Либия: опасна авантюра с неизвестен край

Либия: опасна авантюра с неизвестен край
Международната коалиция, която под ръководството на Франция започна да атакува обекти в Либия, се впусна в опасна авантюра. Операцията се оказва уравнение с твърде много неизвестни, четем в коментара на Бернд Рийгерт. С малко въздушни удари срещу предварително набелязани обекти не може да бъдат победени войските на либийския управник. Тези войски биха могли просто да се изтеглят, и ако е необходимо, да изчакват със седмици, да обсадят Бенгази или да спрат водоснабдяването. Муамар Кадафи контролира 80 процента от Либия и разполага с всички необходими ресурси. Ако коалицията няма готовност чрез масивни удари да ликвидира цялата либийска противовъздушна отбрана и базираната на сушата военна авиация, то тя ще може да направи твърде малко, за да наложи действително забранена за полети зона.
<p><strong>Акция без ясна цел?</strong></p> <p>В САЩ склонността към масивна ангажираност не е особено голяма. Президентът Барак Обама изрично изключи операции на сухопътни войски, както и по-продължителен ангажимент. Каква точно е целта на военната акция, е напълно неясно. Ако целта е защитата на цивилни граждани, тогава международната коалиция трябва да се подготви за многомесечни операции, тъй като Кадафи има време и може да изчаква.</p> <p>Евентуална намеса отвън има смисъл само ако целта е да се свали режимът на Кадафи. За тази цел биха били необходими масивни удари срещу правителствени обекти в Триполи и срещу предполагаемото местонахождение на Кадафи. Без смяна на режима в Либия няма да има трайно стабилно разрешение. Само че целта за смяна на режима, която не бива покривана от резолюцията на ООН, бе изключена, поне публично, от участниците в парижката среща.</p> <p>Също и за тази война важи максимата, че щом се започва с военна ангажираност, трябва да се знае как и кога може да приключи борбата. Опасявам се, че въпреки поуките от балканските и иракските войни и от фиаското в Сомалия, в тази гражданска война коалицията се оставя да бъде въвлечена може би само с намерения, без да е ясно как ще изглеждат нещата накрая.</p> <p>Кадафи е непредвидим</p> <p>Поради това решението на германското правителство да не участва във военния конфликт е правилно, дори и ако за това бъде жертвано европейското единство. Да се предоставя сега ръководната роля на намиращия се под вътрешнополитически натиск френски президент Никола Саркози също не е най-сполучливото решение. Саркози клони към импулсивни решения.</p> <p>Ако коалицията има много късмет, Кадафи ще се съгласи на прекратяване на огъня и ще се подчини на Обединените нации. Ако обаче&nbsp;не й провърви, тогава непредвидимият, психопатичен Кадафи ще заплаши с оръжия за масово унищожение. А ако той изпрати своите бомбардировачи да атакуват Неапол или Марсилия? Дали Франция и Италия са подготвени за подобен случай? Кадафи вече отправи такава заплаха.</p> <p>Едно е сигурно &ndash; ако покрай военната намеса се стигне до висок брой цивилни жертви в Либия, общественото мнение на Запад и в арабския свят бързо ще се обърне срещу коалицията. Започна една опасна авантюра с неизвестен изход.</p> <p><em>Текстът е публикуван в сайта на <a href="http://www.dw-world.de/dw/0,,619,00.html" title="http://www.dw-world.de/dw/0,,619,00.html"><span style="text-decoration: underline;">"Дойче Веле"</span></a>.</em></p>

Коментари

  • Smarty

    20 Март 2011 17:57ч.

    Нереде Ямбол, нереде Стамболиев!?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ели

    20 Март 2011 18:57ч.

    Лицемерието и двуличието на силните на деня е отвратителна. Саркози не намираше нищо нехуманно да въоръжи Либия сега се прави на много загрижен. Едва ли някой вярва в &quot;спонтаността&quot; на бунтовете в арабските държави. Горките хора там и тях ще ги употребят, така както употребиха и нас. Няма да се изненадам, ако и Либия я тресне някое природно бедствие.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ПХ

    20 Март 2011 19:19ч.

    &quot;ко коалицията няма готовност чрез масивни удари да ликвидира цялата либийска противовъздушна отбрана и базираната на сушата военната авиация, то тя ще може да направи твърде малко, за да наложи действително забранена за полети зона.&quot; - виждаме, че точно с това започна военната операция. Целта е ясна: да се ликвидира предимството на силите на Кадафи. Военната акция е подобна на тази в Косово. Проблеми с легитимността няма, за разлика от войната в Ирак. Приказките, че &quot;...непредвидимият, психопатичен Кадафи ще заплаши с оръжия за масово унищожение. А ако той изпрати своите бомбардировачи да атакуват Неапол или Марсилия?&quot; са само за оправдание на германската позиция, която е една косвена подкрепа за диктатора. Тъжно е, че Кадафи може да води за носа правителството на една демократична страна като Германия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това ли е новото лице на фашизма?

    20 Март 2011 21:19ч.

    До тук малцина казват някои истини за атаките срещу Либия.Множеството изказали се журналисти говорят глупости като въобще не се замислят или да обяснят какво е разрешено с въпросна резолюция на СС към ООН.Никой до сега в коментарите си не е поставил въпроса как така Запада се оказа в една &quot;колесница&quot; с един начин на мислене с АЛКАЙДА ,с крайните ислямисти,Хизбула,Иран ,които запада ненавижда.Всички те вкупом също се опълчиха срещу режима на Кадафи и застанаха зад ислямистите които се надигнаха в Либия.Нима някой вярва че на Запада му се пука за цивилните жертви.Че на съвеста на Запада и най вече на САЩ тежат милиони цивилни жертви.Техните чудовищни престъпления срещу човечеството са безбройни.Но кой и как да съди или накаже силните на деня.Майната му на Кадафи както се казва. Но светът ,включително българската общественост е манупулирана.Направо открито се казва ,че целта е свялянето на режима на Кадафи.И то наистина е така. Но поне да прикриват това си желание.Никоя държава,че дори и ООН мяма право да сменя и инсталира правителства.Но мириса на петрол и носталгията към колониалните времена изнервят Запада.Моето голямо учдване е че Обама се остави да бъде въвлечен в тази война.А също ,че Китай и Русия не наложиха Вето. /А навярно желаят запада да се забърка в още една авантюра/ Сега те са свидетели как се злоупотреби с тази резолюция. Главното в нея е Кадафи да не използва своите ВВС и да се щадят цивилните..Нима сега с тези си атаки има гаранция,че няма да има цивилни жертви. Напротив.Те ще са хиляди.Та крокодилските сълзи на Запада ни са известни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • maier

    21 Март 2011 20:26ч.

    Германия показва, че води най-мъдрата външна политика. Тя е продължение на промените в нейната вътрешна политика към имигранти-мюсюлмани - вниматален и обоснован отказ от мултикултурността, но с уважение към другия и с придържане към националната традиция. Германия разбира, че пътя от една военна авантюра до сблъсък на цивилизации е много малък. Светът днес не може да се мери с понятия от ХІХ и ХХ в. Днес цивилизован е онзи, който вижда в другия себе си, както казва Ерик Еманюел Шмит в &quot;Одисей from Багдад&quot;. Днес Либия нападат онези държави, които имат вътрешни проблеми и търсят навън решението. А по въпроса дали петрола стои в основата няма какво да се коментира. Двуличното отношение на европейските лидери, особено тези на Англия, Франция и Италия будят отвръщение. Европа, опомни се!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи