Защо правителството взима скъп заем, вместо да вземе евтин?

Защо правителството взима скъп заем, вместо да вземе евтин?
На последния дългов аукцион на 27 септември Министерството на финансите успя да пласира 15-годишни Държавни ценни книжа (ДЦК) за 450 млн. лв. при предварително обявен обем от 90 млн. Сумата на привлечения заем е най-сериозната от началото на годината, а постигната доходност (т.е. годишната възвръщаемост за инвеститорите) – 6,45%. В официалното прессъобщение на МФ се казва, че „реализираният обем на емисията, както валутната и матуритетната й структура, й осигуряват бенчмарк статут. Взетото решение ще бъде допълнителен стимул за ликвидността и доверието към местния дългов пазар като цяло”. Терминът „бенчмарк“ се използва от МФ, за да се демонстрира, че държавата може да се финансира от дълг на достатъчно ниска цена – в случая 6,45%. Психологическият сигнал в контекста на предвиденото в Бюджет 2011 емитиране на над 1 млрд. евро дълг е ясен. Държавата разполага със средство (ДЦК) да набира дълг от вътрешния пазар, ако международните пазари и „спекулантите“, за които всички говорят, поискат прекалено висока лихва от българското правителство.
<p>Но българските банки и институционални инвеститори също не са безразлични към нивото на риск &ndash; майският аукцион на ДЦК например не доведе до одобряването на нито една поръчка, след като достигнатата годишна доходност се оказа над 7%, което бе оценено като прекалено високо от финансовото министерство.</p> <p>Емитирането на дълг на вътрешния пазар е удобно за правителството, тъй като се прави периодично и на малки порции &ndash; факт, който не фокусира общественото внимание така, както едно споразумение с МВФ например. От самото начало на прехода и първия досег на България с международните финансови институции МВФ е представян като &bdquo;лошото ченге&ldquo;, което идва с искания за рязяне на разходи и заплати като условия за предоставяне на заем.</p> <p><strong>Този имидж и педантичните усилия на сегашното българско правителство и премиер да избегнат всякакво действие, което би довело до загуба и на 0,01% от рейтинга им, спират България от възможността да ползва най-евтиния източник на финансиране, а именно Международния валутен фонд. Защото Фондът предоставя пари на своите членове, какъвто е и България, на нива доста под пазарните &ndash; 2,9%. Дори лихвите по спасителния пакет на еврозоната за Гърция са по-високи (5%). </strong></p> <p>Въпросът защо правителството избира да се финансира скъпо вместо евтино преминава от сферата на икономиката и финансите в тази на политиката. Българските медии винаги са представяли МВФ като кредитор, който поставя ненужно тежки условия, а не като катализатор на забавени и непроведени реформи. Случилото се в съседна Румъния (намаление на заплатите в бюджетната сфера и вдигане на ДДС) ще провокира вой до небесата само при възможност за преговори с Фонда.</p> <p>Това, че МВФ предлагаше финансов инструмент, необвързан с изпълнението на никакви условия &ndash; т.нар. &bdquo;гъвкава кредитна линия&ldquo;, още през 2008 г. беше подминато с гордо вдигната глава от правителството на БСП, ДПС и НДСВ. Предстоящите избори бяха по-важни от икономическата и фискална стабилност. За разлика от България Полша (единствената страна в Европа, запазила икономическия си растеж след 2008 г.) се възползва от евтините пари, за да подкрепи платежния си баланс и да избегне рецесията.</p> <p>Противно на правителството на Станишев, сегашният кабинет няма възможност да отлага емитирането на дълг. Възможностите за финансиране с ДЦК имат своите ограничения, така че неизбежно ще се стигне до излизане на международните пазари. Постигнатата там цена на българския дълг ще бъде истинският индикатор за работата на правителството и състоянието на българската икономика.</p>

Коментари

  • Да не забравяме:

    01 Окт 2010 20:26ч.

    В Полша планът се казваше &quot;Балцерович&quot;, а в България &quot; За Бога братя.....&quot; и &quot;мирен преход&quot; (кой пък го заплашваше не стана ясно), за да се осигури НАИСТИНА мирен преход на капитали в полза на определени Бокоподобия.....И така до края н асвета!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • вени

    02 Окт 2010 3:11ч.

    доколкото си спомням,ники василев ,а и иконом. екип на ндсв предлагаха варианта на полша.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ако може, престанете с този МВФ.

    02 Окт 2010 4:06ч.

    Ниски са му лихвите, ама претенциите му са повече от високи. Затова и само свръх закъсали държави търсят помощ от МВФ. Веднъж вече се възползувахме от помощта на МВФ - стига му на това поколение. По-добре да се търсят други подходи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • mi6osp

    09 Окт 2010 3:51ч.

    Дянков подготвя почвата ,за да вземе скъп заем от СБ. Причината е седемцифрена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи