Американските власти са в паника от загубата на достъп до чипове, произведени в Тайван

Американските власти са в паника от загубата на достъп до чипове, произведени в Тайван

Министърът на търговията на САЩ Джина Реймондо вече призова законодателите да предприемат по-бързи действия в подкрепа на полупроводниковата индустрия в страната, а тази седмица заплаши сенаторите с дълбока и незабавна рецесия, ако загубят достъпа до производствения капацитет на тайванските си партньори. Според нея всички важни полупроводникови компоненти трябва да се произвеждат в САЩ.

Съвсем очаквано, по време на интервюто си за CNBC министърът на търговията на САЩ спомена зависимостта на американската отбранителна промишленост от доставките на полупроводникови компоненти от Тайван. Според нея загубата на достъп до този канал за доставки би означавала значителен риск за националната сигурност. Понастоящем, както уточнява г-жа Раймондо, САЩ получават до 90 % от чиповете си за модерна литография от Тайван.

Наскоро американските власти изразиха загриженост от реториката на Китай, който отказва да признае независимостта на Тайван. TSMC планира да изгради завод за производство на чипове по договор в Аризона до 2024 г. Инициативата за субсидиране на националната индустрия с 52 млрд. долара, насърчавана от китайското правителство, обаче все още се обсъжда, въпреки че досега тази седмица имаше някои сериозни стъпки. TSMC неведнъж е посочвала, че разходите за строителство в САЩ са били по-високи от очакваното и затова компанията очаква да получи някаква компенсация от правителството. Без такива съоръжения в САЩ, както обобщава Раймондо, страната ще бъде твърде зависима от други държави.

Коментари

  • американските власти

    22 Юли 2022 10:38ч.

    упущиха положението още преди бая десетилетия, когато благословиха износа на технологии и производство извън страната. Това беше най-грандиозната, стратегическа грешка на Щатите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • nan

    22 Юли 2022 10:39ч.

    добре е да се спомене, че за да запазят водещата си роля в технологиите, САЩ имат нужда от 1 000 000 индженери и то асап.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • инженери мъчно се отглеждат и мъчно се увардват

    22 Юли 2022 10:44ч.

    тва не са лаладжии и спецове по локуми, отработено-кухи бизнес мимики и жестове, и местене на папки от офис в офис и от директория в директория

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    22 Юли 2022 11:46ч.

    Точно! Всичко блага се създават от инженери!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • nan

    22 Юли 2022 12:04ч.

    не си спомням къде го бях гледал, но имаше репортаж за западните "дипломати", които се поставят на ръководни позиции без елементарни познания по география дори. повече от 2/3 не са могли да посочат на картата дадена държава. Страс е прекрасен пример за крайно неграмотна баба на ръководна позиция.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • минаващ

    22 Юли 2022 15:38ч.

    А май неуката Лиза ще става и премиер на Британия... Таман с такива умници и Шотландия, че и Ирландия по-бързо ще добият независимост... Ако до тогава не се избият помежду си спомняйкиси за времената на Бялата и Червената рози.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • новото нормално

    22 Юли 2022 12:36ч.

    Така става, когато не се преподава математика, че на някои цветни хора тя им е много трудна. То и други неща вече не се преподават, но е супер важно, че се преподава смяна на пола. Лошият Китай, също като лошият Путин е виновен да няма чипове в САЩ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прост инженер

    24 Юли 2022 10:58ч.

    Бих казал само едно голямо: Ахахахахахахахахахахахахахахахах!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи