша перспектива за българия сащ нямат никаква работа в този раион и особено в проблемите в газа не ни трябва на баир лозе ще ни пати главата какво ще остане от българия при тази комбинация турция-сащ мислете

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фют

    16 Май 2025 8:58ч.

    Хедж фондовете имат работа навсякъде. Иначе няма заеми, т.е. малки пенсии и т.н. Не искам да ставам пророк, ама поинтересувайте се как гърците затънаха в капана, в който са днес. Така, че който живее със заеми ... и т.н. Лично на мен ми допада името на фонда, но нямам време за повече разяснения :-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • камилата

    16 Май 2025 9:02ч.

    къф тоа паткан ,че той ще казва купуват или не , "щели да инвестират" хахаха хората КУПУВАТ тикво ,никой няма да инвестира в тази смотана територийка ,а и пътник си мой ,пътник,ако си мислиш ,че шиши ще ти пусне аванта до края на годината.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    16 Май 2025 9:06ч.

    Балкански поток беше много лош проект. Почти всички партии (тези, които се заявяват като евроатлантически) го проклинаха, като много скъп и губещ, а се оказа, че той в момента храни Булгартрансгаз. Добре, но всяко печелещо държавно начинание у нас не може да съществува, защото през 90-те години "демократите" ни обясняваха, че не може да съществува, защото "държавата е лош стопанин". Какво да правим сега с печелившия държавен газопровод-ами да сетихте се - трябва да се приватизира. Местните хиени не можаха да се споразумеят, кой да го вземе, затова нашия голям "брат" отвъд океана ще разреши спора, като го вземе той! На ходещите за гъби по време на избори не им се полага да печелят! За съжаление това е извода и колкото да ви се струва лош това е справедливата реалност! Сами сме си виновни в Родината ни да се нароят толкова много новоеничари.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На крепящите чрез гласуване фалшивата пазарна евроатлантическа демокрация не им се полага да имат чувство за достойнство

    16 Май 2025 9:35ч.

    А печалби за нас никога не са били предвидени, от мига, в който направихме погрешната геополитическа ориентация. Сами влязохме в стомаха на тази храносмилателна система. А изборите у нас нямат никакво влияние върху състава на парламента. Събират се бюлетини, които мигом се изхвърлят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Събират се бюлетини, които мигом се изхвърлят.

    16 Май 2025 10:27ч.

    С тая ли глупост се успокоявате?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    16 Май 2025 9:08ч.

    Турски поток е построен за американците, отдавна ви го казах, ама вие все не вярвахте... големия смях беше, че много хора се вързаха на неговата смелост... ти да видиш 🤣

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • За ерусалимскте американци имате предвид

    16 Май 2025 10:34ч.

    "Вавилонската кула" дето строят из Европа (виж сградата на европарламенга в Страсбург едно към едно) трябва да се захранва от едно място за да контролира омешаните до обезличаване европейските народи. Подмяната върви с всякакви средства. Затова е толкова силно натискана СЪПРОТИВАТА срещу ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗУЧАВАНЕ дори по избор на ПРАВОСЛАВИЕ или Добродетели! Образовани българите са напълно непокорни! :)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • никой

    16 Май 2025 9:19ч.

    честит инвеститор ганьо! лошият руски газ сега ще стане много добър атлантически на приятна цена! ганьо е най щастлив с американска надценка, аааа а путин сега ще се пукне от яд че няма такъв мощен инвеститор!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Констатация

    16 Май 2025 9:20ч.

    Бяхме путинисти е меркелисти, после урсулисти, а сега сме тръмписти. Накрая ще станем ердоганисти и всичко ше приключи...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пеевски ибрик

    16 Май 2025 9:53ч.

    Аз съм Шишивист

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бобо

    16 Май 2025 9:55ч.

    Жалки, жалки управляващи, а Борисов е най-големият страхливец и предател. Как тъй сам решава, то ще тане като със самолетите, - за Борисов лапачката, за народа - гола вода.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • че кога е било друго

    16 Май 2025 10:00ч.

    не свикнахте ли бе

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пак ще напълним

    16 Май 2025 9:57ч.

    хазната от тия големи инвестиции както и от златните ни мини, но на чуждата държава колонизатор! За нас--дълговата спирала и в клуба на суперзадлъжнялите- Еврозоната!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бойко от Бамкя Българоубиец

    16 Май 2025 10:06ч.

    Да живее Руско-Турско-Американската дружба и магнитската свобода, милЯрдите ми и испанските колибки домочадие то. Да го ду*ат Българите и България, нали аз съм си добре кво ми пука за лошия матрял и мисирките, тях ги ту-тууууу с 200 у д*парата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хедж фонда какво ще подобри, газта си пътува без проблем по българската тръба?!

    16 Май 2025 10:11ч.

    Хедж фонда що не вземе и тръбата през Турция? Защото целта е да се елиминира Турция и руския газ напълно! .... До няколко години Израел почва добива на газ от морето и трябва пазар, Урсула подписа вече милиарден договор с тях. ..... БЪЛГАРИЯ НЕ ПЕЧЕЛИ НИЩО от от това, че тарикати ПОСРЕДНИЦИ с ГОЛЯМО РЕНОМЕ нахалстват да яхнат държавата и народа ни като паразити да пълнят гушки. Хедж фонда не притежава нито ресурсите, нито тръбите, нито потребителите - първото засега иде от Русия, а другите два компонента - са на България! И искат да ни ги отнемат, защо? За да сме българите покорни контролирани несвободни в развитието си... Прогресът не идва чрез нахалството и принудата на един алчен и завистлив народ над чужди народи, с които няма нищо общо!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И искат да ни ги отнемат, защо?

    16 Май 2025 10:33ч.

    Щото има гарантиран ресурс и гарантиран пазар за него, т.е. имаш гарантирана и предвидима печалба с нулев риск. И понеже не можеш да се закачиш на тоя клон по нормален начин, разчиташ на корумпирани, страхливи и зависими политици да те наместят там. Неслучайно газовата инфраструктура е в забранителния за приватизация списък. Освен всичко останало, е и елемент от националната сигурност. Но след като това последното отдавна го няма, няма и проблем. Джон Пъркинс е описал процеса, въпреки че при нас и за едно "конграчулейшънс" са готови да те продадат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Референдум за газопровода Балкански поток - касае Националната сигурност!

    16 Май 2025 10:21ч.

    100% държавна собственост на Стратегическия обект Балкански поток, който България си е построила - МОЖЕ ДА ПРИЕМА ЧУЖДИ ЧАСТНИЦИ - САМО С РЕФЕРЕНДУМ - капиталистическата демокрация нали така ни убеждава от 35 години - хората избирателите решават бъдещето си, а не лошите диктатори еднолично!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Реалист

    16 Май 2025 10:26ч.

    Ясно: На кражбата от държавата и подаряване на БЕЗЦЕНЕН национален актив му се вика " ВЛИЗАНЕ". Цитат на Б.Б. - "За продажба не става въпрос, става въпрос за влизане в и увеличаване на капацитета." ХА-ХА!!! Това вече е национална катастрофа / заедно с насилственото ни " влизане " в еврозоната. Явно новата думичка за ограбване и и предателство на българския народ е "ВЛИЗАНЕ".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това с увеличаването на капацитета

    16 Май 2025 10:35ч.

    е димка за малоумници. За да има такова нещо, трябва да има и увеличаване на капацитета от източника, т.е. между Русия и Турция трябва да се построи още една тръба. Досега такова нещо не се е чуло. Другото вече е запълнено.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Разпродажба и без контрол...

    16 Май 2025 10:38ч.

    ...на/над стратегически държавни собствености, респективно отдаването им в чужди ръце, означава само едно: - ЛИКВИДАЦИЯ на самата държава! Така Блякрок си взе част от земята на 404, пуснаха я по пързалката да загуби активна част от населението си и така подземните богатства на същата преминаха в задморски ръце. Предателите, криминални шайки бандити първо завзимат всички ключови позиции в дадена присвоена държава и в резултат тя неуморно се погубва... В началните години я караха тук по на дребно, но вече към окончателният 'и финал го подкараха на едро. То не бе аферата със Златото, Предприятията на скрап, прераздуване на администрацията и машинации по изборите (че откъде имат жалките % "изборни победи", та да управляват?), Реакторите, F-таралясници за милиарди, Управлението на водите в ръцете на чужда, далечна държава, Убийството на Лева и разграбване на финансовия буфер на Борда с минаване под Еврото, сега ново двайсе - и Газопровода!!! - Откъде на къде Бе господа-другари Дочоолу и Гочоолу? Признавате откровенната си управленческа импотентност, а стадо в това време само кротко потрепва: - ей го на Фиаското с градският транспорт: - Ниски заплати имали и заради ВИСОКАТА ИНФЛАЦИЯ казват, искат повече пари. Прекрасно, прави са! Също опевачките и каканижещите оди на радостта, медии - и те искали повече пари... Но нали именно заради УЖ "ниската инфлация" ставаме достойни за загубване на финансовата "независимост" и се надяват на народа, насилствено, Евро Оковите? И сега рев: - Накъде в "Неделя"? Умници!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нека да сме наясно

    16 Май 2025 10:39ч.

    От много време насам "@мериканските" компании и "фондове" представляват не носители на технология, ноу-хау и капитал, а обикновени перачници на ФРС за превръщане на непари в пари, а в счетоводен смисъл са една верига от офшорни сметки.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Щом е американски съм спокоен. Модерно и съвременно качество за долари.

    16 Май 2025 10:46ч.

    Не ръждив съвецки хедж фонд, дето през ден трябва да се кърпи и заварява, а газта си изтича нахалост през дупката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стига да ИМА , че да изтича, а само нелетящ

    16 Май 2025 13:14ч.

    доларов скраб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лалев

    16 Май 2025 13:20ч.

    Това ако стане цената на гаста ще падне, ама друг път.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи