Законопроект предвижда 50% български продукти в големите вериги и 20% таван на надценките

Законопроект предвижда 50% български продукти в големите вериги и 20% таван на надценките

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Поне половината от хранителните продукти, които се продават в големите търговски вериги, трябва да е с български произход - това предвижда законопроект за веригата на доставки на храни, представен от министъра на земеделието. Предвиден е и таван от 20 на сто на надценките в търговските вериги.

Законопроектът е кризисна мярка и ще действа в рамките на една година, но ще може действието му да се удължава.

В него се предвижда регулирането на 22 продукта, които се предлагат в търговските вериги. Сред тях са мляко и млечни продукти (с изключение на имитиращите продукти), прясно месо от едри и дребни преживни животни, свине и птици, яйца, пчелен мед, както и сезонни плодове и зеленчуци. Списъкът ще бъде изготвен от Министерски съвет.

Поне 50% от тези продукти в големите търговски вериги трябва да са български. За тях се въвежда таван на търговските надценки, които не може да надвишава 20% от крайната цена без ДДС.

В същото време за вносните земеделски продукти и храни от трети страни се въвежда таван на надценката от 10% от данъчната основа, предвижда законопроекта.

В него се въвеждат и ограничения върху промоционалните отстъпки и маркетинговите услуги. При продажба на земеделски продукти и храни към краен потребител отстъпките от цената не трябва да са по-големи от 25%. При продажба между доставчик и търговец на дребно маркетинговите и други промоционални услуги не могат да надвишават 10% от доставната цена за търговци с годишен оборот над 20 млн. лева.

В бъдещия нормативен акт е посочено, че в едномесечен срок от влизането в сила на закона Министерският съвет трябва да приеме списъците на земеделските продукти и храни, за които ще се прилага таван на търговските надценки. В едногодишен срок министърът на земеделието и храните трябва да въведе в действие публичния регистър на изкупвачите, а министърът на икономиката и индустрията – електронната система за проследимост на веригата за доставки на земеделски продукти и храни. Освен това се предвижда създаването на "обсерватория" към Министерския съвет, която ще анализира разходите и разпределението на стойността по веригата и ще представя доклади пред Народното събрание.

Според министъра на земеделието и храните Георги Тахов, ако законопроектът бъде приет, цените в магазините ще спаднат с поне 20%.

Целта на законопроекта е не държавата да се меси агресивно в пазара, а да гарантира справедлива цена на всички по веригата - от производител до търговец на дребно. 

По време на промоция - максимално ниво е 25% от обема или оборота който е предварително определен. Между доставчик и търговец може да се слага надценка до 10% от общата доставна цена.

Създава се Обсерватория на веригата на доставки - орган в който ще има представители на Министерство на финансите, Министерство на земеделието и храните, Министерство на икономиката, КЗК, КЗП, НСИ, НАП, Митници и Комисия по стокови борси и тържища.

Този орган ще следи веригата за доставки и спазването на закона.

Фермерските продажби с договори и регистър

Занапред при изкупуване на първични земеделски продукти ще се въведе изискване за задължителен писмен договор с реквизити и клаузи. Първите изкупвачи ще се регистрират в специален регистър.

Цената за земеделската продукция трябва да не е под себестойност и 10% над себестойността ѝ.

"Така ще се гарантира минимална цена, за да покрива разходите им. Минимален срок на действие на тези договори - 6 месеца", посочиха от ведомството.

Регулациите няма да се прилагат за тютюн, коноп, канабис, маслодайна роза, лозаро-винарски продукти и фуражи. Изключение правят и стоковите борси, тържищата, пазарите, както и доставките за публични организации, социални и учебни заведения.

Източници: БНР, segabg.com, NOVA, mediapool.bg

 

 

 

Коментари

  • Поне половината от хранителните продукти, които се продават в големите търговски вериги, трябва да е с български произход

    17 Март 2025 17:07ч.

    Много е яко немец или австиец (или какъвто и да е чужденец) да e посредник между българския производител и българския потребител. Колкото до надценките - това, специално за големите вериги, е толкова лесно заобиколимо, че се чудя защо си правят труда.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • old_beggar

    17 Март 2025 18:56ч.

    големите търговски вериги трябва да са български!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • оставка на корумпирания и престъпен министър

    17 Март 2025 17:36ч.

    Този зависим, корумпиран и престъпен министър нищо добро за хората не може да направи. Защо е още министър след като избива здрави животни години на ред заради кражби на стотици милиони от ЕС и от хазната и заради лични интереси на шепа престъпници във властта?! Защо още не е вдигнал карантината на животните от Велинград след 4 месеца затвор в кошарите заради измислена болест само и само да изпълни мократа си поръчка и обслужи частни интереси?! Двамата дебелака го държат на власт защото добре си върши престъпната дейност във вреда на обществото и животновъдите

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Подпишете!

    17 Март 2025 17:42ч.

    Петиция за оставка на министъра на земеделието Георги Тахов, заради обида към Васил Левски

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Станислав

    17 Март 2025 17:54ч.

    И човекът на снимката е 50% български продукт и 50% замразен вносен арпаджик.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • toncho

    17 Март 2025 18:01ч.

    Тоя престъпник ли предлага това. Той не знае ли ,че няма толкова български продули. 15-20 % от зеленчуците са български, няма хлебна пшеница, месо също. Той на идиоти ли ни прави. Вместо да е в затвора той е МИНИСТЪР. Какво падение на държавата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коментар

    17 Март 2025 18:27ч.

    Гърците отдавна са го приложили това. Само че те имат земеделие и животновъдство. В чуждите вериги в Гърция (лидл например) пазаруват основно нашенци, роми и македонци. Всички вериги от този тип са длъжни всяка седмица да обявават цените си в министерството на икономиката. И ако има разминаване в процентите надценка, които им са спуснати, глобите са драконовски. От над 100 000 евро нагоре.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • На тоя 10% му се видяха малко, та ги вдигна двойно! Аре и доходите с 20% отгоре, ама нашите, не техните.

    17 Март 2025 19:04ч.

    Щото за нас, народа, никога пари няма, понеже бла, бла, бла, "ниска ни била производителността на труда", а за тях винаги има, щото им е висока производителността на лъжите. С това клише за "ниската производителност на труда" си мислеха, че мамят хората още от време на соца, сега пак продължават, но още по-малоумно. Крайно време е, да им покажем каква е производителността на сопата, да отнемем специалните права за ръст на доходите им и да ги вкараме в реалността, в която кретат и оцеляват нормалните българи. Докато не го направим, няма да спрат да се гаврят с нас и да ни ограбват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • u7yh

    17 Март 2025 20:05ч.

    пробвах мляко верея и не ми хареса, а сиренето в Гърция беше много по-добро....контрол на храните има ли, проверки някакви....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чичо Джо

    17 Март 2025 20:24ч.

    Този Тахов е за затвора...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • джо гладника

    17 Март 2025 20:43ч.

    не виждам файда от таз рабта. чини ми се по-скоро опит да се гарантират едни парици на местните дерибеи. цените на "българското" отдавна са надути до безбожие и съпоставими с тези в доста страни от т.н. съюз.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • KitCat

    18 Март 2025 10:06ч.

    Глупости. Цената на българското саламурено сирене от овче мляко наближава цената на сиренето Рокфор, и разбира се че ще предпочета последното. "Веригите" нямат нищо общо, на т.нар. фермерски пазари е по-скъпо. Миналата година глобиха определени производители, сред които и Маджаров, защото овчето мляко в сиренето е установено като твърде ниско, а в биволското сирене не е имало и грам биволско мляко, но някои идиоти изместват проблемите и от тъпи политици чакай тъпи решения. Едно е сигурно: цените няма да спаднат, а ще има дефицит на качествени продукти.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи