Строежите на нови ТЕЦ в Китай достигнаха 10-годишен връх

Строежите на нови ТЕЦ в Китай достигнаха 10-годишен връх

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Китай продължава да разчита все повече на производството на енергия от въглища, като през миналата година започна изграждането на проекти за производството на електроенергия от въглищни централи (ТЕЦ) с общ капацитет от около 94.5 гигавата.

Това е най-значителният темп на изграждане на нови въглищни мощности в страната от 2015 г., се посочва в най-новия доклад на неправителствените организации Център за проучвания на енергията и чистия въздух (CREA) и Глобален енергиен монитор (GEM), предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

Китай, който е най-големият потребител на въглища в света и източник на парникови газове, бе обявил, че ще "контролира строго" енергията, произведена от изкопаеми горива през периода 2021 - 2025 г. Опасенията за недостиг на електроенергия обаче доведоха до скок в строителството на нови въглищни централи след 2023 г., посочват авторите на доклада.

"Ако въглищата запазят висок дял в енергийната система на Китай твърде дълго време, ще бъде много по-трудно да се постигне бърз спад на емисиите", обяви Ци Цин, изследовател в Център за изследвания в областта на енергетиката и чистия въздух и водещ автор на доклада.

"Това от своя страна може да създаде предизвикателства пред усилията в глобален мащаб в областта на климата, особено във време, когато се очаква държавите да засилят амбициите си за целите за 2035 г.", допълни Ци.

Ръстът на строителство на повече въглищни централи идва на фона на рекордното увеличение на капацитета от възобновяеми източници през 2024 г., което може да затрудни присъединяването на чисти енергийни източници към електропреносната мрежа, пише в доклада.

Китай е извадил от употреба повече от 100 гигавата остарели въглищни мощности през последното десетилетие, а нови проекти могат да бъдат изграждани само като осигуряване на резервни мощности.

"Сегашният натиск на Китай за нова енергия от изкопаеми горива се ръководи основно от интересите на промишлеността, които напредват в разширяване (използването) на въглищата поради енергийната сигурност", каза още Ци.

Новите централи, влезли в експлоатация, се очаква да генерират общо 30.5 гигавата мощност спрямо 49.8 гигавата през 2023 година.

"Разширяването на енергията от изкопаеми горива в Китай контрастира с глобалните тенденции. Новите въглищни проекти в Китай представляват 93 на сто от всички започнати подобни строежи в световен мащаб през 2024 г.", пише още в доклада.

През четвъртото тримесечие на 2024 г. е имало драстичен спад на използването на слънчева и вятърна енергия, докато страната е продължила да генерира електроенергия от изкопаеми горива, въпреки че търсенето на електроенергия е нараснало по-бавно, отчитат експертите.

"Бързото разрастване на възобновяемата енергия в Китай има потенциала да промени енергийната система на страната, но тази възможност е подкопана от едновременното широкомащабно разрастване на енергията, добивана от въглища", обяви Ци.

Без решителни промени в политиката енергийният преход на Китай ще остане по-скоро "допълнение", отколкото истинска трансформация, допълни той.

Миналата година Центърът за проучвания на енергията и чистия въздух отбеляза, че Пекин е разрешил строителството на много по-малко проекти за енергия от въглища през първата половина на 2024 г., отколкото през същия период година по-рано. Съответно са одобрени 83 на сто по-малко проекти.

Въпреки това, Китай изгражда повече слънчева и вятърна енергия от всяка друга страна. Според Националната енергийна администрация на страната, Пекин е пуснал в експлоатация слънчеви панели и вятърни турбини с капацитет 356 гигавата през 2024 г., постигайки шест години предсрочно целта си за 1200 гигавата електроенергия от възобновяеми източници.

За сравнение Германия е добавила около 16.2 гигавата от фотоволтаици и 2.5 гигавата от вятърна енергия през 2024 г., припомня ДПА.

Въпреки това Китай се смята за най-големия източник на парникови газове въглероден диоксид в света. Пекин има за цел да достигне връх на емисиите на въглероден диоксид (CO2) до 2030 г. и да постигне нулеви нетни емисии до 2060 година.

Източник: mediapool.bg

 

 

Коментари

  • джо гладника

    14 Фев 2025 8:37ч.

    китай е независима страна, следва интересите си. но при това го прави интелигентно. писал съм, че преди години, по дела, имах възможност да посетя китайска тец, в провинцията. първо, че беше като аптека, после, нормите за емисии на вредни вещества бяха по-строги от тези на т.н. съюз. всичкото вероятно защото там момшета от трети картофен пояс не виреят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • асфасгф

    14 Фев 2025 11:08ч.

    каквото и да говорят, Китай е голяма работа и се развива със стремителни темпове, аз лично много им се възхищавам, не за всичко са прави, но се развиват без да вредят на останалите и това дразни запада най-много - те не искат да допуснат да има някой по-силен и по-независим от тях, но в случая освен да реват безпомощно, друго не могат да направят... много ми се иска да видя един ден запада тотално капитулирал и фалирал, останал на подаяния и изтока и юга супер развити, независими и проспериращи и дано България също стане част от изтока и юга, а не раболепнически да преследва запада като малко кученце което иска да му дадат Скуби Снак

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "...много ми се иска да видя един ден запада тотално капитулирал и фалирал..."

    14 Фев 2025 12:08ч.

    Ами огледайте се - те вече са, само дето още се борят с хоследната фаза - приемането. Догодина са готови.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Честен частник

    14 Фев 2025 15:49ч.

    Разработката на нов продукт на нас ни отнема между 6 месеца и 2 години. Дейността ни е в сектора на леката промишленост. Щом извадим нов продукт (или продуктова линия), на китайците им трябват по-малко от 6 месеца, за да наводнят пазара с лошокачествени копия, а до 2 години - с копия, които по нищо не отстъпват на оригинала, който сме създали. Ако не разбираш, безогледното копиране на успешни чужди разработки е държавна политика. Кажи ми, кое предприятие (особено малко, каквото е нашето), което произвежда в Европа (плаща сравнително високи заплати и данъци,и е принудено да обезпечава производството си с вносни материали, защото местната индустрия е разбита) може да изплати инвестициите си в развойна дейност и внедряване в производство на нов продукт за 6 месеца или още по-малко? Няма такова! Повечето от конкурентите ни от производители станаха търговци. С какво търгуват - китайска стока. Китай наистина се развива бурно, но за сметка на чуждите пазари и все още върху чуждите разработки (поне при потребителските стоки). Възхищавам ли им се? Да! Мразя ли ги за това, че ограбват моя труд и този на служителите ми - мразя ги и в червата! Мисля, че много скоро и вие ще започнете да ги мразите, защото с дефлацията при потребителските стоки идва безработицата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аре стига лъгаха стипендиантите на USAID!

    14 Фев 2025 14:05ч.

    Никой дума не пуска, че новите въглищни централи на Китай пускат по-малко СО2 на мегават от колкото газовиде централи в Европа за същия мегават! Щото не е евроатлантическо да си признаем ЗАТЪПЯВАНЕТО на либералния капитализъм на запада... И щото евроатлантизма бълва ЛГБТ вместо инженери, а с ЛГБТ, БЛМ и прочие порнография нови технологии не се произвеждат ТРЯБВАТ ИНЖЕНЕРИ! които само Китай бълва по ТРИ МИЛИОНА годишно, а целия евроатлантизъм не може да докара и до половин милион... Е, кой има бъдещи??? Приготвяйте си чаршафа и още от сега бегайте да си пазите место на ГРОБИЩАТА!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    14 Фев 2025 14:21ч.

    Пропуска се че Китай е изградил и изгражда повече АЕЦ последните десетилетия от която и да е друга страна. Водещи са в батерии, имат промишлена инсталация за добив на хидрати, на крачка са от ядреният синтез като промишлена технология, не теоретична физика, изграждат реактор с торий във Вътрешна Монголия.По Спратли пускат мобилни реактори, дето другаде са пожелания...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    14 Фев 2025 18:30ч.

    Китай в микса си има само 5% от АЕЦ ;-) . Сравнете в България, колко е . Дори не повдигам въпроса с Франция ;-) . Така, че китайците си имат сравнителни предимства и ще се възползват от тях. Ко не ме лъже паметта Сун Дзъ е китаец. А на на"шт"е им остава само оплакването и лицемерието :-( . По горе честния частник няма да го коментирам, щото няма с какво да плати ;-) . Но принципно е прав. Само дето за омразата е в груба грешка. Но, не само той е така. И на американския континент има доста, като него ;-) . Но обучават китайците и т.н. ... А още на сцената не са излезли индийците ;-) . Само глей тогава, какво става. Между другото Стив Джобс къде е бил преди да заформят Апъл , с Возняк ;-) ? Еуропата явно е в колапс и както винаги популацията ще ждене за депресията когато просто трябва да приеме новия хомот :-( . Това е доказан хилядолетен патерн. Или ако цитирам едно, поне за мен, култово "муви" ... за котараците и кучетата ;-) . https://www.youtube.com/watch?v=IAqAl292ozs

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи