"Човечеството е едно тяло и всяка нация е част от това тяло. Затова никога не бива да си казваме: какво ме засяга мен, ако някоя част от света е болна?". Появи ли се такава болест, трябва да се отнасяме със загриженост към нея така, сякаш е и наша болест“, Кемал Ататюрк.
Мустафа Кемал Ататюрк е основател на Република Турция и неин пръв председател на парламента (1920 – 1923), министър-председател (1920 – 1921) и президент (1923 – 1938).
През своя 15-годишен мандат като президент, продължил от 1923 г. до смъртта му през 1938 година, Ататюрк провежда радикални реформи в политическата, социалната, съдебната, икономическата и културната сфера, превръщайки остатъците от бившата Османска империя в светска национална държава.
Мустафа Кемал е роден в Солун през 1881 година в турскоезично семейство. Тъй като по това време в Османската империя няма практика да се регистрират ражданията, не е известна точната му дата на раждане. Майка му си спомня, че е роден в един пролетен ден, а по-късно той сам решава да приеме за свой рожден ден 19 май.
Ататюрк показва новото Латинско писмо, 1928 г.
Бракът на Латифе ханъм, чието рождено име е Латифе Ушакизаде, с Ататюрк просъществува малко повече от две години – между 1923 и 1925 г. След раздялата им тя запазва пълно мълчание за личния си живот.
Мустафа Кемал Ататюрк танцува с осиновената си дъщеря Небиле на сватбата й.
Президентът на Турция в компанията на младата госпожица Нермин Ханъм - дъщеря на Али Фетхи Бей и галибе Ханъм, 1930 г., САЩ
Ататюрк се отнася с голяма любов към многобройните си осиновени деца - като например Афет Инан, която впоследствие става много известна историчка, или Сабина Гьокчен - първата жена-пилот в Турция.
Ататюрк променя изцяло модата в обличането на сънародниците си. На снимката - с фрак и цилиндър.
Ататюрк премахва султаната и халифата, замества религиозните съдилища с аналози по европейски модел, на мястото на арабска писменост въвежда латиница, постановява равноправие между половете и т.н.
Президентът на Турция Мустафа Кемал Ататюрк придружава британския крал Едуард VIII по време на официалното му посещение, Истанбул, 1936 г.