Разположеният в Зеленоград, Русия, завод за производство на полупроводници Mikron, планира да удвои производството си на чипове от 180 nm на 90 nm до 2025 г. В момента Mikron обработва 3000 силициеви пластини на месец и планира да произвежда 6000, което обаче няма да е достатъчно, за да задоволи търсенето в страната. В същото време удвояването на капацитета изисква сериозни инвестиции.
Според "Комерсант", заводът вече е претоварен с поръчки от руски предприятия. Въпреки че според съобщенията, има планове за преработка на допълнителни 3000 пластини на месец през 2023 г. в завода, управляван от контролираната от VEB.Russia компания NM-Tech, която наследи производството от Angstrem-T, нито един от тези проекти няма да може да спаси ситуацията на руския пазар.
За да разшири производството си до 2025 г., Mikron ще се нуждае от 10 млрд. рубли - очаква се парите да бъдат предоставени в рамките на национален проект за развитие на електронната индустрия - и компанията възнамерява да закупи необходимото оборудване, включително устройства за ецване, отлагане и фотолитография, от вторичния пазар. "Микрон е единственият производител на чипове в Русия, който произвежда чипове за граждански клиенти по 130 nm технологичен процес. Фирми като Angstrem произвеждат подобни продукти, но основно за военните. Планира се заводът на NM-Tech да започне да функционира напълно през 2023 г., като планираният му капацитет е 3 000 пластини на месец.
Началото на събитията в Украйна гарантира, че капацитетът на Mikron е изцяло зареден с руски поръчки - клиентите се нуждаят от полупроводници за телеметрия, интернет на нещата и дори електронни карти. В същото време всяка година са необходими десетки милиони чипове само за банкови карти, но капацитетът на компанията не позволява производството на повече от 10-13 милиона.
Ситуацията може да бъде частично спасена чрез закупуване на оборудване на вторичния пазар от азиатски компании, но недостигът се отнася не само за производствения капацитет, но и за консумативите, които преди това са били закупувани от европейски производители - сега страната набързо организира собствени разработки.
Въпреки това, дори ако всички планове бъдат успешно изпълнени, е възможно да се появи недостиг на полупроводникови компоненти. По данни на Министерството на промишлеността и търговията, за да се покрие търсенето на полупроводници в Русия, е необходимо да се обработват поне 30 000 пластини месечно.