Богатството е награда за добро управление...

Мижи да те лажем! “Какво определя икономическия ръст” - ми производството на материални блага. Което иска промишленост и квалифицирана работна ръка. Полша е най-големият износител на неквалифицирана работна ръка в ЕС. Голям успех, няма що! Някой да си спомня откъде тръгна "Солидарност"? Правилно, от Гданската корабостроителница, втората по големина в Европа. Къде е тя сега? Правилно, продадена за скрап от "стратегическите инвеститори". “Глобалната финансова криза – корени и поуки” - първо, не е глобална. Китай не е засегнат. Корените са ясни още от истерията с луковиците в Холандия - търгува се нещо без потребителна стойност и се внушава, че така ще забогатееш. Втория път въздухът под наблягане се нарича "акции" (депресията 1903-1911). Третия път се нарича "облигации" (Голямата депресия 1929 - 1933). Четвъртия път го нарекоха "вторични финансови инструменти". Според един от авторите на втората и третата криза, "на всеки 30 секунди се ражда по един глупак". Поуката - всеки може да избира между християнските, мюсюлманските, будистките, юдейските и прочие ценности. Извършеното от Балцерович бе извършено и от Божков (те са роднина по майчина линия). И българската промишленост бе съсипана. Сега произвеждаме келнери и проститутки.
Едно си баба знае,едно си бае! Дебелоглави балкански субекти сме си и това е.Все много знаем,не искаме да се учим от другите,а тръгнем ли да се сравняваме е наи-малкото с Америка.Да се смееш ли,да ревеш ли. А за да дръпнем поне малко напред е нужно да се видим и осмислим такива,каквито наистина сме-бедни,комплексирани,корумпирани претенциозни обитатели на европейската периферия.Да се приемем такива и сами силно,ама много силно,да поискаме да се променим.Както го направиха поляците.А то ще рече да родим,припознаем и изберем нашенските Балцерович,Хавел,Клаус.Да покажем среден пръст на мафията и да загърбим веднъж завинаги балканските си мурафети.Ама както пише по-горе,съветите за нас са наистина ненужна стока.И не защото не ни трябват.
За да не отговаряме на безсмислените въпроси от статията, ето връзки към авторитетни източници на информация. Сами можете да сравните Полша и България: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/pl.html https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bu.html http://hdr.undp.org/en/reports/global/hdr2009/ Сега за "шоковата терапия". Цитат от Дж. Стиглиц, "Глобализацията и недоволните от нея", стр. 204: Полша започна с "шокова терапия", за да овладее хиперинфлацията и да я свали до по-умерени нива. Първоначалната ограничена употреба на тази мярка подведе много наблюдатели и те решиха, че това е преход чрез шокова терапия, което изобщо не отговаря на истината. Полша бързо осъзна, че шоковата терапия е добър инструмент за овладяване на хиперинфлацията, но е неподходяща за извършване на обществени промени. Тя избра умерения подход към приватизацията, като същевременно изграждаше основните институции на пазарната икономика - банки, които действително да отпускат кредити, и правна система, която да налага изпълнението на договорни задължения и процеси за несъстоятелност с необходимата справедливост.
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД